Ana Menü

Sevgim Çöloğlu; Dikkatini En Çok Neye Odaklıyorsun?

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style farkındalık🔝

Dikkatinizi verdiğiniz her şey gerçeğe dönüşür. Bir başka deyişle neye odaklanırsanız onu deneyimlersiniz. Dikkatinizi yönelttiğiniz şey her ne ise bunun iyi ya da kötü, güzel ya da çirkin olmasının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan yalnızca sizin dikkatinizi ona vermiş olmanızdır.

Dikkatinizi vermek demek, düşüncelerinizi, sözlerinizi, davranışlarınızı belirli bir duruma odaklamak demektir. Düşüncelerinizi neye odakladığınıza dikkat edin. Eğer sizin odağınız endişe, korku, kaygı olursa, güç verdiğiniz, harekete geçirdiğiniz enerji akımı bu yönde olacaktır. Başınıza gelebilecek en kötü senaryoları sürekli olarak düşünmeniz, yani odak noktanız haline getirmeniz, onları hayatınızda var etmeyi de kaçınılmaz kılar.

Aslında olumlu düşünceler daima olumsuz olanlardan çok daha etkilidir. Işık hızıyla gerçeğe dönüşebilirler. Çünkü olumlu düşüncelerin titreşimleri negatif olanlardan çok daha yüksektir. Ancak ne yazık ki insanlar olumsuz düşüncelere hayat vermeyi seçerler. Zihinlerinde aralıksız döndürdükleri felaket olasılıklarını deneyimlemeyi beklemek sanki daha kolaydır. Kaçınılmaz sonuç ile karşılaşınca kötü talihin peşlerini bırakmadığından, şanssız olduklarından, hayatın hiçbir zaman onlardan yana  olmadığından söz ederler.

Olumlu düşünmek demek sabahtan akşama kadar hiç durmadan olumlama cümlelerini birbiri ardına tekrarlamak değildir. Bu, tamamen pozitif bakış açısı ile alakalıdır. Mesela üzerinde çalıştığınız bir işin muhteşem bir halde sonuçlandığını gözünüzde canlandırmanız, birlikte olduğunuz insanla sonsuz aşkı ve güveni yaşadığınıza inanmanız, içinizde bir yerlerde en ufak bir şüpheye yer vermemeniz ya da içinde yaşamayı hayal ettiğiniz ev hakkında ona sahip olduğunuzu, anahtarını avucunuzun içinde tuttuğunuzu düşünmeniz, eşyalarınızı yerleştirirken ki halinizi, duvarların rengini, dışarı baktığınızda gördüğünüz manzarayı gözünüzde canlandırmanız sizi mutlak suretle arzu ettiğiniz gerçekliğe ulaştıracaktır.

Bunun için yapmanız gereken şey, neyi istediğinizi bilmeniz, ondan emin olmanız, ona ulaşmak için gerekli çabayı göstermeniz ve tüm dikkatinizi ona odaklamanızdır. Gerçekleşmenizi istediğiniz hayalinizi rahat bırakmanız ise önemli bir ayrıntıdır. Bir hayali sıklıkla analiz etmek, olup olmayacağı hakkında fikirler yürütmek ya da onu ektiğiniz zihin bahçenizden söküp köklerini kontrol etmek, onun gerçekleşme ihtimalini sekteye uğratacaktır. Bu yüzden lütfen hayalinizi serbest bırakın.

Evrene gönderdiğiniz her düşünce balonunun gerçekleştiğini bilirseniz, aynı zamanda şüphe ve korku içeren düşünce balonlarının da gerçekleşeceğini görebilirsiniz. Kendi kendinize bloke koymanız, hayalinizin gerçeğe dönüşeceği süreci yavaşlatmaktan başka bir şeye yaramaz. Kendinize bunu neden yapıyorsunuz? Cevabı çok basit, negatife yoğunlaşmak daha kolay geliyor ve kötü sonuçlarla karşılaşmadan önce bir takım tedbirler alma isteği ile kendinizi koruyacağınıza inanıyorsunuz. Oysa, henüz gerçekleşmemiş niyetlerin olasılık ihtimali eşittir. Yani %50 olur ya da %50 olmaz! Öyleyse, olumlu bir sonuca ihtimal veren %50’ye odaklanmak varken neden diğerine hayat veriyorsunuz?

Başınızın ağrısına dikkatinizi yoğunlaştırırsanız mutlaka baş ağrınız çoğalacaktır. Aklınızdan felaket olasılıklar geçirecek olursanız kendinizi en yakın hastanede tomografi çektirirken bulabilirsiniz. Oysa dikkatinizi baş ağrınızdan bir başka yere kanalize ederseniz, örneğin elinize bir kitap alıp okursanız ya da müzik dinlerseniz, dışarı çıkıp yürürseniz siz dikkatinizi onun üzerinden çektiğinizde baş ağrınızın kaybolduğunu fark edersiniz.

Şimdi kendi kendinizle bir oyun oynayın. Bu oyunun adı dikkat oyunu olsun. Bir gün boyunca dikkatinizi nelere yönelttiğinizi bir yere yazın. Zihninizde canlandırdığınız olasılıkları tek tek not edin. Uyumadan önce gün boyunca yazdıklarınızı okuyun. Bir gün içinde zavallı ruhunuzu ne denli yorduğunuzu, kendinizi nasıl üzdüğünüzü ve hiç olmayacak senaryolarla kendinizi nasıl endişelendirdiğinizi fark edin. Bu çalışmayı her gün yaptığınızda ve kendinize dürüst olduğunuzda zamanla dikkatinizi olumsuzdan olumluya yönelttiğinizi göreceksiniz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

Yukarı