9.2 C
İstanbul
Cuma, Şubat 11, 2022
Daha Fazla

  Serra Nakiboğlu; ıtırserra

  D’She Style tavsiye eder🔝

  D’She Kadını Sevgili Serra Nakiboğlu ıtırserra markasının farklı ve özel dokunuşlarla mekanlarda yarattığı değişimi ve konforlu alanlar için üzerinde durulması gereken ayrıntıları anlattı;

  Bize kendinizi anlatır mısınız?

  Sinemacı bir ailenin genç kuşağı olarak sanata, tasarıma ve antikaya ilgili büyüdüm. Çocukluk hayalim olan iç mimarlık/tasarım bölümüne Bahçeşehir Üniversitesinde başlayıp, Japonya Mukogawa Women’s University de aldığım eğitimle bitirdim.

  Yaptığınız işten ve kariyer hayatınızdan bahseder misiniz?

  Üniversite öğrencisiyken çalışma hayatına bölüm başkanı asistanlığı ile başladım. Kurumsal firmalardaki iş tecrübelerim sonrasında Bozcaada’da butik otel projesi ile kendi işime yöneldim, eş zamanlı olarak yapmış olduğum tasarımlarımı bir çatı altında toplayıp ıtırserra markası ile hayata geçirdim.

  Yaşam alanlarında ve ofislerde trend olan aksesuar, mobilya ve renkler nelerdir?

  Yaşam alanlarımızı oluştururken insanın kendisini çok iyi tanıyor olması gerekiyor. Örneğin; minimal konsept hoşunuza gitti ve bu alanda araştırmalar yaptınız. Fakat öncelikli olan seçiminizin size uygunluğu, siz gerçekten minimal yaşam tarzına ayak uyduracak karakter ve kişilikte bir insan mısınız? Aksi takdirde evinizin minimalizm etkisinden zamanla uzaklaştığını fark edeceksiniz.

  Trend/Moda olan tonlar ve figürler en az bir sezon öncesinden bellidir bunun bilinciyle, dokunduğumuz mekanların ufak detaylarında bu sürprizleri kullanabiliriz. Fakat trend/moda sürekli kendisini yenileyen kavramlar olduğundan dolayı stil sahibi ve sahibinden izler taşıyan mekanlar yaratıyor olabilmek önemli olan.  Tabii ki dünya trendlerini takipte kalmalı ve yenilikçi olmalıyız, ancak yarattığımız ortamlar ‘zamansız’ yapısını korumalı ve bunun dengesini kurabilmek en önemli husus bence.

  Ferah ve konforlu alanlar yaratmak, aynı zamanda daha az eşya ile yaşayabilmek için D’She kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

  Öncelikle anahtar kelimenin denge olduğunu söylemeliyim. Giysilerinizi seçerken kıyafetiniz aksesuarlarınız ve makyajınızın dengesine ve ölçüsüne nasıl özeniyorsanız eviniz ya da ofisinizde de bu strateji ile yola çıkmalısınız. Daha rahat ve dinamik alanlar yaratmak bu dengeyi korumakla eşdeğer.

  Örnek verecek olursak, mekandaki sadeliği dominant bir algı ile farklı bir enerjiye sahip kılabilirsiniz. Fakat bunun dengesi ve ruhu sizin elinizde.Tıpkı beyaz gömlek üzerine iddiali tondaki rujumuzu patlatmak gibi, yani ilgiyi bir noktada toplayıp diğer alanları dengede tutabilmek için çaba harcamak bizi doğallıkla minimalleştirecektir.

  Seçimlerimizi yaparken mekanın metrekaresine göre kullandığımız boya, mobilya ve aksesuar seçimlerimizde ufak hileler yapabiliriz. Mesela yüksek tavanlı mekanlarda tavan boyasını seveceğiniz koyu tonlarda tutmak, büyük metrekarelerde birden fazla akslar oluşturarak mekanı ayırmak gibi; verilen örnekler ilk adımda akla gelen, kolay fakat sonrasında çözümü daha rahat bulmamıza yarayan tüyolar olabilir.

  Sizin kendinizi beslediğiniz kaynaklar nelerdir?

  Projelerimde beslendiğim kaynak çalıştığım insanlar, onların kendileri ile ilgili söylediği her cümle benim için en önemli başlıkları oluşturuyor. Perspektiflerinden hayallerindeki mekanı görebilmek için proje sonuna kadar oluşturduğumuz bağ en mühim kaynağım. Instagram bloğumu açtıktan sonra birçok alanda daha fazla araştırır oldum. Yerli ve yabancı dergiler, antikacı ve bit pazarlarında bulduğum eskiye ait doneler, Fransız Mimarisi ve genel olarak İstanbul’un ta kendisi beslendiğim kaynaklarımdan.

  Yaratıcılığınızı dünyadaki dekorasyon trendleriyle bir araya nasıl getirdiğinizi anlatır mısınız?

  Dünyadaki dekorasyon trendleri her sezon kendisini yeniliyor. ‘Trend ve yaratıcılığı nasıl bir araya getiriyorum?’ noktasında şunu söylemeliyim; bir mekanın ruhu soyuttur ve sadece somut olarak ipuçları verir. Bu ipuçları kimi zaman kişinin karakterini yansıtır, kimi zaman benim ve çalıştığım kişinin ortak zevklerimizin sentezidir. Bu ipuçları somut bir obje ya da bir tablo, yahut figürler olabilir.

  Eğer kişi mekanda; o sezona ait trend birkaç parça görmek istiyorsa, zaten uygun şekilde bu ürünler yerlerini alır. Fakat, aslolan mekandaki ruh ve stili yakalayan enerjinin zamansızlığını korumasıdır. Yani trend kavramı yalnızca somut birkaç eşya ile karşımıza çıkabilir.

  Küçük ama önemli dokunuşlarla yaşadığımız alanlarda nasıl değişim uygulayabiliriz? Neler tavsiye edersiniz?

  Evimiz, ofisimiz çok vakit geçirdiğimiz alanlar ve bir zaman sonra bizler için sıradanlaşmaya başlayacaktır. Bu sebepten trend ve zamansızlık kavramlarını mümkün olduğunca açmaya çalıştım. Evimizde ya da ofisimizde çokça gözgöze geldiğimiz alanlarda ufak aksesuar değişiklikleri, belirlediğimiz keyif köşemizin renk tonlarıyla oynamak ya da yepyeni bir obje alarak, onun enerjisine bağlı ufacık yeni bir alan oluşturmak. Bu küçük ama önemli dokunuşlar bizi mutlu ve motive edecektir.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

   

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...