Vücut Tipinize Göre Kilo Verin

46

Hiç aynı anda çok fazla şeyle uğraşmayı denediniz ve yapmayı planladığınız görevlerin hiçbirini başaramadınız mı? Bu, vücudunuz dengesizken kilo vermeye çalışmak için iyi bir benzetmedir. 

Zayıflamak için pek çok diyet planı olsa da işin doğrusu herkesin kilo verme şekli birbirinden farklıdır. İşte bu nedenle birinin hızla kilo verdiği diyet programı bir başkası için kilo vermeyi yavaşlatabilir.

Doğru dengeyi bulmak, bir yönü takıntı haline getirmek ve diğerini görmezden gelmek yerine enerjinizi korumanıza ve sağlıklı kilo vermenin tüm alanlarına odaklanmanıza olanak tanır.

Aşağıdaki beş kilo verme türünün her biri, vücut dengesini yeniden sağlamak ve kişiselleştirilmiş sağlıklı bir kiloya ulaşmak söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken etkenlerdir.

  1. Savaşçı

Kilo verme türünüz bir Savaşçı İse, hayatın stres faktörleriyle oldukça iyi başa çıkabilirsiniz. Bunaldığınızda ise, bağırsaklarınızda gerginlik biriktirme eğilimindesinizdir, bu da sindirim sorunlarına ve iltihaplanmaya neden olur. Savaşçı tipleri karaciğer sağlığına odaklanmalıdır, çünkü karaciğer zayıf yönlerinizden biri olabilir.

Denenecek stratejiler: Savaşçı tipler, gluten ve süt ürünleri gibi potansiyel olarak enflamatuar proteinleri elimine etmekte genellikle başarılıdır ve avokado, zeytinyağı, fındık, tohumlar ve hindistan cevizi gibi sağlıklı yağlara öncelik vermek isteyecektir. Bir Savaşçı iseniz, yüksek yoğunluklu bir aktivite ve ardından yoga veya tai chi gibi daha sakinleştirici hareketlerin bir karışımı ile kilo verme programınızı desteklemeniz gerekir.

  1. Koruyucu

Koruyucu olanlar genellikle kilolu bir yapıya sahiptir ve çoğu durumda kilo vermek için mücadele ederler. Koruyucular, başkalarının ihtiyaçlarını kendilerinin üstünde tutma eğilimindedir. Koruyucuysanız, bağırsaklarınızda aşırı miktarda Candida veya benzeri bakteri dengesizliği olabilir ve bu da rahatsız edici şişkinlik yaratır.

Denenecek stratejiler: Bir Koruyucu olarak, mevcut herhangi bir Candida’yı azaltmak için şekeri, rafine karbonhidratları ve alkolü azaltarak kilo vermeye başlarsınız. Şekerin sınırlandırılması, Koruyucuların sağlıklı kilosu için anahtar olan sağlıklı insülin seviyelerini de destekleyecektir.

  1. Çapa

Koruyucu gibi, bir Çapa olarak, sık sık başkalarının refahını kendinizin önüne koyarsınız, ancak diğer taraftan kendinizi merkeze koyma eğiliminiz vardır. Bu ikilik genellikle daha fazla stres yaratır ve bu da kilonuzu etkileyen hormon dengesizliklerine yol açabilir.

Sabah saat 3’te uyanmak, göbek ve göğüs çevresinde yağ tutmak veya saç derisini kaybetmek gibi hormon dengesizliği belirtilerine karşı dikkatli olmanız gerekir. Kortizol, östrojen ve insülin sağlıklı aralıklarda değilse çapalar kilo vermek için mücadele eder.

Denenecek stratejiler: Çapalar, aralıklı oruç tuttuklarında, daha fazla protein ve bol miktarda sağlıklı yağ ile beslendiklerinde daha iyi zihinsel netlik kazandıklarını ve sağlıklı bir kiloya ulaştıklarını fark ederler. Bir Çapa olarak, düşük karbonhidratlı bir beslenme düzeninde başarılı olmanız muhtemeldir, bu nedenle keto diyetini uygulamak yardımcı olabilir.

  1. Yaratıcı

Yetenekli, yaratıcı ve sezgisel olan Yaratıcı kilo verme türü yapılandırılmış bir yeme düzenine ve gün boyunca tutarlı bir proteine ihtiyaç duyar. Eğer bir Yaratıcıysanız, yüksek enerjili egzersizler size büyük olasılıkla motivasyon verecek ve yiyecek hazırlama veya kişisel bakım uygulama zamanı geldiğinde enerjisiz kalmanıza neden olacaktır. Sağlığı iyileştirmeye veya kilo vermeye çalışırken Yaratıcnın yaptığı en yaygın hatalardan biri, dinlendirici bir gece uykusunu ihmal etmektir.

Yaratıcı, aynı zamanda anksiyeteye ve odaklanmakta güçlük çekmeye yatkındır, gün boyunca çok fazla kan şekerinin yükselmesi ve düşmesi riski altındadır ve bu da genel ruh halini etkiler. Kortizol, Yaratıcı için risk altındaki hormondur ve inatçı göbek yağlarının, öğleden sonra enerjisizliğinin veya geceleri uyanık ancak gün boyu yorgun olmanın nedenidir. Yaratıcı için aralıklı oruç tavsiye edilmez.

Denenecek stratejiler: Proteine ek olarak, adrenal bezlerinizi beslemek ve dengeli bir ruh halini desteklemek için demire öncelik vermeniz gerekir. Tatlı patates, kinoa veya diğer yüksek proteinli, glutensiz tahıllardan elde edilen kompleks karbonhidratlarla daha paleo tarzı bir yeme düzeni genellikle Yaratıcı için yararlıdır. Yürüyüş, yoga, pilates veya yüzme gibi kortizolü yükseltmeyen adrenal dengeleme egzersizleri anahtardır.

  1. Öncü

En dinamik kilo verme türü, Savaşçı ve Yaratıcı’nın bir karışımıdır. Hem yenilikçi hem de hedef odaklı Öncüler genellikle girişimciler veya proje yöneticileridir. Bir Öncü iseniz, çözüm odaklı davrandığınızı ve kendinizi uygun şekilde beslemek için mücadele ettiğinizi fark edebilirsiniz. Yapı ve rutin sizin için anahtardır. Yaratıcılar gibi Öncüler de dinlendirici gece uykusunu ihmal ederler.

Denenecek stratejiler: Bir öncü olarak, aralıklı oruç tutmada büyük olasılıkla başarı bulamayacak ve yaklaşık dört saatte bir dengeli, yüksek proteinli bir yemek yemek istersiniz. Sağlıklı yağların beslemede yer alması Öncülerin karaciğer fonksiyonunu desteklediğinden emin olmak için faydalıdır. Bir Öncü için protein, sağlıklı yağlar ve bitki bazlı yiyeceklerin bir karışımı ile antienflamatuar paleo diyeti uygulamak en iyisidir. Hassasiyetleri ortadan kaldırmak için diyetinize zerdeçal, zencefil, yaban mersini, ananas ve kereviz gibi daha fazla anti-enflamatuar gıda ve baharat dahil ederek başlayın.

Kilo verme türünüz ne olursa olsun, her zaman vücudunuzu dinlemenizi tavsiye ederiz. Kilo verme türünüz, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir çerçevedir, ancak aynı zamanda vücudunuzun sağladığı geri bildirimleri yorumlamanıza yardımcı olacak bir araçtır.