Ana Menü

Sevgim Çöloğlu; Başkalarını Yargılayanlar Onları Değil, Kendilerini Tanımlar

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style farkındalık🔝

Bazen insanlar farkında olmadan veya bilerek başkalarını yargılar. Birilerinin giyim tarzını, ilişkilerini, verdiği kararları, nasıl yaşamayı seçtiğini yargılamayı alışkanlık haline getiren kişinin bunu yapmasının nedeni kendi korkuları ve zayıflıkları ile yüzleşememesidir. Çünkü aslında başkalarını yargıladığınızda onları tanımlamazsınız, kendinizi tanımlarsınız. 

Sizin parçanız olmayan hiçbir şey yüzünden hoşnutsuzluk veya memnuniyet duygusunu hissetmezsiniz. Birinde dikkatinizi çeken şey her ne ise; örneğin mutluluk, neşe, şefkat, huzur gibi pozitif taraflarınıza dokunursa, o kişiyi takdir edersiniz, sevgiyle sarıp sarmalarsınız ya da rahatsızlık duyduğunuz, ötelediğiniz, cesaret edemediğiniz, korktuğunuz, ıstırap çektiğiniz yanlarınıza dokunur ve karşınızdaki kişiyi suçlar ve yargılarsınız. 

Başkaları hakkında kendi fikirlerini acımasızca söyleyen insanlar bunu genellikle kendilerini en zayıf hissettikleri alanlarda yaparlar. Eğer birileri tarafından acımasızca yargılanıyorsanız, bu durumu içselleştirmemeniz gerektiğini kendinize hatırlatın. Çünkü sizi yargılayan kişi aslında kendisini tarif ediyordur. Kimileri yargılamayı tavsiye vermek ile karıştırır. Kendi doğrularının başkalarının da doğrusu olması gerektiğine inananlar, ısrarla bir şeylerin yanlış gittiğini ve düzeltilmesi gerektiğini savunur. Oysa doğru denilen şey göreceli bir kavramdır ve herkesin kendi alışkanlıklarına, inançlarına, ahlakına, yaşam modeline göre farklı doğruları vardır.

Kendinize karşı dürüst olun; başkalarını yargılıyor musunuz? Başkalarını yargılamayı seven birini tanıyor musunuz? 

Cevabınız büyük olasılıkla ‘Evet’ olacaktır. Çünkü yargılamanın olmadığı bir yaşam neredeyse mümkün değildir. Sadece yargılamanın biçimi veya dozu farklılık gösterir. Eğer kendinizi ya da başkalarını yargıladığınızı fark ederseniz hemen düşünce şeklinizi değiştirin. Takındığınız tavrın nedenini kendinize sorun; ‘Bu gördüğüm durumda/ilişkide/davranışta/seçimde/giyside/yaşam modelinde/dış görünüşte beni rahatsız eden şey nedir?’

Yargılar zayıf yanlarımızı ve güvensizlik duygularımızı açığa çıkarır. Önce hissettiğiniz duyguyu tarif edin; ‘Utanç/öfke/kıskançlık/ıstırap/cesaretsizlik/cimrilik/merhametsizlik/adaletsizlik hissediyorum.’ Tanımladığınız duyguyu neyin tetiklediğini bulmaya çalışın; çocukluğunuza dair ebeveynlerinizle yaşadığınız bir anıyı, ergenlik sürecinizde arkadaşlarınızla aranızda geçen bir durumu, yetişkin olduğunuzda gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi, pişmanlık duyduğunuz kararları, yaşadığınız çevreyi, dış görünüşünüzü, aile bireylerinizi, kötü giden ilişkilerinizi gözden geçirin. İçlerinden biri mutlaka gün ışığına kavuşmayı ve temizlenmeyi bekliyordur. 

Örneğin ergenlik dönemi boyunca dış görünüşü yüzünden alay edilen, lakap takılan, dışlanan bireyler başkalarını yargılamaya çok daha müsaittir. Benzer biçimde ebeveynleri tarafından değersiz olduğuna inandırılan ve yeterince sevilmediğini düşünenler için de yargılama duygusu bir bakıma intikam almak gibidir. Yargılamayı benimseyenler birileri hakkındaki fikirlerini ortaya koymalarının daha iyi hissetmelerini sağladığını düşünürler. 

Asıl ironi ise, insanların hiç tanımadıkları birini acımasızca yargılamalarıdır. Çünkü bir başkası hakkında en ufak bir fikir sahibi olmadan hüküm vermek, sizce de komik değil midir? 

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır. 

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Yukarı