Ana Menü

Sevgim Çöloğlu-Yalnız Olmak Bir İlişkinin İçinde Yalnız Hissetmekten Çok Daha İyidir!

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style farkındalık🔝

Yalnızlık karmaşık bir duygudur, kimi insanlar tek başına olmaktan keyif alırken, kimileri ise yalnızlıktan şikayet edebilir. Yalnız olmayı seçenler, ilişkilerinde seçici davranırlar ve özgürce hareket ettikleri, mutlu oldukları, kendi kurallarını koydukları bir yaşam alanı yaratırlar. Bilerek ve isteyerek yalnız yaşamayı seçmenin mutlaka eksik tarafları olabilir. Ancak bir ilişkinin içindeyken kendini yalnız hissetmek çok daha zordur.

Hayatı her yönüyle paylaşmak, biriyle yol arkadaşı olmak, birlikte zaman geçirmek, iyi ve güzel anılar biriktirmek için bir ilişki yaşamayı seçeriz. Sevmek ve sevilmek, kendimizi değerli hissetmek ve hatta bir omuza başımızı yaslamak isteriz. Aynı beğenilere sahip olmasak da ortak bir yerde buluşup birlikte hayatın güzelliklerini keşfetmek bir ilişkiyi ayakta tutan dinamiklerdendir. Oysa, ilişkinin taraflarından biriyken tek başınalık hissi hiç farkında olmadan yaşam enerjimizi tüketir.

Bir ilişkide yalnız hissetmek çok çeşitli anlamlara gelebilir. Anlaşılamadığını, sevilmediğini, takdir edilmediğini, desteklenmediğini düşünmek ya da birlikte plan yapmamak, birbirine zaman ayırmamak, aynı şeylerden hoşlanmamak gibi nedenler yüzünden kendinizi yalnız hissedersiniz. Karşılıklı suçlamalar, sert eleştiriler, kırıcı sözler, baskılama, sindirme gibi sevgiye sığmayan davranışlar ilişkide yalnızlık yaratır. Bütün bu olumsuz etkilerin neden var olduğunu keşfetmeden ve çözüm yolları bulmaya çalışmadan hasarlı bir ilişkiyi sürdürmek ise azap çekmek gibidir. Çünkü, hayat akıp giderken fasit bir dairenin içine sıkışıp kalmak çaresizlik hissini var edecektir.

Eğer ilişkinin içinde birbirinizle bağlantınızın kesildiğini, eskiden olduğunuz kadar yakın olmadığınızı düşünüyorsanız ve karşınızdaki kişiyle sizi rahatsız eden şeyler hakkında konuşamıyorsanız, örneğin konuşma çabanız tartışmaya dönüyorsa ya da karşı taraf kendini iletişime kapatıyorsa bu durumdan çıkabilmeniz için önce kendiniz ve ilişkiniz hakkında tamamen dürüst olarak öz eleştiri yaparak işe başlayabilirsiniz. Arayıp da bulmanız ve sonra onarmanız gereken, ilişkiniz hakkında farklı hissetmenizi sağlayan bir değişikliktir.                                                                                        

Partnerinizin sizi dinlemediğinden şikayet ederken, sizin onu ne kadar dinlediğinizi düşünün. İlgisiz olduğundan yakınırken, ona yeteri kadar ilgi gösterip göstermediğinizi, onu en son ne zaman takdir ettiğinizi, ona olan sevginizi gösterip göstermediğinizi kendinize itiraf edin. Bütün bu öz eleştirinin yanı sıra ilişkinizi gözden geçirin. Birlikte zaman geçirebileceğiniz süreyi kısıtlayan yeni bir iş birbirinizden uzaklaşmanıza neden olabilir. Birlikte yaşamanız, evlenmeniz, çocuklarınızın olması veya çocuklarınızın evden ayrılması, başka bir şehre taşınma  gibi nedenler, ilişki durumunuzda büyük bir değişikliğe yol açabilir. Bir başka açıdan ise, ihanet yüzünden ilişkide güven ihlali olmuş, aranızdaki sevgi bağı zedelenmiş olabilir.

Neden yabancılaştığınızı kendinize itiraf ettikten sonra artık sıra yol arkadaşınızla konuşmaya gelmiştir. Bunu sakinlikle yapmak, konuşmanın kavgaya dönüşmesini engeller. Aranızdaki kopukluğu ortadan kaldırmaya çalıştığınızı unutmayın! Çözüm aradığınızın farkında olun. Dolayısıyla ateşin içine benzin dökmek yerine onu söndürmeye çalışın.

ilişkiler çoğu zaman yabancılaşma dönemlerinden geçer ve daha sonra uzun bir süre birlikte olmanın doğal bir parçası olarak yeniden bağlantı kurulur. Ancak yaptığınız bütün girişimler sonuçsuz kalıyorsa, siz her şeyin harika olması için gayret gösteriyorken hiçbir şey değişmiyorsa, eskiden oldukları kadar mutlu olmadığınızı kabul etmelisiniz. Böyle bir durumda sizi hayal kırıklığına uğratan ilişkinin içinde oyalanmak zaman kaybı olacaktır.

Tabii ki, bir problem hakkında konuşmak hızlıca çözülebileceğinin garantisi değildir.  Ancak, kendi haline bırakıldığında bu tür meseleler iltihaplanmaya ve zamanla büyümeye meyillidir. Sorunlar konusunda açık ve iletişimsel olmak, zor ya da acı verici bir durum olsa bile, size kendinizi yalnız hissetme ile başa çıkabilmek için en iyi şansı verir. Belki de yol arkadaşınıza teşekkür etmek ve onunla vedalaşmak, her ikinizi yalnızlıktan kurtaracak bir seçenek olacaktır. Kırık bir kalbi onarmaya yanaşmayan, kendini her durumda haklı gören ve bir şeyleri düzeltmek yerine umursamaz davranan biri ile yaşamak zorunda değilsiniz.

Hayat hepimize verilen en değerli hediye ve onu acı çekerek geçirmek her şeyden önce kendi benliğimize yaptığımız büyük bir haksızlık olur. Bir ilişkinin içindeyken yalnız hissetmek yerine kendi isteğinizle yalnızlığı seçerseniz en azından somut olarak tek başınıza olduğunuzu bilirsiniz. Unutmayın, yalnızlık bir seçim olmalı, katlanılacak bir zorundalık değil!

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

Yukarı