9.2 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 12, 2022
Daha Fazla

  Sedef Çalarkan

  D’She Style tavsiye eder🔝

  D’She Kadını Sevgili Sedef Çalarkan’a @sedefcalarkan sorduk;

  Ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden ve sanatı moda ile bir araya getiren birbirinden özel tasarımlar yaratan birisiniz. Tasarımcı olmanızın arkasındaki neden neydi?

  Arkasında neden aramak yanlış olur. Yeteneğini fark eden ve bunu hayatıyla birleştiren şanslı azınlık içindeyim diyebilirim. Bu bende doğuştan vardı ve ben farkına vardım. Farkına varamayıp yıllarca başka bir meslek içerisinde de olabilirdim. Etrafımda böyle çok örnek var.

  Modern dünyaya tarihimizin izlerini içinde barındıran tasarımlar sunuyorsunuz ve Osmanlı’yı Dünya’ya anlatırken aldığınız geri dönüşlerden bahseder misiniz?

  2005 yılında kurduğum Osm@n markasıyla şu anda çok moda olan Neo-Osmanlı akımının öncülerindenim. O dönemde 2-3 markayı geçmiyorduk. Daha sonra taklitlerimiz o kadar çoğaldı ki iyi ve kötü tasarım algısı yanlış yola sapmaya başladı. Çok tatsız tasarım çalışmaları gördüm geçen sürede. Zaman içinde bu durum beni yaptığım işten biraz uzaklaştırdı. Dünya’dan aldığım geri dönüş ise çok abartılacak boyutlarda değil diye düşünüyorum. Ben “Dünyayı fethettik” gibi altı çok dolu olmayan söylemleri pek tercih etmiyorum. Bize her zaman taklit ülkesi diye bakılıyor. Haklılar da! Bu topraklardan çıkan özgün bir markayı kabullenmeleri çok zor. Kabul görmek için önce şu çakma marka işini halletmemiz gerekiyor.

  Tasarımlarınızı yaratırken ilham kaynaklarınız neler oluyor? Nelerden esinleniyorsunuz?

  Üzüntü, sıkıntı, çaresizlik bana her zaman en iyi tasarımlarımı ortaya koymamda yardım eder. Yoğun duygular benim ilham kaynağım. Sanırım o çaresizlik içerisinde “Ben buradayım, beni fark edin” psikolojisiyle kendime göre en iyiyi ortaya koyuyorum.

  Koleksiyonlarınızda giyim ve sanatı buluştururken D’She Kadınlarına stil tavsiyeleriniz nelerdir?

  Kadınlara en büyük tavsiyem herkesin aldığının değil, almadığının peşinde koşup kendilerine özel bir stil oluşturmaları. Aynı çantalar, aynı saçlar, aynı mücevherler… O zaman koyun sürüsünden farkınız kalmaz. Lütfen reklam panosu gibi giyinmekten vazgeçin!

  Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...