Zeynep Pulat; Pulat Çiftliği

733
D’She Style tavsiye eder🔝
D’She Kadını Sevgili Zeynep Pulat Arpacıoğulları’na sorduk;
Pulat Çiftliği’nin kuruluş öyküsünden ve kendinizden bahseder misiniz?
Pulat Çiftliği aslen Silivri’de 40 dönümlük bir arazide bulunuyor. Çiftliğimizi babam Yüksel Pulat 1986 yılında ailesini, sevdiklerini  doğal ve katkısız ürünlerle, sağlıkla besleyebilmek için kurdu; ben de aynı felsefeyle devam ettiriyorum.
Çocukken sadece bahçesinde koşup – oynamak, tavukları kovalamak, ağaca çıkıp meyve yemek ve ailece geçirilen keyifli zamanlardı benim için çiftlik.
Büyüyüp anne olduktan sonra çiftlikten düzenli olarak gelen taze ve temiz gıdaların ailem için çok önemli olduğunu anladım.
Üniversitede  ekonomi okumuştum, mezun olduktan sonra çeşitli kurumsal firmalarda da çalıştım. Ancak ben ekonomik ve sosyal kalkınmanın kadınların daha çok üretmesiyle mümkün olacağına inanıyorum. Bu noktada hem toprağın hem de kadınların verimliliğini bir araya getirmek istedim ve çiftliğimizdeki mahsülleri doğal ürünler topluluğu olarak markalaştırma yoluna gittik.
Çıkış noktamız olarak da “Tabağımızda ne varsa tabağınızda o olsun” diye düşünerek “Doğanın bize verdiği kadarını paylaşıyoruz” dedik.
Çiftlikten gelen tüm yiyecekler bu felsefenin tohumu. Amacımız, çiftliğimizde gezen tavuklarımızla, mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerimizle, erişebildiğimiz herkese çocukluğumuzdaki tadını ve kokusunu unutmadığımız lezzetleri sizlere; yani ailemize sunmak.
 
Şehir hayatında doğal beslenmek oldukça zor.
Bu aşamada Pulat Çiftliği’nin hayatımıza kattığı değerden bahseder misiniz?
Pulat Çiftliği olarak birbirinden güzel lezzetlere mevsiminde topladığımız ürünlerle ev sahipliği yapıyoruz; çünkü doğanın bize verdiği kadarını tüm doğallığıyla paylaşıyoruz. Şehir hayatı bizleri topraktan ve toprağın sunduklarından tamamen uzaklaştırmış durumda.
Biz de, İstanbul’a yakın olmanın avantajını kullanıyoruz  ve ürünlerimizi elimizden geldiğince taze ve en kısa sürede müşterilerimizin evlerine kadar ulaştırmaya çalışıyoruz.
 
Doğanın ritmine uyduğumuzda, mevsimine göre doğal yetiştirilmiş ürünlerle beslendiğimizde bedenimiz kadar ruhumuz da iyileşmeye başlıyor.
Özellikle çocukların gelişme çağında organik beslenmesine dikkat çekmek için annelere neler tavsiye edersiniz?
Benim bir anne olarak naçizane en önemli tavsiyem, gelişme çağında olan tüm çocukların endüstriyel gıdadan uzak durmaları, doğal ve mevsiminde sebze ve meyve tüketmeleri , asitli ve katkı maddesi içeren her türlü içecek, paketli ürünlerden kaçınmalarıdır.

Tabii ki bu konudaki bilinçlenme anne ile başlar. Bir çocuğa doğduğundan itibaren nasıl beslenmesi gerektiği öğretilirse, bütün hayatı boyunca aynı doğrultuda beslenmeye devam edecektir. Sağlıklı beslenmeyi öğretebilmek çocuklarımıza yapabileceğimiz en güzel yatırım olacaktır. Böylelikle onlara sağlıklı bir beden, güçlü bir bağışıklık sistemi ve güzel bir yaşlılık hediye etmiş oluruz diye düşünüyorum.
Her yaşta bireyin sağlıklı yaşam adına beslenmesine özen göstermesi oldukça önemli. Temiz ve sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?
Öncelikle belirtmek isterim ki, ben bir doktor değilim. Sadece sağlığına ve sağlıklı beslenmeye  özen gösteren, doğala ve doğal lezzetlere hasret bir birey, çocuklarını ve ulaşabildiği tüm çocukları doğal ve temiz beslemeye çalışan bir anneyim.
Bugüne kadar edindiğim bilgiler doğrultusunda ilk etapta dikkat edilmesi gereken mevsiminde sebze ve meyve tüketmektir. Doğanın bize sunduğu ama üstüne basarak belirtmek isterim ki; doğa ne verdiyse, onu zorlayarak almadan, verdiği kadarı ile yetinerek beslenebilmek çok önemli.
Hazır ürünlerden, içine bozulma süresini uzatmak adına kimyasallar katılmış her türlü gıdadan kaçınmak ilk önceliğimiz olmalıdır.
Tamamen sağlıklı ve doğal olarak yetiştirdiğiniz ürünler ile hazırlanan mönüleri sunduğunuz Dükkan & Café’den bahseder misiniz?
Mekanımız hem doğal ürünlerimizin satıldığı bir dükkan hem de bu ürünlerle yapılan lezzetli yemeklerin tadına bakılabilecek huzurlu, aile sıcaklığında bir cafe. Aynı zamanda şirket dışında toplantı yapmak ve huzurlu bir ortamda çalışmak isteyen ya da özel yemekler için kullanmak isteyen  küçük gruplara yönelik ayırdığımız bir odamız var.
Kuzguncuk gibi tarihi bir semtte bulunan, ikinci derece tarihi eserde yer alan, doğal ürünlerin kullanıldığı temiz ve lezzetli yemekler sunan, modern bir mekan olsun istedik.
Neden Kuzguncuk? diye sorarsanız; İstanbul’da bunca farklı kimliğin bir arada olduğu, hoşgörünün ve kültürün bu kadar iç içe olduğu bir mahalleyi solumak istedik. Ürünlerimiz gibi seçeceğimiz lokasyon da gerçek, doğal olsun istedik.
Mekanımızdaki her şeyi tek tek buranın ruhuna en uygun olacak şekilde seçtik.
 
Çalıştığımız kişilerde de aynı özeni gösterdik. İşbirliği yaptığımız tüm profesyonelleri  titizlikle seçiyoruz. Örneğin bu yıl Türkiye’de çağdaş mutfağın en iyi temsilcilerinden biri olan şef Burak Zafer Sırmaçekici ile işbirliği yaparak menümüzü baştan aşağı yeniledik.
Haftasonları genç müzisyenler eşliğinde canlı müzik yapıyoruz ve günboyu çiftlik kahvaltısı eşliğinde sıcak samimi bir atmosfer sunuyoruz.
Ekibimizle ve gelen misafirlerimizle kocaman bir aile olduk. Bu da bizi çok mutlu ediyor ve işimize pozitif enerji olarak yansıyor.
Organik gıdaların hayatımızdaki yeri ve önemi için bizlere neler tavsiye edersiniz?
Bizim ürünlerimiz organik değil tamamen doğal yöntemlerle üretilen ürünler. Doğaya uyum sağlamanın ve mevsiminde beslenmenin önemine inanıyoruz ve bu doğrultuda üretim yapıyoruz.
Zeynep Pulat’ın ‘Tabağımızda ne varsa tabağınızda o olsun’ mottosu ile hazırladığı mönüsündeki birbirinden özel ve sağlıklı tarifleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Onlardan biri de ‘Vişneli Ekmek’.
Tarifi ise şöyle;
VİŞNELİ EKMEK TARİFİ
MALZEMELER:
1 paket tost ekmeği
1 kg donmuş yada taze vişne
1 lt su
1 adet limon
1 kg şeker
1 top dondurma
Süslemek için, Antep fıstığı, nane yaprağı
YAPILIŞI:
Derin bir tencereye suyu koyup içine şeker, vişne, limon suyu ilave ederek, vişneler rengini bırakana kadar haşlayın. Daha sonra tost ekmeğini fırında önlü arkalı kızartın. Kenarlarını kesip tepsiye dizin. Sosu sıcak olarak ekmeklerin üzerine dökün ve vişne tanelerini ekmeklerin üzerine dizin, soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra, servis tabağına alıp, üzerine bir top dondurma koyarak, fıstık ve nane yaprağı ile süsleyin. Afiyet olsun!
Pulat Çiftliği Hakkında Merak Edilenler:
DOĞANIN BİZE VERDİKLERİ NELER?
Mevsimlik doğal sebze, meyve, yumurta.
 
ÜRÜNLERİMİZ NELER?

Çiftliğimizde kendi yetiştirdiğimiz taze sebze, meyve ve yumurtaların yanı sıra güvendiğimiz çiftçilerden alınıp test edilerek satışa sunduğumuz ürünler de mevcut.
Ürünler;
– Mevsiminde Sebze Meyve / Kavanoz Ürünler (Pulat özel sos, acuka ve reçellerimiz meşhur) / Unlu Ürünler / Bakliyatlar
– Tavuklar 450 adet.
Kümesleri alttan ısıtmalı olarak özel dizayn edildi, hayvanların sağlığı, konforu ve verimliliğinin üst seviyede olabilmesi için. GDOlu yem kullanılmıyor, doğal yemle ve çiftlikteki mahsüllerden artanlarla besleniyorlar. Cafede’ki artıklar çöpe atılmıyor, hayvanlara yem oluyor.

-Tüm ürünlerin listesi www.pulatciftligi.com da incelenebilir.
SİPARİŞ VE SEVKİYAT NASIL?
Websitesinden, Kuzguncuk’taki Dükkan & Cafe’den ve telefon üzerinden sipariş verilebiliyor. Haftada iki kez 100 TL üzeri siparişler özel gönderim ile adrese teslim ediliyor.
Tel: 0553 670 07 12
Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın