Hırs Doğru Yönlendirilmediğinde Yıkıcı Olabilir

354

D’She Style farkındalık🔝

Hırslı olmak, iki ucu keskin bir bıçak gibidir. Doğru kulllanıldığında motivasyon sebebi olabileceği gibi, yüksek dozda hırs hayatınızı cehenneme de çevirebilir. Motive olduğunuzda hayattan zevk alabilir ve uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde edebilirsiniz. Ancak kontrolsüz bir hırs, sizi dengesiz biri haline gelebilir, başarınızı sabote edebilir.

Hırsların nedenini ve nasıl düzeltileceğini öğrenmek için tüm ayrıntılar yazının devamında.

Hırslı kadınlar olarak, çok fazla projeye katılmak, haftada 70 saat çalışmak, zinde hissetmek, formda kalmak için sonsuza dek egzersiz yapmak, gelecek haftanın, gelecek ayın ve gelecek yazın planlarına kafa yormak ve bunlar gibi çok daha fazlasını başarmak için kendimizi zorluyoruz. Hiç bitmeyen bir yarışta gibiyiz. Oysa hayat bir yarıştan ibaret değil. Aslında kendimizi zorlarken dinlenmek, eğlenmek, uyumak, reel ilişkiler kurmak ve hayatın keyfini çıkarmak için ayıracağımız zamanı ve aslında yaratıcı olma yeteneğimizi sabote ediyoruz.

En iyi olmak için gösterdiğimiz insanüstü çaba yüzünden beynimiz tam kapasite ile çalışamıyor ve bu yoğun tempo bizleri ciddi bir risk altında bırakan adrenalin yüklü maratonlar halini alıyor.

Fazla dozda hırs yüklü insanların mutlu olduğu ya da anın tadını çıkardığı oldukça zor bir ihtimal. Çünkü her an bir sonraki aşamayı nasıl geçeceğini düşünmek ve hatta en iyi olmanın peşinde koşmak, mutlu hissetmeye izin vermiyor. Eğer hırsınızın sizi bloke eden zararlı bir etken olmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken şey güçlü yanlarınızı dengelemek olmalıdır. Günde sadece bir saat yoga, 15 dakikalık meditasyon, iş yerinde düzenli verilecek 5 dakikalık molalar veya yatmadan önce bazı esansiyel yağlar kullanmak ve sakinleştirici müzikler dinlemek hayatınızı dengelemeniz için yeterli olabilir. Yapılan araştırmalar, öz bakımın stresi azalttığını ve yaşam kalitesini arttırdığını göstermiştir. Bu yüzden paradoksal olarak yavaşlamak işyerinde üretken ve etkili olma yeteneğinizi güçlendirecektir çünkü zihniniz daha sakin ve daha net olacaktır. 

Tükenmişliği önlemek, mutlu iş hayatı ve uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde etmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler; 

  1. Eskiden yaptığınız ya da her zaman kişisel bakım için yapmak istediğiniz şeyleri düşünün. Akıl, beden ve ruh gibi her bir bütünsel alanda en az bir tane bakıma zaman ayırmaya çalışın. Egzersiz yapmak, kitap okumak, meditasyon yapmak olabilir.
  2. Kendiniz için yaptığınız ritüellerin her birini bir hafta içinde kaç kez gerçekçi bir şekilde yapabileceğinizi düşünün ve bunları takviminizde zamanlayın. Gerçekte onları zamanlama amacının ötesinde bir adım atmanız, onları yapma olasılığını artıracaktır.
  3. Haftanızı geçirirken, planladığınız kişisel bakımınıza önemli bir toplantıya veya projeye olduğu gibi öncelik verin. Ertelemeyin veya zamanı yeniden ayarlamayın.
  4. Bir dahaki sefere yeni bir iş projesine katılmak istiyorsanız, duraklayın. Öz bakım programınız da dahil olmak üzere genel programınıza uyup uymayacağını düşünmek için zaman ayırın. 
  5. Hırsınız size ancak itici güç olmalı, sizi sabote eden bir engel değil! Elbette başarılı olmak muhteşem bir yeterlilik. Ancak berrak bir zihne ve dinlenmiş bir bedene sahip olmadığınızda yeteneklerinizi doğru kullanmanız imkansız hale gelir.
  6. Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Hayat bir yarış değil, bir yolculuk. Diğer insanların da iyi olabileceğini kabul edin ve hatta onlardan feyz almayı deneyin. Üstelik her konuda mükemmel olmak gibi bir zorunluluğunuz yok!
  7. Hırsınızı hiçbir zaman başkalarını ezmek, yıpratmak ve onların önünü kesmek için kullanmayın. Takdir etmeyi öğrenin.
  8. Eğer diğer insanların bir şeyleri kolayca elde ettiğini düşünerek hırslanıyor ve öfkeleniyorsanız, bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. Çünkü herkesin yolculuğu kendine has ve herkes kendi kararlarını hayata geçiriyor. Kararlarınızı sakince gözden geçirip neyi eksik yaptığınızı veya yapmadığınızı keşfedin.

Bütün bunları birer alışkanlık haline getirirseniz, hırsınızın size zarar verme ve sizi tüketme olasılığınızı düşürür, daha mutlu bir yaşam deneyimine sahip olabilirsiniz. Üstelik kontrollü güç uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde etmenizi sağlar. 

Sevgi ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.