Vitaminler Ne Zaman Alınmalı?

356

Günlük hayatta gereksinim duyulan tüm vitaminler sağlıklı ve dengeli beslenme ile alınır. Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında önemli rol oynayan vitaminlere ve minerallere duyulan ihtiyaç arttığında dışardan gıda takviyesi olarak alınması gerekebilir.

D’She Style vitaminler ne zaman içilmeli sorusunun cevabını araştırdı ve yazdı.

Vitaminlerin gelişigüzel kullanılmasının faydadan çok zarar yaratacağı her zaman bilinmelidir ve olası sağlık sorunlarından korunmak için düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmek en doğru tercihtir.
Çünkü birine iyi gelen gıda takviyesi, bir başkasında istenmeyen etkiler yaratabilir. Vitamin ve mineralleri kullanmadan önce sizin için gerekli olup olmadığını ve gerekli olduğu durumlarda kullanacağınız uygun dozu mutlaka doktor tavsiyesi ile almanız gerekir. Halsizlik, kronik yorgunluk, stres, güçsüz saçlar ve tırnaklar, kilo vermek, kilo almak, mevsimsel geçişlerde direnç düşüklüğü gibi sebeplerin altında yatan asıl nedenin ortaya çıkarılması, sizin için belirlenen tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabilir.

Bütün bunların yanı sıra vitaminleri kullanırken aç ya da tok veya bir başka vitaminle birlikte almak, beklediğiniz etkiyi en aza indirgeyebilir ya da çoğaltabilir.

Sabah saatlerinde aç karnına alınması gereken vitaminler B12, C Vitamini ve Demirdir.

Multi vitaminler, A ve E vitamini ile Çinko yemekle birlikte öğle saatlerinde alınması gereken vitaminlerdendir.

Akşam saatlerinde yemekle birlikte alınması gerekli olan vitaminler ise, D Vitamini, Kalsiyum, Omega -3 ve Probiyotiklerdir.

Eğer Magnesyum almanız gerekiyorsa akşam yemekten önce aç karnına içmeniz beklediğiniz faydayı sağlayacaktır.

Bazı vitaminler yemekle birlikte alındığında vücut tarafından daha iyi emilirken, bazısının emilimi aç karnına gerçekleşir. Vitaminleri başka vitaminlerle kullanmak etkiyi arttırabilir. Aynı şekilde vitaminlerin günün hangi saatinde ve hangi vitaminlerle birlikte alınacağına dair uzman görüşü almanız, sizin için maksimum faydayı sağlayacaktır.