Yaprak Baltacı

803

D’She Style tavsiye eder🔝
D’She Kadını Sevgili Yaprak Baltacı’ya @yaprakbaltaci sorduk;

Kurumsal iş hayatını bırakıp, kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz? İstanbul Morini’nin doğuş öyküsünü anlatır mısınız? Ben ve hem ortağım hem canım kardeşim Başak Soykan Hacıoğlu birer New York hayranıyız. Yıllardır New York’da yemeyi, içmeyi, sokaklarda gezmeyi çok ama çok seviyoruz. Başak iki yıl New York’da yaşadı. Ta o yıllarda Morini en sevdiğimiz restoranlardandı. Tam 20 yıl bankacılık yaptıktan sonra, artık kişiliğime daha uygun ve ruhuma daha iyi gelecek bir şeyler yapmak istediğimde, Başak ve diğer ortağımız Aslı ile bir restoran açmak fikrinde yoğunlaştık. İşte o zaman kafa kafaya verip, neden Morini İstanbul’da olmasın? diye düşündük.

Michelin yıldızlı şef Michael White ile yollarınız nasıl kesişti?
Yıl 2010 – 2011. Ekonomik olarak Türkiye’nin patladığı, yatırımın Türkiye’ye aktığı yıllar. İstanbul yabancı yatırımcılar için her zaman inanılmaz heyecanlı bir çekim merkezi. Son derece heyecanlı ve dinamik. İşte o dönem Michael’ın kapısını çaldık. Türkiye’yi, yeme içme pazarını, hayallerimizi, heyecanımızı anlattık. Çok etkilendi. Sonra geldi gördü buraları, daha da çok heyecanlandı ve böylece İstanbul Morini dünyaya geldi.

Morini’yi hayal ederken, içinde çok güzel yemek olsun, insanlar kendilerini New York’da gibi hissetsin, Morini’ni herkesi yemeğiyle ambiyansıyla alsın ve oralara götürsün istedik. Ama aynı zamanda İstanbul’un ruhuna da aykırı olmasın, İstanbul ile bütünleşsin diye arzu ettik. Tam da öyle bir mekân oldu Morini. Bugün 5. Yılımızda misafirlerimiz sanki Morini hep vardı diyor, bazıları evinden çok Morini’de zaman geçiriyor. Bu da bizi çok ama çok mutlu ediyor.

Makarna konusunda inanılmaz zevkli sunumlara imza atıyorsunuz. Makarna aslında başlı başına bir yemek olarak yenilmeli diye düşünüyoruz. Morini’nin makarnalarının birbirinden harika tatlardan oluşmasının sırrı nedir?
Michael New York’da yeme içme dünyasında ‘King of Pasta’, Makarnanın Kralı olarak biliniyor. İddialıyız; Türkiye’nin hiç bir yerinde bizim yaptığımız makarnayı yiyemezsiniz. Bulunmaz, harika tatlar yaratıyoruz. Her biri çok özel reçeteler. Ama işin asıl sırrı, her sabah makarnalarımızın elde ve taze yapılıyor olmasında. Kullandığımız sadece bize özel üretilen unda ve Michael’ın eşi benzeri olmayan sos reçetelerinde.

D’She Kadınları için makarnanın yapılışında, değişik alternatiflerle sunulmasında farklı ve özel tavsiyeleriniz neler olabilir?

Elde yapılmış taze makarnayı rahatlıkla evinizde de yapabilirsiniz. Sindirimi kolay ve son derece lezzetli olacaktır. Tabii biraz zahmetli ama çok emek verdiğiniz şey her zaman daha güzel ve değerli değil mi? Bizim satış rekortmeni makarnamız Garganelli’nin gizli tarifini siz D’She Kadınları ile paylaşıyorum. Sevdiklerinizle, aşkla, mutlulukla paylaşmanız dileğiyle.

Garganelli Tarifi:
Malzemeler:
Ragu sos
Dana döş kıyma 500gr
Dana tranç kıyma 500 gr
Havuç gr 100
Soğan gr 200
Sarımsak 4 diş
Kereviz gr 100
Domates salçası gr 200
Beyaz şarap 200ml
Tavuk suyu 200ml
Tereyağı gr 50
Toz parmesan gr 100
Maydanoz gr 40
Zeytinyağı gr 20
Pul biber

Garganelli hamuru:
Yumurta 10 adet
Un 500 gr
Semolina un 500 gr
Gerekirse ılık su

Yapılışı:
Soğan, havuç, kerevizi rendeleyin, sarımsak ve rendelediğiniz sebzeleri, tencerede kavurun, şarabı ekleyip çektirin. Önce salçayı ekleyip 5 dakika daha kavurun, daha sonra kıymayı da ekleyin ve biraz kavurduktan sonra tavuk suyunu da koyup suyunu çekene kadar pişirin.
Garganelli hamuru için bütün malzemeleri mikser kâsesinde harmanlayıp, 10 dakika yoğurun. Daha sonra streç filme sarıp buzdolabında 1 saat dinlenmeye bırakın.
Hamur hazır duruma gelince ince şeritler halinde açın ve kareler halinde kesin. Daha sonra garganelli tahtasında kıvırın. Makarnaları derin dondurucuda muhafaza edin.

Daha iyi bir yaşam tarzı için D’She Style’da kalın.