9.2 C
İstanbul
Cuma, Mart 25, 2022
Daha Fazla

  Serra Nakiboğlu; Mekanlar ve Kokular

  D’She Style dekorasyon🔝

  D’She Kadını Sevgili Serra Nakiboğlu mekanlar ve kokular arasındaki ilişkiyi yorumladı;

  Mekan ve koku ilişkisi bizim için ne ifade etmelidir ?
  Birçoğumuz koku konusunda çok duyarlıyızdır. Yaz ve kış aylarında farklı parfümler tercih ederiz ya da mevsim geçişlerini beklemeden ruh halimize bağlı olarak birçok kokuyu deneyerek değiştirebiliriz. Bazen baharatlı, bazen yoğun çiçek kokuları gibi liste uzar gider.
  Kimimiz kararlı bir şekilde yıllarca kullandığımız parfümden vazgeçmeyerek kendimizle o kokuyu kodlarız adeta. Günlük yaşamımızda sokakta yürürken duyduğumuz bir koku bizi farklı anılara, bambaşka yerlere götürerek gülümsetir, bazen de üzer. Bu, tamamen kokuyu zihnimize nerede ve ne şekilde kazıdığımızla alakalıdır aslında.
  Peki ya mekanda kokuyu nasıl yaratırız ? Yarattığımız koku mekanımızın karakterine uygun mudur?
  Bu yazımda koku konusunu ele almak isterim. Örneğin, yolda yürüyoruz ufak ufak topuk seslerini duyar gibiyiz. Topuk sesleri gitgide yakınlaşırken, koku da beraberinde burnumuza geliyor. Diyelim ki baharatlı ve yoğun bir koku bu. Arkamızdan gelen hanımefendinin (görmeden bile) az çok giyim tarzını zihnimizde betimleyebiliriz öyle değil mi?
  Koku bize zaman zaman ipuçları verir yeni tanıştığımız insanlar hakkında. Bazen ilk kez ziyaret ettiğimiz bir mağaza ya da bir ev hakkında da öyle. Her zaman dediğim gibi yine altını çizmek istiyorum; yarattığımız mekanların da karakterleri olmalı ve mekan bize görselliğiyle hitap ederken, biz onun müziğini de duymalı ve kokusunu da hissetmeliyiz ki, daha güçlü şekilde mekanı algılayabilelim.
  Birçok marka da oluşturdukları koku sayesinde akıllarda kalmayı hedefleyerek bu stratejiyi kullanıyor. Dolayısıyla koku başlığını gözardı edemeyeceğimizi belirtmek isterim. Evlerinizde kendi kokularınızı oluşturup kullanmanızı tavsiye ederim. Klasik çizgileri olan koyu tonların hakim olduğu mekanlarda; baharatlı, egzotik , kuvvetli oda kokuları ya da mumlar, [muskat (little coco), karabiber, kakule (cardamom), karanfil (clove), nane (mint), tarçın (cinnamon),  yenibahar (allspice), zencefil (ginger), kekik (thyme).]
  Soft tonların hakim olduğu ve minimal az eşya ile dizaynı sağlanmış mekanlarda; çiçeksi (floral) [ sardunya (geranium), sümbül (hyacinth), iğde çiçeği (oleaster flower), yasemin (jasmine), orkide (orchid), lavanta (lavender), zambak (lily), gül (rose) ] gibi kokular örnek verilebilir.
  Feminen, çizgili, baskın birkaç renk tonunun kullanıldığı daha iddialı detayların yer aldığı mekanlarda ise oryantal (oriental)
  misk (musk), vanilya (vanilla), baharat, tropikal çiçekler, ıtırlı bitkiler.]
  Oldukça sade,yumuşak detayların içinde barındığı, doğal malzemenin hakim olduğu, yalın çizgili dinamik mekanlarda ise tazelik hissi veren yeşil (green herbaceous) [Galbanum’dan (fresh, woody, spicy) türeyen kokular tercih edebilirsiniz.
  Sevgiyle.
  Daha iyi bir taşan stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

   

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...