Ana Menü

Sevgim Çöloğlu; Hiçbir İlişki Tesadüf Değildir

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style farkındalık🔝

Sınırlarını zorlayan, zamanını çalan, enerjini tüketen insanlar yüzünden boğulduğunu hissediyorsan, hayatına senden başka herkes müdahale ediyorsa ve en önemlisi de yaşam biçimini bir başkasına göre düzenliyorsan bir yerlerde bir terslik var demektir. İşte tam da bunu fark ettiğin an kendi hayat hikayeni yeniden yazmanın ve blokajlarından kurtulmak için köklü bir temizlik yapmanın vakti çoktan gelmiştir.

Hayatımız boyunca deneyimlediğimiz her durum ve karşılaştığımız her insan, kendi seçimlerimiz doğrultusunda yaşam planımızda bize eşlik eder. Hiçbir olayı bir tesadüf eseri yaşamamız söz konusu değildir. Tıpkı, bir arada olduğumuz insanlarla tesadüfen yollarımız kesişmediği gibi. Ailemizle, dostlarımızla, iş arkadaşlarımızla, eşimizle, çocuklarımızla ve hatta hayvanlarımızla olan ilişkilerimizin dinamiği kendi özgür irademizle izin verdiğimiz mesafede gerçekleşir. Eğer bir ilişkinin içindeki rolünün kurban veya mağdur olduğunu düşünüyorsan ya da belki başka bir ilişkideki rolün sana göre zorundalıklarla başa çıkmak üzerine kurulmuşsa, şikayet etmeden, sızlanmadan önce durumun başlangıç noktasını hatırlamanı isterim;

Hayatta tesadüf olmadığını ve her şeyin sadece senin seçimlerinin sonucu olduğunu fark edersen eğer, kontrolünün dışında gibi görünen şartların üzerinde aslında ne denli kontrol sahibi olduğunu da idrak etmiş olursun. Evrendeki herkesin ve her şeyin bir titreşimi vardır. Deneyimlemeyi seçtiğin her gerçeklik seni hoşnut edebilir ya da sorun halini alabilir. Bütün bunlar senin seçimlerinin sonucunda oradadırlar. Hiçbir durum veya insan durup dururken hayatının tam ortasında belirmez. Her birinin sebebi sende gizlidir. Öyleyse sen neyi seçeceğine veya seçmeyeceğine kendi özgür iraden ile karar verebilirsin. İşte, yaşam planına dahil ettiğin her kim varsa her birini seçme özgürlüğü de yalnızca senin inisiyatifindedir.

Etrafına baktığında kural tanımaz ya da fütursuz insanlar olduğunu görebilirsin. Birilerinin zamanını çalan, birilerini insafsızca yargılayan, kimbilir belki de başkalarının acı çektiğini gördüğünde sinsice mutlu olan insanlar daima bir yerlerde var olacaktır. Bunun önüne geçemeyiz. Ama onları hayatımızdan uzak tutma yetisine sahibizdir.

Her birimiz hayat yolunda yürürken başka başka insanlarla karşılaşırız. Kimi yol arkadaşımız olur, yolculuğa birlikte devam ederiz. Kimiyse kısa bir an için hayatlarımıza dokunur ve kaybolur. Bizler yola devam ederken, birlikte yürüdüğümüz insanlar yavaşlayabilir, yorulabilir, hızımıza yetişemeyebilir. Biz koşar adımlarla başarıları kucaklarken, sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilirken, bütün ruhumuzla hayata karışırken, onlar için aynı durum söz konusu olmayabilir. Öyle zamanlarda yol arkadaşlarımızla vedalaşmak gerekir. Kalmak istedikleri yerde onları bırakmak yapılacak en doğru şey olur. Birlikte geçirilen güzel anların hatırına tahammül edilen her tavır, senin de adımlarının yavaşlamasına sebep olacaktır. Sen zamanının her saniyesinin kıymetini bilirken, bir başkası kendi zamanını hunharca çöpe atmakta sakınca görmeyebilir. Kendi seçimidir, müdahale edemeyiz. Ama eğer kendininkiyle beraber senin zamanının da katili olmaya yeltenirse onu durdurmak gerekir. Sen daha başka ne yapabilirim? diye düşürken ve kendi hayatınla birlikte başka hayatları da güzelleştirmeye çabalarken, bir başkası yaşamını başka hayatları irdeleyerek, merak ederek sürdürmeyi tercih edebilir. Yapacak bir şey yok, onun da kendi seçimidir. Eğer içten içe kıskandığı ya da alenen baltaladığı hayat senin olansa, onu oyun dışı bırakmak gerekir.

Hiçkimse bir diğerinin hayatına kapıları kırarak giremez. Hiçkimse bir başkasının yolunun üzerine kendi kendine barikat kuramaz. Bunlar ve daha fazlası sadece sen izin verirsen gerçeğe dönüşür. Eğer bir arada olduğun insanların içinde zamanını çalan, her karşılaştığında hayatının nasıl da berbat gittiğinden şikayet eden, fazlaca konuşan, yalnızca kendini anlatan, attığın her adımı takip eden, aldığın her kararı sorgulayan, fikir yürüten, akıl veren, yargılayan birileri varsa, bir yerlerde yanlış giden bir şeyler var demektir. Bütün bu insanlar sen onların orada olmasına izin verdiğin için hayatındadırlar. Nezaketli ve incelikli davranış biçimini benimsemek enerjini vakumlayan insanlara dur diyemeyeceğin anlamına gelmez. Bilakis, sınırlarını belirlemen, kiminle hangi mesafede kalacağını bilmen, mutluluk duyacağın, keyif alacağın ve kendini iyi hissedeceğin anları çoğaltacaktır. Birinin gelip de senin sınırlarını yıkıp geçmesi demek, sana ait olan yaşam alanını hiçe sayması demektir. Birilerinin buna hakkı olmadığını düşünüyorsun öyle değil mi? Belki de okurken aynı anda kendinle yüzleşiyorsun. Bu iyi bir şey inan bana. Demek ki, bazı şeylerin ayırımına varabiliyorsun ve telefon rehberinde esaslı bir temizlik yapmanın tam da vakti!

Burada olman ve nefes aldığın her an senin en eşsiz armağanın.. Gözlerini

kapattığında hayatının nasıl da güzelliklerle dolu olduğunu düşün. Nasıl özel biri olduğunu fark et. Avuçlarının içinde tuttuğun armağan yani hayatın yalnızca senin aldığın kararlarla iyileşebilir ya da boşa akıp yok olup gidebilir. Hayat senin! Neyi seçmek istediğine karar ver şimdi. Yaptıklarını sonsuz öngörüleriyle eleştirenlere nazikçe bütün bunların senin tercihin olduğunu söyle. Bir kahve içmek için vakit ayırdıkların, saatler boyu seni esir alıyorsa eğer, onlara bütün zarafetinle birlikte geçirdiğin bir saatten büyük keyif aldığını ancak başka planların da olduğunu söyle. Eğer senin mutluluğunu paylaşmaktan köşe bucak kaçan ya da döktüğün gözyaşlarıyla sevinmekte sakınca görmeyen birileri varsa, onlarla arandaki mesafeleri gözden geçir. Huzurunu bozan, tıpkı çöpünü senin evinin orta yerine döker gibi dertleriyle kalbini, zihnini dolduran, ruhunu daraltan kim varsa dur deme özgürlüğüne sahipsin. Kapılarını açmak da, aralamak da, kapatmak da senin seçimin.

Hayır demekten çekinme sakın. Belki sen hayır dediğinde öfkelenen, sitem eden, ağız dolusu söylenen olabilir. Orası yol ayrımının olduğu yerdir ve daha önce de dediğim gibi vedalaşma vaktiniz gelmiştir. Hiç endişelenme, senin zamanını çalamayan başka zamanları çalmak üzere harekete geçecektir. Eleştirileriyle seni darmadağın edemediği gören müdahale edeceği başka hayatların peşine düşecektir. Birilerinden beslenen insanlar, sınır, kural, mesafe nedir bilmezler. Çünkü, onların da burada olma sebebi budur!

İyi niyetli insanlara yer aç hayatında.. Kıymet bilmelerin, sevmelerin ve sevilmelerin manasını bilen, hakkını veren insanlara..

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Yukarı