9.2 C
İstanbul
Çarşamba, Şubat 9, 2022
Daha Fazla

  Tuvana Büyükçınar

  D’She Style tavsiye eder🔝
  D’She Kadını Sevgili Tuvana Büyükçınar Demir’e @tuvanam @threemoms sorduk;

  Her sezon bir temadan yola çıkarak hazırladığınız koleksiyonlarınız göz kamaştırıyor. Koleksiyonlarınızı hazırlarken etkilendiğiniz şehirler ya da kült isimler var mı?

  Benim İstanbul’um; hem Konstantinopolis’i, hem Konstantiniyye’yi de, hem de günümüzü içine alan, hem çok kaotik, hem çok naif, bir yüzünde seyretmeye doyamayacağımız güzelliklere ev sahipliği yaparken, öte yandan barındırdığı uçurumlarla, çarpıklıklarla kendi içinde başka bir Brütalist şehir barındıran çok çelişkili, aynı zamanda da çok cazibeli bir metropol. Bu zamansızlığı ve sınırsızlığıyla İstanbul hemen her koleksiyonumdaki ilham perilerim arasındaki yerini alıyor. İstanbul haricinde bugüne kadar Kars’taki Ani Harabeleri’nden, Gaziantep’in el dokuması kutnu kumaşlarından,19. Yüzyılın ihtişamından, Art Deco’nun mimarisinden, Eski Yunan etimolojisinden, sokak modasından, 1920’li-30’lu-40’lı yılların romantizminden ve daha da örneklendirebileceğim başka çıkış noktalarından etkilenerek farklı koleksiyonlar hazırladım.

  Elbette ki koleksiyonun bir çıkış noktası, bir teması, bir hikâyesi olması, koleksiyon bütünlüğü ve koleksiyon ruhu açısından çok önemli. Ama tekrara düşmemek konusunda avantaj sağlayabileceği gibi, tasarımcıyı çizgisinin dışına çıkarabilme ihtimali açısından da çok büyük bir dezavantaja dönüşebilir. Benim bugüne kadar aldığım geri dönüşler, bir yandan her seferinde kendini yenileyen ve yenilikleriyle öncü olan, şaşırtan bir Tuvanam kadını portresi çizerken, öte yandan Tuvana Büyükçınar imzasının her koleksiyonda hissedilebilir olduğuna dair oldu her zaman için. Bu imzayla da, egoları olmayan, snobluktan uzak, öncelikle kendine çok iyi bakan, içinde mutlu olup dışarıya enerjisini saçmayı bilen ve kapıdan girdiği anda farklılığıyla dikkat çeken bir Tuvanam kadını yaratmış oldum.

  D’She Kadınlarına vücut tipine, ten ve saç rengine uygun kıyafet seçimi konusunda neler tavsiye edersiniz?

  Herkesin kendine ait bir tarzı olmalı ya da onu oluşturmak için çaba sarf etmeli. Bence başkalarında gördüklerini kendilerine yakışıp yakışmayacağını hesaba katmadan kopya çekenler kolaycılığa kaçmış oluyorlar. Aynı durum çok önem verdiğim saç ve makyaj tercihi için de söz konusu. Bir insanın stil sahibi olması zaman alabilir, deneme yanılma süreçleri olabilir, ama bunu yaparken dediğim gibi kendi anatomisini, hatta yaşam biçimini, en çok ve en sık bulunduğu ortamları göz önünde bulundurması ve kendini rahat hissetmesi şart.

  2018 yılı ilkbahar yaz modası için renk, stil, model ve bir dolapta olmazsa olmaz parçalar için kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

  Bana göre her kadının anatomisine, tarzına göre değişkenlik gösteren bir şey olmazsa olmazlar. Ancak 2018 trendlerine değinecek olursak, düz yüzey ve bloklardan ziyade, renklerin veya dokuların ön plana çıktığı tasarımların ağır bastığını görebiliyoruz. Bu durumu uzun zamandır süregelen minimalleşme akımının tersi olarak da yorumlayabiliriz. Yeni sezonda ya çok bol ve rahat, ya da bedene oturan dar kalıplar ağırlıkta olacağı için, giyim alışkanlıklarının keskin çizgilerle ayrılacağını söyleyebilirim.

  Modanın dışında, bebek ve çocuk odası dekorasyonu yaptığınız 3 Moms markasının da Emine Kütük ve Alara Koçibey ile birlikte kurucularındansınız. 3Moms markasını yaratma fikrinin nasıl doğduğundan ve çalışma şeklinizden bahseder misiniz?

  Bu süreç oğlum Selim Aslan’a hamile olduğum esnada bebek odası için aradıklarımın çoğunu bulamamam vesilesiyle başladı. Satın almaktan ziyade yaratmaya yatkın biri olduğum için oğlumun odasını en ince ayrıntısına kadar düşünerek kendim dekore ettim. Oda tamamlandığında hayranlık uyandıran masalsı bir havaya bürünmüştü zaten. Aynı zamanda bebek bekleyen arkadaşlarımın da “Tuvana bize yardım et” talepleri sıklaşınca, bu iş profesyonelce yapılmadır düşüncesiyle yakın arkadaşlarım Alara Koçibey ve Emine Kütük’le fikrimi paylaştım. Alara Koçibey zaten büyük projelere imza atan, çok önemli bir iç mimardı. Emine Kütük ise çok başarılı bir iş kadınıydı. Böylece üç anne olarak yaratığımız marka 3moms doğdu.

  Burada insanın sevdiği işi, hele bir de sevdikleriyle yapınca Cumartesi – Pazar, gece gündüz demeden çalışmaya ,üretmeye yaratmaya devam ettiğini bir kez daha anlamış oldum. Tasarım işlerini Alara’yla ben üstlenirken, satıştan üretime tüm konularla en ince detayına kadar Emine ilgileniyor. Hatta normalde tasarımcıların fikirleri çarpışır ve ayrılıklar olabilir ancak bizde bir elmanın iki yarısı gibi hareket ediyoruz. Tasarım konusunda birbirimizi tamamlıyoruz ya da birbirimizin çizgisini çok iyi tanımladığımızdan kolayca ortak bir fikir üzerinde birleşebiliyoruz.

  Anneler ve anne adayları için bebek ve çocuk odası tasarımlarında tavsiyeleriniz nelerdir?

  Her iki odayı oluştururken ilk olarak sağlık ve emniyetin göz önünde bulundurulmasının çok önemli olduğu muhakkak. Bebek odalarında renk tercihi olarak naturel, sakin ve dingin renkler tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dekorasyon her ne kadar görsel olarak önem arz etse de dekorasyonun bir diğer amacı fikirlerle hayatı kolaylaştırmak olmalı. Bu nedenle bebekle ilk bir kaç sene çok fazla vakit harcanacağı ve zamanın çoğu bebekle birlikte bu odada geçirileceği için hem bebeğin hem de ebeveynin rahat edebileceği ortamlar yaratmak öncelikli hedef haline gelmeli. Çocuk odalarında ise çocuklar genelde canlı renkleri seviyorlar. Dekorasyon yaparken hangi renkler onun zevklerine hitap eder ve aynı zamanda evin dekoruyla uyum sağlar, çocuk ve ebeveynin beraber karar vermesi en verimli çözüm diyebilirim. Oyun çağında çocuğun hareketliliği göz önünde bulundurularak çocuğa oda içerisinde bir oyun alanı mutlaka bırakılmalı. Büyüme çağındaki çocuklar için oda aynı zamanda ders çalışma alanı olduğu için, dekorasyondaki düzenlemeler ve renkler onun motivasyonunu arttırmalı, rahat ve huzurlu bir şekilde ders çalışmasına imkân sağlamalı.

  Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...