Ana Menü

Sevgim Çöloğlu; Karmik İlişkiler

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style farkındalık🔝

Yaşadığın ilişkiye baktığında, ‘Daha iyisini hak ediyorum’ diye düşünüyorsan, bir şeyler eksikmiş gibi hissediyorsan, kimi zaman kalbin kırılıyor ama susuyorsan, tam manasıyla kendini mutlu hissedemiyorsan, karmik bir ilişki yaşıyorsundur.

Karmik bir ilişki görünüşte oldukça romantik bir ilişkidir ama aslında duygusal bir yük yaratır. Bencil tarafı ile baskı kuran, kimi zaman aşağılayan, sana kendini değersiz hissettiren, kendi kuralları ile oyunu kuran bir insanla ilişki yaşamak bir hayli zordur. Ancak, aşk ve bağlılık zamanla bağımlılığa dönüşür. Böylece yıpratan bir ilişkinin içinde kendini sıkışıp kalmış hissedersin. İyi yanlarını bulup çıkarmaya ve ilişkinin devam etmeye değer olduğuna kendini inandırırsın.

Kadersel anlamda seçtiğimiz partner, eksik tarafımızı iyileştirmemize yardımcı olacaktır. Bu iyileşme, kendine güven, güç, cesaret kazanmak, kendi değerimizin farkında olmak, dürüstlük, adalet, hakkaniyet, sorumluluk ya da şükran duygularımızı var etmek biçiminde olabilir. Karmik ilişki, gerçek sevgiyi, sevilmeyi, şefkat görmeyi hak ettiğimizi bize gösterebilir. Yaşadığımız ilişki tipleri sürekli tekrarlıyorsa ve birbirinin benzeri insanları kendimize çekiyorsak, dikkatlice baktığımızda almamız gereken dersin ne olduğu konusunda net bir fikre sahip olabiliriz.

Eğer aşktan yana şanssız olduğunu düşünüyorsan, seni yaralayan, canını acıtan biri yüzünden gözyaşların dinmiyorsa, arzuladığın ilişki şekline kavuşmak için çabalıyorsan ya da seni enkaza çeviren bir ilişkiden çıktıysan; bütün bunların senin talihsizliğinle, kapalı kısmetinle, bütün evrenin senin mutsuzluğunu istemesiyle ilgili olmadığını bilmelisin. Bu durum tamamen senin ruhsal gelişiminle ilgilidir.

Bazı ilişkiler zorlayıcıdır, hatta ruhumuzda travmatik etkiler yaratır. Bize acıyı deneyimleten bir ilişkiyi neden yaşadığımızı sorgularız. Hayat yolculuğumuz sırasında karşımıza çıkan hiçkimse ile tesadüfen karşılaşmayız. Kimi insanlar aile fertlerimizdir, kimileriyle çok sıkı dost oluruz, kimileri ise kısa bir süre için hayatımıza değip geçer. Bazı insanlar ise kalbimize dokunur. Yaşam alanımızdaki herkesin yerine getirmesi gereken bir görevi vardır. Evrensel sistemde herkes birbirinin hem öğretmeni hem de öğrencisidir ve tekamülümüzü tamamlamak için birbirimize görünmeyen bağlarla bağlıyızdır. İşte bize acı veren bir sevgili ya da eş de karşımıza çıkan diğer insanlar gibi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için oradadır.

Yaşadığın ilişkinin acı veren tarafları, mutlu anlarından daha fazlaysa, defalarca bırakmak için kendi kendine söz veriyor ama tutamıyorsan, yaşadığın tüm olumsuzluklara rağmen onsuz nefes alamayacağına inanıyorsan ve bir dargın bir barışık ilişkinin içinde bir şeylerin düzelmesini ümit ederek hayatın geçiyorsa, yüksek ihtimalle yaşadığın ilişki karmik bir ilişkidir ve ruhsal büyümeni sağlamak için hayat dinamiğini oluşturuyordur. Yapman gereken ise, acı dolu bir ömür sürmen değil, bu ilişkinin sana verdiği mesajı duyman, alman gereken dersi öğrenmen, ilişkiyi serbest bırakarak tekamülünü tamamlamandır.

Zorlayıcı ruh eşinin amacı aslında çok açıktır. Hayat yolcuğumuzda karmik şifalanmamıza, tamamlanmamıza ve aydınlanmamıza yardımcı olmaktır. Karmik ilişkiler ruhsal gelişime hizmet eder. Hepimizin yaşamında duygusal gerilemeler, tıkanıklıklar, çocukluk travmaları, felaketler, korkunç trajediler, değersizlik inancı, reddedilme ve güvensizlik gibi dersler vardır. Mutlu olmayı, sorunsuz ve konforlu bir yaşamı, sevmeyi, sevilmeyi hak etmediğimize dair geliştirdiğimiz inançları, öğrenmişlikleri ve geçmişten getirdiğimiz bilgileri dönüştürmek, sevgiyi hak ettiğimizi öğrenmek, içimizdeki duygusal çatışmaları iyileştirmek için karmik ilişkiler yaşarız.

Karmik ilişkiler sağlıksız kalıpları kırmaya hizmet eder. Sürekli aldatan, bırakıp giden bir partner, terk edilme, ihanete uğrama ve güvensizlik duygunu iyileştirmene yardımcı olur. Psikolojik baskı uygulayan bir partner, kendine değer vermen gerektiğini sana öğretir. Seni utandıran, ezen, kalbini kıran bir partner, cesaret kazanman ve kendine güven duyman için hayatında iken, sürekli erteleyen, ihmal eden, bahanelerle seni oyalayan bir partner ise, hayatın iyiliklerini ve güzelliklerini kaçırmamak adına zamanın ne denli kıymetli olduğunu fark etmeni sağlar.

Karmik bir ilişki ile eksik yanlarını tamamladığında ve tekamülünün bir sonraki basamağına adım attığında gerçek aşk ile karşılaşman kaçınılmaz olur. Çünkü, yaralarını sarmış, şifalanmışsındır. Hayatı kucaklamaya, koşulsuz sevgiyi deneyimlemeye hazırsındır.

Karmik bir ilişki şifalanabilir mi?

Teknik olarak, karmik bir ilişkiyi iyileştirmek mümkün değildir. Sürekli sorun yaşadığın, ihmal edildiğin bir ilişkinin içinde, kırılan kalbini onarmaya yanaşmayan bir partner ile arandaki hasarlı bağa tutunmakta ısrarcı olman ilişkiyi şifalandırmayacak, aksine seni hızla tüketecektir. Oysa, bu döngüden kurtulmak için cesaretini toplar ve harekete geçersen karmik ilişki süreci kesilir. Yani karmik bir ilişkiyi iyileştirmenin tek yolu onu koparmaktır. Bu, vizyonunu gerçek aşka yöneltmen için sana bir fırsat verir. Hayatın boyunca sahip olduğun niyet geçmiş alışkanlıklarını düzeltmek değil, gerçek aşkı bulmak olmalıdır. Sen karmik ilişkiyi neden deneyimlediğini fark ettiğinde yaşadığın aydınlanma yolunu açacak, seni aslolan aşk ile karşılaştıracaktır.

Sana yaşattığı deneyimlerle aydınlanmana, titreşimini yükseltmene yardım eden karmik ilişkiler, hayatına hakim olman, kendi kararlarını vermen, sorumluluklarının farkında olman için çalışır. Zor zamanlarda kalmak seni güçlendirir ve dayanıklılığını arttırır. Şimdi ilişkine dönüp bak, karmik bir ilişki mi yaşıyorsun? Eğer cevabın ‘Evet’ ise, sana neyi öğretmeye çalışıyor?

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Yukarı