Şila Gök

679

D’She Style tavsiye eder 🔝

D’She Kadını Sevgili Şila Gök’e @silaidea sorduk;

Sizin iletişim sektöründe uzun zamandır halkla ilişkiler sektöründe cansiperane çalıştığınızı biliyoruz. Deneyimlerinize dayanarak, markaların basınla olan ilişkilerinde yaptıkları hataların neler olduğunu söyleyebilirsiniz? Sizce bir markanın basın ile ilişkisi en doğru ve en sağlıklı biçimde nasıl yönetilir?

Markaların basınla olan ilişkilerini geliştirip doğru yönlendirme konusunda birçok etken bulunmakta. Bunları şöyle özetleyebilirim; İdea, 1998 yılından bu yana hem ulusal hem de uluslararası markalara hizmet veren bir halkla ilişkiler şirketi. Teknolojinin hayatımıza bu kadar dahil olduğu son yıllarda markaların yanı sıra basın ve ajanslar da hızlı bir değişim içinde. Bu nedenle herkesin bu değişimi iyi gözlemlemesi ve ona göre aksiyon alması gerekiyor. Bunları yaparken de teknolojiyi gerçekten A’dan Z’ye çok iyi bilmeleri ve iyi kullanıp yönetmeleri gerekiyor.

Değişim rüzgarlarından Türkiye ekonomisi ve siyaseti de etkileniyor. İşte bu noktada; markalar, zaman zaman bütünleşik gözlemi yapamayıp sadece kendi isteklerini yapmaya odaklanıyorlar. Bazı dönemlerde ajanslar da bu yapıyı yeterince iyi anlatamayıp, iletişim hataları yapıyor ve markanın taleplerini doğru yönetemiyorlar. Bunun sonucunda da iletişim hataları yaşanabiliyor.

Marka tarafı da ajans tarafı da 360 derece ve sürekli iletişimin önemini anlamalılar. Tek günlük haber dönüşlerine itibar etmemeli, sürekliliği olan bir iletişim modeliyle marka-basın ilişkilerini yönetmeliler. O zaman yapılan her türlü iletişim çabasının sonucunu almak mümkün olur.

Daha iyi bir yaşam için D’She Style’da kalın.

#dshestyle #howdoesshe #brand #media #enterpreneurs #branding #advertising #business #businesswoman #publicrelations #idea #tavsiye