Tansu Oskay; Uykusuz Anne Kalmasın

839

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Tansu Oskay’a sorduk;

Uykusuz Anne Kalmasın’ isimli kitabınızda anlattığınız ‘Ağlatmadan Uyku’ yönteminin uygulama sürecinden bize bahseder misiniz?

Uyku eğitimi bebekler kendi kendilerine uykuya geçemediklerinde, bu yüzden destekli uyutulup bundan kaynaklı gece sık uyanma sorunu yaşadıklarında, gündüz veya gece yeterince uyumadıklarında, bu problemlerden biri veya birkaçı birleşince gündeme geliyor. Bu durumda bebeklerde uykuyu öğrenmeleri ihtiyacı doğuyor. Uyku eğitimleri içinde yaklaşım olarak Ağlatmadan Uyku Eğitimi, ten teması ile güvenli bağlanmayı tam olarak gözeten tek yaklaşım. Geliştirdiğim ve yıllardır uygulamasını ailelere öğrettiğim bu uyku eğitiminde, bebekle göz ve ten teması hiç kesilmediği gibi sürekli konuşma da serbest. Tüm uyku eğitimlerinde bebeğin yatakta bir süre ağlamaya bırakılmasının aksine, bebek annesiyle kesintisiz iletişim ve temas halinde. Ben buradayım ve güvendesin duygusunu eğitim boyunca aktarıyor. Katı kuralları yok ve hatta çok ağlarsa kesmesini istiyoruz ailenin. Kademeli bir şekilde bebeğin sinyallerini takip ederek tekrar uygun zamanda uygulanabilir. Asla bebeğe karşı otorite hissinin yönelmediği, başarmak ya da kazanmak için bir süreç değil uyku metotlarının aksine.

Bebeklerin uyku eğitimini ne zaman tamamlamış olmaları gerekiyor?

Bebeklerin sağlıkları açısından desteksiz uykuya 4-6 ay arası geçmeleri uygun bir dönem. Beslenme ve gün içi aktivite kalitesini de olumlu etkiliyor çünkü bu büyüme döneminde. Ama diyelim uyku bu dönemde bir sorun olmadı ve diş dönemi, bir büyüme atağı, ya da özel bir durum sonrası uyku problemi geç aylarda oluştu. Hiç fark etmez her zaman ağlatmadan uyku eğitimi 2-3 yaşa kadar büyük bebeklerde dahi ihtiyaç duyulan dönem uygulanır. Çünkü çocuğun zorlanarak odada ya da yatakta ağlatmaya terkedilmediği bir ebeveyn tutumu ile verilir.

Pozitif ebeveynlik yaklaşımını hayatının her alanında uygulayabilmeleri için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

Olumlu duygularını arttıracak olan annelik süreçlerinde onlara gerekli bilgileri olabildiğince tamamlamaları, benim birinci tavsiyem her zaman, hem de uygulaması kolay. Bilgi kaygıyı azaltmakta etkili çünkü. Bilgiler de kişisel tecrübe paylaşımı ya da güncel olmayan bilgiler şeklinde değil, çocuk gelişimi, anne baba eğitimi, pedagoji alanında kaynağı ve bilimselliği net kaynaklardan olmalı. Akademik zemin önemli bu tip bilgileri aldığımız mecrada. Pozitif ebeveyn olmak için aile, çocuk gelişimi ve aile iletişim açısından bu doğru bilgileri ihtiyaç dahilinde almalı ki, uygun sınır ve kuralları koymada kendisine tam bir ebeveyn güvenine sahip olsun. O zaman sorun anında çocuğunu ceza ile tehdit etmeden, kendisini çaresiz hissetmeden, karışıklığa düşüp tutarsızlıklara zemin hazırlamadan, baştan uygun şekilde kural koyamayıp sonra da kuralın peşini bırakmaktan dolayı ev içi problemleri gün gün artmasına sebep olmayacak. İletişimde çok gerekli olan pozitif yönelimli duygusal dil ile farkındalık kazandırmak daha uzun dönem faydalı çocuğa. Bunun sürekli aferin diyen olmamak, tam tersi sadece durum bildirimini duygu dili ile birlikte pozitif geribildirimle verme pratiğine sahip olmak, bunların arasındaki farkı anlamak da pozitif ebeveynliği daha işlevsel, her alanda kullanılabilir yapıyor.

Annelerin bebeklerinin uyku eğitiminde özellikle kaçınmaları gereken davranışlar hangileridir?

Öncelikle yatakta ağlarken belli bir süre tepki vermeden bırakmak, bana ne oluyor diye yalnız ve kötü hissettirmek, en yaygın ve de yapılmaması gereken. Bebek o an annesini hissedemediğinden dolayı iyice zorda hissettiriyor. Uyku eğitimi için bebeğimizin annesi ile kendini güvende hissetmesini sağlayan o bağı asla zedelememek gerekiyor. Bir de çok fazla yanlış bilgi ortamda mevcut. Kesin ve yeni bilgiler değil birçoğu, itibar etmeden araştırmasını tam yapıp farklı kaynaklardan kontrol etmeliler. Keskin çizgiler içeren memeyi bırak, karartma perdesi kullan, dokunmadan yanında bir süre dur, biraz daha dayan gibi sürekli duydukları önerilerden de tamamından kaçınmalılar.

Verimli ve sağlıklı bir uyku için ebeveynlerin özen göstermesi gereken ayrıntılar nelerdir?

Bebeklerin karanlıkta yatmaları çok sağlıklı örneğin. Bizlerin de öyle. Bu artık kesin ve araştırmalarla desteklenen bir bilgi. O zaman bebeğin odasında kısık bir ışığa ihtiyacı demek ki yok. Bu tip bazı pratik ve işe yarar ayrıntılardan da başlanabilir.

Saatler ve rutinler konusunda genel olarak olabildiğince hassasiyet göstermek, dolayısıyla erken yatırmak, beslenmenin uykuyu olumlu etkilemediğine inanmak, akşamları belli bir saat itibariyle tüm evde televizyonun, gerginliğin, fazla uyaranın, hızı aktivitelerin olmadığı bir ortam yaratmak da çok olumlu etkiler. Basit dikkat edilecek tavsiyelerim kitapta da var. Genel olarak da bunlara uyan ve akşamları sakinleşme kapasitesini bu ayrıntılarla daha rahat devreye sokan ebeveyn modeli her zaman çocuğunu daha yüksek oranda iyi bir uykuya yöneltir diyebiliriz.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.