Stres Sizin İçin Yemek Yeme Nedeni mi?

375

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Eğer yeme dürtünüzü engellemekte zorlanıyorsanız ve ideal kilonuza ulaşmak bir yana kilo almaya devam ediyorsanız, bütün bunların altında yatan nedenin strese bağlı yemek yemek olma ihtimali bulunmakta.

Ne zaman fiziksel veya psikolojik stres yaşarsanız, beyniniz “tehlikeyi” ele almanıza yardımcı olmak için kortizol ve adrenalin hormonlarını serbest bırakır. Kortizol, sisteminizi dengeye geri getirmeye yardımcı olur ve genellikle bunu, vücuda stresli durumda kullanılması gereken enerjiyi yemesini ve yenilemesini bildirerek başarır. Bu yüzden stresli olduğunuzda, kendinizi daha iyi hissetmek için patates cipsinin paketini açmayı veya biraz dondurma yemeyi seçebilirsiniz.

Ancak, kendinizi stresli hissettiğinizde yemeyi nasıl durduracağınızı ve stresin üstesinden gelme yollarını öğrenebilirsiniz.

Kendinizi gergin hissettiğinizde yapılacaklar ise şöyle sıralanıyor;

Temiz havada yürüyüş yapın

Siber dünya ile bağlantıyı kesin

Nasıl ve ne zaman yemek yediğinizi gözlemleyin

Omega-3 desteği alın

Kitap okuyun

Hayvanlarla vakit geçirin

Bir parça bitter çikolata ile kahve molası verin

Bitki çayları için

Yoga ve meditasyon yapın

Bol su için

Uykuya zaman ayırın

Bütün bu maddeleri detaylıca inceleyelim;

Yürüyüş yapın

Bu, aynı anda kalori yakmak için harika bir yoldur. Haftada iki kez dışarıda 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkmanın, aynı egzersizi iç mekan ortamında yapmaktan daha restoratif olduğu kanıtlanmıştır. Bir bütün olarak egzersiz, stresi azaltmak için harika bir yoldur, ancak dışarıda güzel bir günde yaparsanız daha da iyidir. Bu nedenle, stresinizi hafifletmek ve kalori yakmak istediğinizde spor salonuna gitmek yerine, en rahat egzersiz kıyafetinizi giyin ve en yakın parka gidin. Spor salonunda koşu bandındaki TV’lere kıyasla ağaçlara, çimlere ve kuşlara bakmak çok daha rahatlatıcıdır!

Siber dünya ile bağlantınızı kesin

Siber dünyada zaman geçirmek, başkalarıyla bağlantıda olduğunuzu hissetmenizi sağlar. Ancak, e-postaları, Instagram postlarını ve Facebook’unuzu zorunlu olarak kontrol etmek stresinizin ve endişenizin bir nedeni olabilir. Kendinizi stres altında hissediyorsanız, telefonunuzu bir saat elinizden bırakın ya da daha rahat hissedene kadar Facebook’a ya da Instagram’a bakmayacağınıza söz verin. Sosyal medya ile ilgili olan şey, oturum açarken zaten stres içinde olmasanız bile üzerinizde endişe yaratma eğiliminde olmasıdır. Eskide kalan ya da yeni tanıştığınız birinden mesaj alacak olmak, sizden daha zayıf ve daha zinde görünen diğer insanların resimlerine bakmak ya da gidemediğiniz bir etkinlikte birlikte etiketlenmiş arkadaşlarınızı görmek size kendinizi kötü hissettirebilir. Bu yüzden siber dünyadan çıkın ve zamanınızı bilgisayarınızda oturmak yerine dışarıdaki gerçekliğin tadını çıkarın!

 

Nasıl yediğinize bakın

Stres kaynaklı yemeyi nasıl durduracağınızı öğrenmek istiyorsanız, o zaman gerçekten nasıl yediğinize bakmamız gerekir! Hoş bir ortamda yemek yediğinizde, doğal olarak kendinizi daha rahat hissedersiniz. Böylece, rahatlamak ve yemeğinizin tadını çıkarmak için zaman ayırırsanız, yemeğinize odaklanırsınız, bu da aşırı yemeyi önler. Yemeğinizi nasıl yemeyi tercih ediyorsunuz? Bir masaya oturup değil de TV ya da bilgisayar başında mı?Ayrıca, yavaşça yemeyi ve her lokmanın tadını çıkarmayı kendinize hatırlatın! İş yerinde öğle yemeği yiyorsanız, masanızda yemek yerine dışarı çıkın.

Omega-3 desteği alın

Stresi kontrol altında tutmak için yağlı balıkları diyetinizin en iyi dostu yapın. Somon ve ton balığı gibi balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, stres hormonlarındaki dalgalanmaları önleyebilir ve kalp hastalığına, depresyon gibi duygudurum bozukluklarına ve hatta PMS’ye karşı koruma sağlayabilir. Kendini iyi hissettiren omega-3’ler için düzenli olarak, haftada en az iki kez yağlı balık yemeyi hedefleyin. Ayrıca, yağlı balıklar sadece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu “iyi” yağlar içerdiğinden ve kırmızı etten daha düşük kalorili olduklarından iyi bir seçenektir.

Kitap okuyun

Stresinizi yüzde 60 azaltmak için altı dakika yeterli! Sessiz bir ortamda okuyabiliyorsanız, iyi bir kitap okumak anında stres gidericidir. Kitabınızı yatak odanızda okumak veya dışarıda yalnız başınıza okumayı deneyin. Dikkat dağıtan şeyler ne kadar az olursa o kadar iyidir! Her seferinde bir bölüm okumak zorunda olsanız bile, gecikmiş okumalarınızı yakalayın! Tabii, altı dakikadan fazla okumaktan çekinmeyin. Ayrıca, bir kitabı okurken yanınızda küçük atıştırmalıkların olması, TV veya bilgisayarın önünde stres yüzünden alacağınız kaloriden daha az olasıdır.

Hayvanlarla vakit geçirin

Bir çift sevgi dolu köpek yavrusu gördüğünüzde veya yumuşak tüylü bir kedi elinize sürtündüğünde kötü bir ruh halinde kalmanız neredeyse imkansızdır. Ayrıca köpek sahibiyseniz bunun egzersiz yapmak için ek bir yararı var! Köpek sahipleri, onlarla daha fazla zaman geçirirler, çünkü insanların yanlarında tüylü dostları olduğunda bir yürüyüşten zevk alma olasılıkları daha yüksektir. Bir köpeğiniz veya başka bir evcil hayvanınız yoksa, bir hayvan barınağında gönüllü olun veya arkadaşınızın köpeğini yürüyüşe çıkarmayı teklif edin!

Bitki çayı için

Her türlü sıcak içecek içmek sizi bir an için yavaşlamaya zorlar. Stresi azaltmak için yapılacak en iyi çay (metabolizma hızınızı arttırmanın yanı sıra) yeşil çaydır. Yeşil çay, birçok stres formunu hafifletmeye yardımcı olan diğer bileşiklerle birlikte antioksidanlar içerir. Biraz bal ekleyerek bu içeceği daha da iyi hale getirin! Şekerli tat, rafine şekerle dolu başka bir şey yemenin kötü kalori alımı olmadan stresinizin yoksunluğa neden olduğu tatlılığı verecektir.

Bitter çikolata ve kahve

İşte çikolata sevenler için iyi haber! Bitter çikolatanın araştırmalarda gerçek stres giderici özelliklere ve sağlığa olan diğer faydalara sahip olduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar, iki hafta boyunca her gün ortalama bir bitter çikola yemenin stres hormonu kortizol düzeylerini azalttığını buldular. Stres yüzünden yemek yerine, kendinizi stresli hissettiğinizde bitter çikolata yiyin. Kalori bakımından diğer çikolata türlerini yemek kadar zararlı değildir, ayrıca kortizol hormonunun neden olduğu daha hızlı “yeme ihtiyacı” hissini hafifletir. Ayrıca çikolatanın insanları daha mutlu ettiği bilinir! Kendinizi koyu ve sıcak bir kahvenin yanında bitter çikolata ile ödüllendirin.

 

Yoga ve meditasyon yapın

Gevşeme teknikleri, stresin vücudunuza uyguladığı zararlı etkileri tersine çevirmenin en iyi yoludur. Meditasyon ve Yoga, kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve böylece sizi stresliyken yemekten kurtarır. Doğru diyetle birlikte gevşeme teknikleri, birçok kişinin karın yağının salınmasını uyararak kilo vermesine yardımcı olmuştur. Eğer stresli hissediyorsanız, hayal kırıklıklarınızı gidermeye yardımcı olmak için düzenli spor salonu rutininizi yapmak yerine, bir yoga dersini deneyin! Yoga ile kalori yakacaksınız ama aynı zamanda zihninizi ve vücudunuzu stresten arındırmaya yardımcı olacak rahatlatıcı bir ortama girmek zorunda kalacaksınız.

Bol su için

Su içmek hem size kendinizi tok hissettirir hem de dehidre olmanızı, beraberinde kendinizi stresli hissetmenizi engeller. Gün boyunca en az sekiz bardak su içmeyi ihmal etmeyin. İçine çubuk tarçın, yeşil elma dilimleri ve birkaç adet karanfil eklediğiniz suyunuzu yanınızdan ayırmayın. Vücudunuzun daha iyi çalışabilmesi için suya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Uykuya zaman ayırın

Her zaman karşılaşılan kilo kaybı için ana ipuçlarından biri tam bir gece uykusu aldığınızdan emin olmaktır. Vücudunuz için doğru olan süre boyunca uyumak dinlenmenize yardımcı olur, bu da gün boyunca stresin üzerinizdeki etkisini azaltabilir. Ortalama olarak, sağlıklı kalmak için hepimizin yaklaşık 7.5 saat kaliteli uykuya ihtiyacımız vardır. Öyleyse öğleden sonraları herhangi bir kafeinden veya alkolden kaçının. Çünkü yüksek oranda kafein ve alkol sizi gece olduğunda daha hafif uyku aşamalarında tutacaktır. Her gece düzenli olarak yeterince uyumaya başladığınızda, kiloların sizi terk ettiğini görebilirsiniz!

Kilo alımının zayıf beslenme, fiziksel aktivite ve stres eksikliği ile hızlandığını unutmayın.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.