Sezanur Akay

884

D’She Style söyleşi 🔝

D’She Kadını Sevgili Sezanur Akay’a sorduk;

Akay gelinlik olarak, sektörünüzde sayılı markalardan birisiniz. Uzun yıllar süren başarınızın sırrı nedir?

AKAY Gelinlik olarak sektörde hakim bir marka olmamız geline ve gelinliğe olan bakış açımızdan kaynaklanıyor. Gelinlerimizin telaşının, hayallerinin, hislerinin farkında olarak yoğun süreçlerinin heyecan ve neşe ile geçmesini sağlıyoruz. Gelinlik bizim için bir zanaatin kendisini meydana çıkarışı, endüstrinin elinde kalıplaşmış, basit formlara indirgenen gelinliği modern zarafet anlayışımız ile ele alıyor, sürekli klasiği aşan ve tamamen el işi olan modeller ortaya çıkarıyoruz.

Gelinliğe hak ettiği özeni veriyor, gelinliği, gelini yansıtan, gelinin bir ömür boyu giymeye söz verdiği tek kostüm olarak algılıyoruz. Gelinlik üzerine 40’seneyi aşkın gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda çağın gelinlerine uygun olarak yeniliği vaat etmekle kalmıyor, aynı zamanda bir kültürü de temsil ediyoruz.

Tasarladığınız gelinlik modellerinde sizi besleyen, yaratıcılığınızı destekleyen unsurlar nelerdir?

Gelinlik bir ömür giymeye söz verilen tek kostümdür, bir kadının hayatı boyunca anımsayacağı anın en özel parçasıdır. Gelinlik bir kadının hayatını yansıtır, onun kişiliğini, zarafetini, sevincini, ihtişamını ya da naifliğini yansıtır. Bütün bir ömründe taşımaya söz verdiği gelinlik, gelinin hayata bakışını aktarması vesilesi ile giyilebilecek en hissiyat dolu kostümdür.

Karakterini, fikrini, tarzını, söylemini yansıtmasını böylesine önceleyen bir kostümü ortaya çıkarmak için, gelinliğin gelinin gözündeki anlamından başka bir yaratıcı teşvike gerek yoktur.

Size danışan gelinler için kişiye özel gelinlik tasarlıyor musunuz?

Tabii ki, koleksiyon modellerimiz haricinde kişiye özel tasarım çalışmalarımızı AKAY tasarımcılarımızın yer aldığı AKAY Wedding House Hüseyin Paşa köşkü şubemizde gerçekleştiriyoruz.

Dantel ve kumaş seçiminden itibaren gelinlerimizle beraber yol alıyor, gelinlerimizin karakterlerine, hayallerine, duygularına uygun düşen tasarımları hayata geçiriyoruz. Diğer bütün şubelerimizde ise çalışmalarımız koleksiyon modellerimiz üzerinden gerçekleşmektedir.

Hayattaki en özel günlerden birinde büyük bir rol üstleniyorsunuz. Bir gelini hayalindeki gelinliğe kavuşturmak veya ona en uygun modeli belirlemek ile ilgili neler söylersiniz?

Giydiklerimiz bizi temsil eder, bizi başkalarına anlatır, mesleğimizi, yaşımızı, kişiliğimizi, o an ki uğraşımızı deklare eder. Gelinlik ise bir kadının ömrünü geçirmeye söz verdiği anda üstünde taşıdığı kostümdür, bunun ehemmiyeti sözlere sığdırılamaz.

Gelinlik sizin bütün yaşamınızı gözler önüne seren tek elbisedir. Bir gelini hayalindeki modele kavuşturmak için formül bu bağlamda oldukça açıktır; gelini tanımak, onu anlamak, dinlemek.

AKAY Gelinlik 2019 Koleksiyon Modelleriniz Hakkında ipucu verebilirsiniz?

2019 için hazırladığımız çalışmalarda klasik birikimimizi çağa yansıtmakla beraber, Türk moda dünyasına özgün bir gelinlik koleksiyonu kazandırma amacı taşıyoruz.

Senelerdir sunduğumuz koleksiyonlardan farklı, ancak marka geleneğinden beslenen, zarafeti kendisine temel alıp ihtişamı barındıran bir koleksiyon ile gelinlerimizin karşısına çıkacağız. AKAY zanaatini gösteren, işçilik ve tasarımı her çizgisinde fark edilecek bir 2019 koleksiyonu olacak.

 

Düğün konseptine uygun olduğu kadar aynı zamanda şık ve zarif bir gelinlik seçimi için D’She Kadınları’na tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir gelinlik gelinin kişiliğine uygun olduğu derecede güzeldir, şahsen vereceğim en önemli tavsiye içinde huzur dolu olabilecekleri gelinlik seçimini gerçekleştirmeleridir. Gelinlik evaze, prenses, balık ya da her türlü formda çalışılabilir ancak görkemi de zarafeti de gelinin neşesindendir. Gelin umut doludur, mutludur, aşkını haykırır, o bir şölen içerisindedir. Mutluluğu tavrına, tavrı etrafındaki herkese geçer. Düğün konsepti de gelinin yaşam biçimini aktarır, gelinlik ile bu bağlamda tam uyuşma sağlanmadığı sürece kopukluk vuku bulacaktır.

Düğünün bütün öğelerinin gelinin kendisini içinde tamamlanmış hissedeceği, kendine, yaşam tarzına en uygun düşen gelinlik etrafında şekillenmesi gereklidir. Sonuçta en mühim detay düğün olarak kutlamanın bütünselliği ve bu şenliğin başrollerinin kendilerini mevcut ortam içerisinde nasıl hissettikleridir. Akıldan çıkarılmaması gereken tam olarak neşedir.

 

Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.