Yüksek Ateşim ve Öksürüğüm Varsa Doktora Gitmeli miyim?

221

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

İnfluenza ve Covid-19 için bilinen semptomlar neredeyse aynıdır: ateş, öksürük, vücut ağrıları, yorgunluk ve bazen kusma ve ishal.

Covid-19’un başlangıcını influenzadan ayıran “benzersiz klinik imzalar” yoktur. Bilinen vakalar üzerine yapılan araştırmalar, yüzde 80 kadar büyük çoğunluğun hafif olduğunu göstermektedir. Sağlık yetkilileri, hafif semptomları olanların, hastanenin acil servislerini ve bekleme odalarını doldurmak yerine, 7 gün boyunca evden dışarı çıkmamaları yönünde uyarıyor.

Öksürüğüm veya ateşim varsa doktora gitmeli miyim?

Uzmanların verdiği tıbbi tavsiye, öksürük veya yüksek ateşe sahip olan herkesin yedi gün boyunca evde kalması ve mümkünse evde yaşayanlar da dahil olmak üzere diğer insanlardan uzak durmasıdır. Bu, yurt dışına çıkmış olup olmadıklarına bakılmaksızın herkes için geçerlidir.

Soğuk algınlığı olan herkes yerel acil servislerine koşarsa, sağlık çalışanlarının kritik derecede hasta olan hastaları tedavi etmesi daha zor olacaktır. Ayrıca, eğer halihazırda enfekte olmamışsanız, virüsü hastanede alabilirsiniz.

Ancak hem ateşiniz hem de öksürüğünüz varsa doktorunuzu aramak iyi bir fikirdir. Nefes darlığı, yüksek ateş, halsizlik veya uyuşukluk varsa, kesinlikle bir sağlık uzmanı ile temasa geçmenin zamanı gelmiştir. Bunlar ciddi koronavirüs vakalarında yaygın olan pnömoni belirtileri olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yakın zamanda bir koronavirüs enfekte olmuş bölgeye seyahat ettiyseniz veya bilinen bir enfekte kişiyle yakın temas kurduysanız ve ateş, öksürük veya nefes almada sorun yaşıyorsanız tıbbi yardım almanızı önerir.

Risk altındakiler

Şimdiye kadar, Covid-19’dan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar için en fazla risk altında olanların yaşlılar ve bağışıklık sistemleri veya altta yatan sağlık koşulları tehlikesi olanlar gibi görünüyor. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya ve hijyen kurallarına uymaya lütfen dikkat edin.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.