Tatilden Kilo Almadan Dönmek İçin Ne Yapmalıyız?

289

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

D’She Kadını Sevgili Elif Ezgi Uzmansel’e @elifezgiuzmansel tatilde beslenme düzenimizi nasıl koruyacağımızı ve kilo almadan geri dönmeyi nasıl başarabileceğimizi sorduk;

🍓Beni yöneten haz yemeleri, beni suçlu hissettirir. Benim yönettiğim haz yemeleri ise bana keyif verir.

🍓Zararlı şeyleri “her zaman” yemek yıkıcıdır, “ara sıra” yemek ise beden tarafından tolere edilebilir.

🍓Vücudunuzun sizinle konuşmasını dinlerseniz, “doydum”, “tamam” ya da “sonraki öğünü pas geç, o öğünde bana hafif/soğuk/ekşi/şekersiz/ sıvı ya da lifli bir şeyler ver dediğini duyacaksınız. Bu sese kulak verin. O, hazların değil sahici ihtiyaçların merkezinden size seslenen bir çağrı.

🍓Boyle seyahatlerdeki deneyime yönelik yemeleriniz genele yayılan alışkanlıklar değildir. O yüzden deneyimlerinizin tadını çıkartın. Hayatınızda kaç kez Endülüs’de bir tapas lokantasına gelip çinili duvarların gölgesinde padron ve patatas bravas yiyeceksiniz?

🍓Demem şu, birkaç kilodan asla korkmayın. Zaten kilodan değil, yiyecek ve içeceklerle olan yanlış ilişkilerin uzun vadede bize verdiği zararlardan korkmak (ve bunun için önlem almak) evladır.

🍓Kilo ise bazen bu zararların sadece semptomu olabilir. Böyle deneyimlerde ise, zararlı yiyecekleri tatmak genele ve sıklığa yayılan değil istisnai olan bir eylemdir. Tahrip etmez. yine de çıldırmamakta fayda var!

🍓Tatillerde hareket olanağı çoktur, deli gibi yürür ve etrafı keşfederiz. Yazın deniz kenarı kentlerinde isek yüzebiliriz belki. Durmadan yürünen, yüzülen, sabahın ilk saatlerinden günün bitimine dek aktif olunan bir gün böyle minik kaçamakları biraz daha kaldırabilir. Ne mıymıntı, ne abartı, bana kalirsa ölçülü ve katılımcı olmak daima iyidir!

🍓Elinden su şişesini düşürmeyenlerden olabilirsiniz. Eğer alkol kullanan ya da seyahatlerde içen biriyseniz özellikle daha çok su tüketin. Çok yürüyenlerdenseniz su tüketin. Tuvalet sistemi şaşanlardansanız su (ve doktor tavsiyesiyle belki probiyotik) tüketin. Alkalik yapınızı korumak ve kaybettiğiniz elektrolitleri yerine koymak için su tüketin.

🍓Ama demem o ki, deneyimlerden kaçmayın, ölçülü olmak, özel durumlar için birkaç özel yaklaşım geliştirmek ve denge çok şeydir, lütfen anımsayın!

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.