Yasemin Conker

535
D’She Style söyleşi🔝
D’She Kadını Sevgili Yasemin Conker’e sorduk;
 İçsel yolculuğunuzu ve kendi hayatınıza yön verme gücünüzü nasıl keşfettiğinizi anlatır mısınız?
2000 yıllarının başlarında perişan bir durumdaydım. Maddi, manevi, ilişkiler, sağlık gibi her konuda dipteydim ve bunun normal olduğunu zannediyordum. Hayat böyle bir şey zannediyordum. Mücadele edilmesi gereken ve yaşlandıkça problemlerin arttığı bir alan olduğunu zannediyordum hayatın. İnsanlara, kadere, yaşadıklarıma çok ama çok kızgındım.
O zaman ki eşimin ihtiyacı olduğunu düşünerek onun gitmesi için önayak olduğum ve ona sadece eşlik etmek için gittiğim birkaç seminerde ufak tefek bir şeyler fark etmeye başladım.
Bir kaç yıl süren gelgitlerim sonunda anladım ki hayatım ben ne kadarsam o kadar. Minik minik yaşadığım değişimlerin ötesinde neler yapabileceğimi araştırmaya başladım. Bir çok yöntemi denedim, bana olan faydalarını gözlemledim ve faydalı bulduklarımı etrafımdakilerle paylaşmaya başladım.
Gördüm ki bazı teknikleri kendi üzerlerinde deneyenler de büyük fayda sağlıyorlar. Bunun üzerine hem kitaplar yazdım hem de binlerce insana seminerler verdim. Yazarken ve anlatırken de çok şey anladım ve içselleştirerek devam ettim.
Kendi hayatıma yön vermem kısa bir sürede olmadı ama zamanla oldu. Öyle ki, “Ben yaptıysam herkes yapar” dedirtti bana.
İyi oldum programı nasıl bir çalışma? Özellikle hangi konularda çıkmazda olduğunu düşünenler katılmalı?
’İyi Oldum’ adlı kitabımı yazdıktan sonra bazı insanların onu okuyarak ve kitaptaki teknikleri uygulayarak kendilerinde muhteşem dönüşümler yaşadıklarını bana attıkları e-postalar vasıtasıyla öğrendim. Bazı insanların ise magazinsel okuyup hiçbir şey yapmadıklarını fark ettim.
Bunun üzerine YouTube kanalı açtım. Orada kısa kısa soru ve cevaplarla kitapta yazdıklarıma ışık tutmaya çalıştım. Ancak bana gelen sorulardan ve yorumlardan anladım ki bazıları deneyimlemeden hiç yapamıyor. Ondan sonra da 4 modülden oluşan ‘İyi Oldum Programı’nı başlattım.
Her ayın ilk Pazar ve Pazartesi günleri farklı yerlerde başlayan 4 haftalık bu programla ilgili her türlü bilgi Web sitemde var.
Dünyada yaşayan 7.5 milyar insanın bu programa katılması gerektiğini ta içimden biliyorum. Zira kendi zihnini temizlemeyi bilmediği için insanlar her konuda sıkışıyor. Bundan 20 yıl sonra herkes biliyor olacak, ancak şimdi bunun için çaba harcanması gerekiyor.
Yoğun hayat temponuzun içinde kendinize zaman ayırdığınızda ruhunuzu besleyen etkenler neler oluyor?
Yoğun hayat tempomun içinde ben her anımı kendime ayırdığıma inanıyorum. Yaptığım ve yaşadığım her şeyi öylesine severek yapıyorum ki, şimdi benim için hayat tatil modunda! O an yapmak istemediğim hiçbir şeyi yapmıyorum; buna çocuklarımla, torunlarımla veya sevgilimle olmak da dahil.
Kimi kadınlar çocukları ile uzlaşamıyor, kimileri eşleri ile aynı dili konuşamıyor ya da kimileri işverenlerinin baskısına maruz kalıyor. Siz D’She Kadınlarına ‘Bu oyunda ben de varım!’ diyebilmeleri için neler tavsiye edersiniz?
‘İyi Oldum’ programına katılmalarını yürekten tavsiye ediyorum. İstanbul dışındakiler online olarak da katılabiliyorlar. Kadınlar oyunun başrol oyuncuları, o yüzden kadınlarla çalışmayı çok önemsiyorum.
Hayatımızdaki iyilikleri ve güzellikleri nasıl çoğaltabiliriz? Sakin, huzurlu ve mutlu bir yaşamın anahtarı nedir?
İşte tam da bu sorunun cevabı kitabımda yazıyor ve bu yüzden herkese dokunmaya çalışıyorum. Doğunun, batının, felsefenin, psikolojinin, nörolojinin en iyi taraflarını harmanladığıma inanıyorum ve sonuçta en az 20 yılımın birikimini damıtarak çok kullanışlı hale getirdiğime inanıyorum ve ne kadar çok kişi bundan faydalanırsa o kadar mutlu oluyorum.
Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.