Tüm Ayrıntılarıyla Vintage Alışveriş Kılavuzu

40

Klasik kıyafetler için alışveriş yapmak, benzersiz parçalar bulmanın harika bir yoludur. Ne keşfedeceğinizi asla bilemezsiniz.

Klasik moda arayışı, ikinci el alışverişten farklıdır çünkü her parçayla birlikte gelen bir hikaye vardır. Yol boyunca bulabileceğiniz güzel parçalara açık olmak yerine, muhtemelen çok özel bir şey arıyorsunuz. Bu, belirli bir döneme ait bir kıyafet tarzı veya haute couture markasından bir el çantası olabilir. Vintage için alışveriş yaparken daha fazla çaba ve yatırım gerekir.

Vintage Giyim Nedir?

“Eski” kelimesi, “geçmişten kalma” anlamına gelir. Giyim söz konusu olduğunda, 20 yaşın üzerindeki eşyalar genellikle vintage olarak kabul edilir. (Antika giysiler 100 yaşın üzerindedir.)

Eski giysiler genellikle ikinci eldir (önceden giyilmiş). İster nostaljik ister vintage esintili olsun, geçmişteki trendleri taklit eden öğelere “retro” denir. Tipik olarak depolarda ve fabrikalarda toplu halde bulunan yıpranmamış giysiler “bitmiş stok” olarak bilinir ancak tipik olarak eski değildir.


Vintage Kıyafetler Nereden Satın Alınır?

Vintage butiklerden konsinye mağazalara, indirimli tasarruf zincirlerine kadar birçok vintage giyim mağazası türü var.

 1. İkinci el mağazaları : İkinci el giyim mağazası, genellikle ikinci el kıyafet satan bir indirim mağazasıdır. Tasarruf ederken kaliteli bir vintage bulabilirsiniz, ancak bedeninizi ve tarzınızı bulmak için birçok öğeyi araştırmanız gerekebilir.
 2. Konsinye mağazaları : Konsinye mağazaları, bireylerin ürünleri yeniden satabileceği yerlerdir. Bir parça satıldığında, mağaza bir pay alır. Konsinye mağazaları genellikle el çantaları, ayakkabılar ve kostüm takıları gibi lüks ve tasarım ürünü parçalar ve aksesuarlarda uzmanlaşmıştır.
 3. Vintage butikler : Butikler, belirli bir estetiğe veya geçmiş döneme özgü, özenle seçilmiş benzersiz vintage kıyafetlere sahiptir. Bir butik, vintage haute couture’da uzmanlaşabilir veya sadece kot satabilir.
 4. Bit pazarları : Şehrinizde büyük bir bit pazarı veya takas buluşması yapacak kadar şanslıysanız, eski kıyafetler bulmak için harika bir yer olabilir. Bit pazarları tipik olarak açık havadadır ve satıcılar, mobilya ve yepyeni ürünler dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler satarlar. Genellikle büyük raflarda sıralanmamış kullanılmış kıyafetlere sahip olan eski kıyafet satıcılarını aramanız gerekecek. Vintage eşyalarınız için pazarlık etmeye hazır olun.
 5. Online : Genellikle birden çok satıcıdan gelen, klasik giyim satışında uzmanlaşmış birçok çevrimiçi mağaza vardır. Çevrimiçi vintage giyim satın almanın avantajı, tam olarak aradığınızı bulmak için belirli anahtar terimleri arayabilmenizdir. Dezavantajı, ürünü denemeyeceğiniz ve çevrimiçi vintage satın almak, tasarruflu mağazalarda alışveriş yapmaktan neredeyse her zaman daha pahalıdır.


Vintage Giyim Alışverişi Nasıl Yapılır?

Klasik alışveriş bir maceradır ve birkaç basit beceriyle kendi benzersiz vintage tarzınızı geliştirebilirsiniz.

 1. Açık fikirli olun. Her beden ve renkte yeni kıyafet satan mağazaların aksine vintage mağazalar, türünün tek örneği parçalarla dolu. Belirli bir ürünü arıyorsanız vintage alışverişe gitmeyin, muhtemelen bulmanız güç olabilir.
 2. Bir zaman sınırı ayarlayın. Klasik alışveriş, özellikle büyük bir vintage mağazasında veya bit pazarında alışveriş yapıyorsanız, bu bunaltıcı olabilir. Satıcılar nadiren stile göre organize ettiğinden, gizli hazineleri bulmanın en iyi yolu her bir parçayı karıştırmaktır. Eski alışveriş yorgunluğunu önlemenin bir yolu, geziniz için bir zaman sınırı belirlemektir. Vintage mağazasına 30 dakika (veya deneyimli müşteriler için bir saat) uğrayın, olabildiğince kapsamlı bir şekilde arayın ve zamanınız dolduğunda seçtiğiniz parçaları deneyin.
 3. Sevdiğin herhangi bir şeyi mutlaka deneyin. Markalar arasında beden ölçüsü, özellikle vintage giyim söz konusu olduğunda büyük ölçüde farklılık gösterir. Geçmişte, boyutlar çok daha küçük eğimliydi ve ayrıca yıkamak parçaları küçültebilirdi. Bu yüzden Vintage alışveriş söz konusu olduğunda, etiket üzerindeki boyut neredeyse işe yaramaz. Bir giysinin gerçekten uyup uymadığını anlamak için onu denemeniz gerekir. İnternette veya bit pazarlarında olduğu gibi uygun bir deneme kabininin bulunmadığı durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey kendi ölçümlerinizi bilmektir. Çevrimiçi satıcılardan ürünün kesin ölçümlerini isteyin ve şahsen alışveriş yaparken, ürünleri kendiniz ölçebilmeniz için yanınızda küçük bir şerit metre getirin.
 4. Kusurları arayın. Yeni giysilerin aksine, vintage giysilerin genellikle kusurları vardır: lekeler, yırtıklar, eksik düğmeler, sıkışmış fermuarlar. Bir satın alma işlemi yapmadan önce, herhangi bir kusur olup olmadığını iyice inceleyin. (Çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, çok sayıda yüksek kaliteli görsel içeren ürünleri arayın ve doğrudan satıcıya ürünün herhangi bir kusuru olup olmadığını sorun.) Eğer kusurlu bir ürüne aşık olursanız, kendinize hasarlı bir ürünle yaşayıp yaşayamayacağınızı sorun. Kıvrılması gereken çok uzun pantolonlar gibi bazı kusurlar düzeltilebilir. İpeğin yıpranması gibi diğer kusurlar değil. Herhangi bir lekeyi kendi kendinize çıkarabileceğinizi beklemeyin ve onları gerçekten tamir etmediğiniz sürece onarılması gereken eşyaları satın almayın.
 5. Eski ilham kaynağınızı bulun. Gerçekten sevdiğiniz stilleri bulmak için kitapları ve dergileri kullanabilir ve beğendiğiniz stilleri belirli tasarımcılara veya dönemlere kadar izlemeyi seçin. Bu aynı zamanda, satın almadan önce belirli bir ürünü veya aksesuarı giymenin tüm yollarını tasarlamanıza yardımcı olur.
 6. Kaliteli kumaşlar ve işçilik arayın. Vintage’a yatırım yaparken, satın aldığınız ürünlerin kompozisyonunu ve ürünün nasıl yapıldığını kontrol ettiğinizden emin olun. İyi satıcılar genellikle giysilerdeki etiketlerin fotoğraflarını çeker ve kompozisyonun yanı sıra bakım sonrası (el yıkama gibi) herhangi bir şeyi listeler. Ayrıca, ürünün mükemmel durumda olup olmadığını kontrol etmek ve değilse indirim istemek de önemlidir. Benzer şekilde, aradığınız bilgiyi bulamazsanız, sorun!
 7. Acele etmeyin. Vintage modası aceleye getirilmemeli. Şu anda, bir çift diz boyu çizme arıyor olabilirsiniz.  Biraz boş zamanınız olduğunda onları aramaktan gerçek bir keyif alacağınız şüphesizdir. Onları bulduğunuzda hissedeceğiniz heyecan ise benzersiz olur.
 8. Çok seçici olun. Benzer şekilde, ne aradığınızı bildiğinizden emin olun ve taviz vermeyin. Tam anlamıyla istediğiniz parça dışında onu andıran tasarımlar size beklediğinizi vermeyecektir. Ve sonunda satılacak, takas edilecek ya da verilecektir.
 9. Kibarca pazarlık edin. Hayalinizdeki ürünü bulduysanız, ancak fiyat aralığınızın biraz üzerindeyse, satıcıyla bir görüşme yapın. Bazı siteler ve uygulamalar teklif vermenize izin verirken diğerleri önce kişiye mesaj göndermenizi gerektirir. Nazik olun, neyi sevdiğinizi ve ne kadar ödemek istediğinizi açıklayın. Ürün fiyatının yaklaşık% 80-90’ındaki teklifler iyi düşme eğilimindedir.
 10. Tadilat ve restorasyonlara yatırım yapın. Son olarak, o parçayı gerçekten sizin yapın! Eldiven gibi tam uyan bir kıyafet giymekten daha iyi bir şey yoktur, bu yüzden değişikliklere veya size uyacak özel tasarımlara yatırım yapmak için biraz zaman ayırın.

İstanbul’un Vintage Butikleri

https://www.buyukanneminsandigi.com/

https://www.sentetiksezar.com/

https://retrobird.com.tr/

https://www.madammare.com/

https://modvintagestore.com/

https://nillushvintage.com/

https://www.grandmavintageshop.com/

https://fey.com.tr/

http://atolyemariposa.com/


Dünyadaki Vintage Butikler

Feng Sway, New York

What Goes Around Comes Around, New York

Vintage Delirium by Franco Jacassi, Milan

Townes, Berlin

Thanx God I’m a VIP, Paris

Valois Vintage, Paris

Melrose Trading Post, Los Angeles

William Vintage, London

Groupies  intage, Milan

Soda Boutik, Lausanne, Switzerland

Time’s Up Vintage, Copenhagen

Paloma Vintage, Copenhagen

Decades, Los Angeles


Online Vintage Butikler

https://www.mothervintage.co.uk/shop

https://www.farfetch.com

https://www.vestiairecollective.com/

https://www.openforvintage.com/

https://www.beyondretro.com/

https://decadesinc.com/

https://rebag.com/

https://www.peepeyewear.co.uk

https://www.retoldvintage.com