Tükenmişlik Sendromuna Dikkat!

308

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Ne kadar iyi uyumuş olursanız olun, sabahları yataktan güçlükle kalkıyorsanız, gün içinde kendinizi bitkin hissediyorsanız, dışarı çıkmak, birileriyle vakit geçirmek, hayata karışmak gözünüzde büyüyorsa, tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

Tükenmişlik sendromunu anlamadan önce, stresin ne olduğunu anlamanız gerekir. Stresin görebildiğimiz ve hissedebildiğimiz bir şey olduğunu düşünmeye meyilliyizdir; terli avuç içi, daha hızlı kalp atışı, diş gıcırdatması veya mide problemleri gibi.

 

Sorun şu ki, stres çok daha sinsidir ve belirgin bir belirti olmadan hayatımıza etki eder. Başka bir deyişle, stresli olabilirsiniz ve bunu bile bilmiyor olabilirsiniz.

Çok fazla işiniz ve bunları yetiştirmek için çok az zamanınız varsa, planladığınız her şey için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, bir yerlere yetişmek için sürekli acele etmek, başkalarına zaman ayırmak, daha da önemlisi kendinize zaman ayırmak gittikçe zorlaşıyorsa, stres yüzünden acı çekiyorsunuzdur.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik, aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, zihinsel ve fiziksel yorgunluk halidir. Kendinizi boğulmuş hissederseniz ve sürekli gelen talepleri karşılayamadığınızda ortaya çıkar. Stres devam ederken, belirli bir rol üstlenmenize neden olan şeye ilginizi veya motivasyonunuzu kaybedersiniz.

Neyse ki, tedavi sizin elinizde!

İlk adım, baskı altında olduğunuzu anlamaktır. İkinci adımınız ise, alışkanlıklarınızı değiştirmek ve böylece çalışma yaşamınızı kişisel yaşamınızla dengelemeniz olacaktır.

 

1. Daha akıllıca çalışın. Zamanınızı doğru planlarsanız, işinize, kendinize, sosyal yaşamınıza ve sizi mutlu eden diğer her şeye ayıracak bolca vaktiniz olur. Her arandığınızda bulunmak, isteklere ışık hızıyla cevap vermek, yeterli kadar sorumluluğunuz varken yenilerini üstlenmek ile hiçbir zaman takdir kazanmayacağınıza emin olun! Çünkü insanların talepleri hiç bitmez, üstelik siz yerine getirmeyi sürdürdükçe!

2. Off-line Olun. Bazen bunun mümkün olmadığını düşünseniz de, en azından e-postalarınızı, mesajlarınızı veya sosyal medya profillerinizi kontrol etmeden kendinize biraz zaman ayırmaya çalışın.

Kendinize çevrimdışı olma ve hayatınızı yaşama hakkı verin. Çabucak cevap vermezseniz ve Cumartesi günü e-postalara yanıt vermediğiniz için işiniz çökmeyecek emin olun.

Bill Gates sizi bir iş teklifi yapmak için arasa bile, gerçekten sizi işe almak isterse mesai saatleri içinde tekrar arayacaktır.

3. Sosyal medyaya hayır deyin

Bir sosyal medya yöneticisi olmadığınız sürece, cep telefonunuzda Facebook veya Twitter’a ihtiyacınız yoktur, bu yüzden kaldırmayı düşünün. Çok sert geliyorsa, tüm bildirimleri kapatın ve günde yalnızca iki kez kontrol edin.

4. Rahatlayın. Başarılı ve aynı zamanda mutlu insanların sabah rutinlerine göz atalım;

  • Erken uyanıyorlar,
  • Egzersiz yapıyorlar,
  • Öncelikli bir iş projesi üzerinde çalışıyorlar,
  • Kişisel bir tutku duydukları bir proje üzerinde çalışıyorlar,
  • Aileleriyle kaliteli zaman geçiriyorlar,
  • E-postalarını kontrol edip, önemli haberleri okuyorlar.

Eğer sadece sabahları değil, bütün gün meşgul olmaya meyilliyseniz, biraz yavaşlamayı düşünün. Her şeyi bir seferde yapmak zorunda değilsiniz. Spor zamanınızı atlamak ve daha uzun uyumak istiyorsanız – yapın! Eğer haber okumak istemiyorsanız, o zaman okumayın.

 

Rahatlamanın en iyi yolu, dış dünyadaki yüksek sesle olan bağlantınızı kesmek ve kendinize odaklanmaktır.

Kendinize işinizi ve görevlerinizi düşünmeden önce en az 5 dakikalık huzurlu bir zaman verin.

Daha da önemlisi, yürüyüşe çıkın, beyninizi sakinleştirin ve sessizliği dinleyin. Gürültülü bir mahallede yaşıyorsanız, ailenizi alın ve bir hafta sonu için şehirden ayrılın ve dinlenin.

Çalışmak için enerjiniz veya motivasyonunuz yoksa, duygusal tükenme, verimliliğinizi ve iş performansınızı kötü yönde etkiler.

Daha iyi çalışmak için tatillere ve molalara ihtiyacınız vardır, bu basit bir sonuçtur!

 

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi

Stresli bir yaşam tarzı, insanları kendilerini yorgun, sinirli ve tükenmiş hissettikleri noktada aşırı baskı altında bırakabilir. İşyerindeki stres ayrıca fiziksel ve zihinsel belirtilere neden olabilir.

Dikkat veya konsantre olma yeteneğine müdahale eder, iş performansınızı etkiler, evinizde ya da sosyal çevrenizde sorunlara neden olur, mutluluğunuzu azaltır ve gerçek sağlık sorunları yaratabilir.

 

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.