9.2 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 19, 2022
Daha Fazla

  Stilettolara Geri Dönecek miyiz?

  Dünya, evden çalışmanın birinci yıl dönümüne yaklaşırken, araştırmalar kadınların en sevdikleri stilettolarından vazgeçtiklerini ortaya koydu.


  Buna göre topuklu ayakkabı satışları 2020’nin ikinci çeyreğinde % 71 azaldı. Aslında ilginç olan, salgından önce topuklu ayakkabıların düşüşte olması.

  Artık kadınlar şık görünmenin yolunun rahatsız ayakkabıların üzerinde durmaktan geçmediğinin farkında. Sokak stilinin moda trendleri ile eşzamanlı yükselişiyle aynı zamana denk gelen rahatlığın cezbedici hali, ofis gibi geleneksel bir ortamda neyin “uygun” veya “saygın” olduğuna dair tüm inancımızı altüst etti.

  Lanvin ve Celine gibi bazı tasarımcılar bu değişimden kısmen sorumluyken, diğerleri hızla değişen zevklere uyum sağlamak için çabalıyor. 


  Doc Martens, Crocs, Uggs ve Birkenstock, Converse gibi markalar 2020 yılının en çok tercih edilenleri arasında gösteriliyor. Broadway şovları, kırmızı halı etkinlikleri ve iptal edilen düğün gibi geleneksel şık etkinliklerle (çoğunlukla), özel bir çift topuklu ayakkabıya olan ihtiyaç ortadan kalktı. 

  Şimdi merak edilen kadınların gerçekten stilettolarla sokakta, ofiste, davette, partide dolaşmaya geri dönüp dönmeyecekleri. Ve belki daha da önemlisi, ciddiye alınmaları ve kariyerlerinde ilerlemeleri için buna ihtiyaç duyulacak mı?

  Moda endüstrisi tasarımlarında daha fazla spor ayakkabıya yer açmak için koleksiyonlarını yeniden modellemekle meşgul. Her ne kadar topuklu ayakkabıların kadınları bir karaktere dönüştürdüğü gerçeği var olsa da, şimdi benimsenen stil dağınık saçlar, bakımlı ve makyajsız ciltler, bol jean pantolonlar ve sneakers’dan oluşuyor.

  Bazı görüşler ise, kadınların bir yıldır evde olmaları yüzünden kendilerini feminen hissetmedikleri yönünde. Evde yapılacak işler, çocuklar, ofis sorumlulukları ve sosyal hayatın sıfıra inmesi ile topuklu ayakkabıdan vazgeçmenin sadece şimdilik seçilen bir yol olduğuna inanlar da var.

  Pek çok tasarımcı bu süreçte konfor ve stil arasında bir köprü kuruyor. 2021 için ürün tasarlarken, müşterilerin yeniden giyinmeye aşık olmalarını sağlamak istediklerini ifade eden tasarımcılar, kadınların kendilerini rahatsız hissetmeden topuk yüksekliklerini tasarlarken spor ayakkabı ile sandaletlerdeki kalın ve düz formlu tabanlardaki yükseklikten ilham aldıklarını belirtiyor.

  Ancak sokak stilinin ortaya koyduğu gerçek, yüksek topuklu ayakkabıların artık bir gereklilik olmayışı yönünde. Belki özel bir etkinlik için giyilebilir, ancak genç kadınlar, hayatın profesyonel veya romantik seyri içinde ayak ağrısı hissetmeye hiç istekli değiller.

  Sarah Jessica Parker’ı Manolo’larıyla gezinen Sex and the City çetesini düşünün ; Bugünün SJP ve arkadaş grubunun idealize edilmiş kadınsı bir görünüm için New York City sokaklarında kendilerini riske atmaya istekli olduğunu hayal etmek zor.

  Moda sadece toplumsal ideallerin bir yansıması. Yüksek topuklu ayakkabılar için sırada ne var diye düşünüldüğünde, sektör tüketici davranışını tahmin etmenin zor olduğunu kabul ediyor.

  Ve şunu bir düşünün: Parker, Carrie Bradshaw’ı yeniden izleyici ile buluşturmak için imza attı. Bugünkü Carrie, çarpıcı stilettolarının yerine Jimmy Choo’nun elmas spor ayakkabılarını tercih etmişse, bu moda anlayışı için gelecekteki bir gösterge olabilir mi?

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...