Vedalaşmak Değişime Açılan Kapıdır

64

Değiştirmeye cesaret edemediğimiz şeyleri hayatımızda tutmaya devam ederiz. Bir şehirden başka bir şehire taşınmak, bir evden ayrılmak, bir ilişkiden kopmak, bir dosttan vazgeçmek, bir işin yerine yenisini koymak zor gelir. Sürekli öteleriz, çünkü değişimin canımızı acıtacağından korkarız.

Alıştığımız düzen sanki daha güvenliymiş gibi gelir. Bir şeylerin yerine yenilerini koymak, yeni olanın yabancısı olmak sanki daha korkutucudur. Bilmediğimiz bir yerde kaybolmaktansa tanıdık gelen bir çemberin içinde kalmayı yeğleriz.

Peki ya asıl acı veren şey bir yerde sıkışıp kalmış olmaksa? Karar vermek ve harekete geçmek için daha ne kadar beklemek gerekir? Aynı yerde oyalanmak neyi değiştirir?

Vedalaşmak değişime açılan kapıdır aslında. Kapının arkasında bekleyen yeni hayat eskisinden daha zor bile olsa, hiç değilse ‘Arkamı dönüp gidebildim!’ demek bile insanın kendine olan güvenini yerine getirir. Değişimi seçebilmek özgürlüktür. Denemeden hayatın size ne getireceğini bilemezsiniz. Ama ait olmadığınız yerde kalmanın sizi her gün biraz daha azalttığından emin olabilirsiniz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu