Ana Menü

Tuğçe Alpay

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Tuğçe Alpay’a @tugce_alpay sorduk;

Sağlık koçu olarak neler yapıyorsunuz? Bize gruplar ile çalışma biçiminizden bahseder misiniz?

Maximum 16 danışan ile çalışıyorum ve genelde hepsi birebir yürüttüğüm programlar. Onlardan talep geldiği takdirde (yakın arkadaş, aynı spor seviyesinde olma durumları) 2 veya 3 kişilik gruplar halinde de hem beslenme hem spor danışmanlıklarını yapıyorum. Çalıştığım grubun kişi sayısında gelen talebe göre artış olduğunda takip kalitesinin düştüğüne inandığım için 16 kişiden fazlasını kabul etmiyorum.

Programın süresi, işleyişi hakkında bilgi verir misiniz? Grupta bulunan herkesin yaşam biçimini yeni baştan yaratmak ve alışkanlıklarını değiştirmek, hayat planlarına egzersizi dahil etmek ile ilerleyen süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Beslenme programlarımı aylık olarak ve her hafta kişiye özel değişen mönülerle yönetiyorum. Spor programının ise süresi yok. Beslenme mantığını ilk 2 veya 3 ay iyice oturttuktan sonra, danışanlarıma sadece spor eğitmeni olarak yaşamlarına yön veriyorum. Çoğu danışanım benimle uzun zamandır çalışıyorlar. Öncelikle danışanlarımın mevcut hayatlarını iyi analiz ediyorum. Empati yapabilmek bu işte çok ama çok önemli. Nerede yanlış yapıyorlar, beslenmede neden bu zamana kadar sonuç alamamışlar, spor alışkanlıklarında neden süreklilik sağlanamamış, motivasyonlarını nasıl yükselterek hem sporu yaşam şekli haline getirir hem de sağlıklı yaşama teşvik ederim; bunun planını çıkarıyorum. Her danışan farklı, her kişiyi aynı şekilde ele almamak lazım.

Danışanlarınızın motivasyonunu sağlamak nasıl mümkün oluyor?

Onları en çok motive eden şey, benim de onlar gibi bir hayatın içinde olup, istedikleri hedefleri yakalamış olmam. Hem anneyim, hem çalışıyorum, bir yandan hayat koşturmacası içindeyim. Hepsini yürütmeye çalışırken bir de düzenli spor yapıp, sağlıklı beslenmenin aslında hayal ettikleri gibi zor bir süreç olmadığını anlıyorlar benimle beraber. Aslında hepsi birbirinden güçlü, başarılı kadınlar. Sadece iyi, hatta çalışarak emek vererek çok daha iyi olabileceklerini onlara gösterdikçe ve aynada daha iyi bi bedenle yüzleşince, güne daha mutlu, huzurlu ve özgüvenli başlıyorlar. Her şeyden önce kendilerini ihmal etmemelerini ve mutlu olmaları gerektiğini anlatıyorum onlara. Olayı kafalarında bitirdikleri zaman, bu süreç içinde vücut zaten beyni sorgulamadan takip ediyor.

D’She Kadınları için yaşam kalitelerini arttıracakları, sağlıklı, zinde ve aynı zamanda fit bir bedene sahip olacakları beslenme ve egzersiz tavsiyeleriniz nelerdir?

D’She Kadınları için öncelikle kendilerine zaman ayırmalarını tavsiye ediyorum. Onları ne mutlu ediyorsa o konuda en iyi olmak için uğraşsınlar. Bir şeyleri eksik yapmaktansa, bir konuda en iyi olmak gerektiğini savunuyorum ben. Bir başka tavsiyem de; iyi enerji beraberinde motivasyonu da getirir. Bu yüzden kendilerine iyi gelen insanlar olsun çevrelerinde. Negatif, pes etmiş, onları aşağı çeken problemli kişilerden uzak dursunlar. Ve tabi ki spor! Beden geliştikçe, güzelleştikçe insan kendini hep bir üst seviyeye taşıyor, asla azla yetinmemeye başlıyor. Bunu sağlamak en başlarda bir uzman eşliğinde olabilir. Zamanla kendi kendilerine bunu yaşam biçimi haline getirmeyi öğreneceklerdir.

Haftanın 3-4 günü antrenman ve düzenli cardio ile sağlıklı beslenme sistemi benim yaşam tarzım. Küçük porsiyonlar yiyerek fit olmak fikrine inanmıyorum. Fit olmak sadece kıyafetlerin içinde iyi gözükmek demek değildir. Bu tarz beslenmek metabolizmalarını ve bağışıklık sistemlerini çökertmekten, kas yıkımı sağlamaktan öteye gitmeyen dönemsel çözümlerden başka bir şey değildir. Sağlıklı beslenmenin, az yemek yemek veya aç gezmek demek olmadığını özellikle belirtmek isterim. Doğru olan, ne zaman, neyi ne kadar yemeniz gerektiğini bilmek. Yarışımız kendimizle olmalı, başkasıyla değil. Her zaman söylüyorum; hedefleri kendilerinin en iyisi olmak olsun.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

Yukarı