Seda Sümer; Gurme Bebek

487

D’She Style tavsiye eder🔝

D’she Kadını Sevgili Seda Sümer’e @sedasuper @gurmebebek sorduk;

Bir çocuğun hem sağlıklı hem dengeli beslenmesi ve aynı zamanda yediklerini de sevmesi nasıl sağlanabilir?

Anne çocuğun yediklerini birkaç günlük periyodlarla değerlendirip her besin grubundan tüketiyor olmasına dikkat etmeli. Bugün karbonhidrat ve süt ürünü bol tükettiyse yarın proteinli ve sebzeli menülere ağırlık vermek gibi. Bir kez bu şekilde düşünmeye başlayınca bu refleks gibi oturuyor zaten. Yediklerini sevmesini sağlamak ise şöyle; çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi her şeyi sevmek zorunda değil. Bamya sevmiyor ama fasulye yiyorsa sıkıntı yok. Ancak her sevmediğini de menüden çıkartırsak; çocukların 2 yaş gibi başlayan ve okul çağına kadar süren yemek seçme döneminde bir de bakıyoruz ki evde köfte makarna dışında hiçbir şey pişmiyor. Bu, düşülmemesi gereken en büyük hata. Geri dönüşü çok zor. Sevmediği gıdayı farklı şekillerde sunmak, yılmadan denemek, pişirmek, sunmak ve denetip fikrini almak gerekiyor. Biraz araştıran her anne çok çeşitli formlara, tariflere ulaşabilir. Mercimeği köfte, fasulyeyi mücver olarak pişirebilirsiniz örneğin. Sevmediği gıdaları sevdikleri ile kombinlemek de işe yarar. Önemli olan tam red yerine şans vermeye açık olmasını sağlamak. Ve asla ısrar, küsme, zorlama yapmamak gerek. O zaman o gıda kesinkes kara listeye girer.

Çocuklara sebze yeme alışkanlığını kazandırmak için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

Her şeyden önce anne-babanın sebze tüketmesini, sebzenin sofranın ağırlıklı ve düzenli bir parçası olmasını öneririm. Çocukların rol modelleri anne babalarıdır. Ve söylenenleri değil aksiyonları dikkate alır çocuklar. Bunun yanı sıra birlikte çiftlik ziyaretleri yapmak, mümkün değilse evde saksıda birkaç sebzeyi çocukla birlikte yetiştirmek, büyütmek, fotoğraflarını çekmek, bununla ilgili tarifleri çocukla beraber seçip hazırlamak, neşeli sunumlar tasarlamak, tencere yemeklerine takılı kalmayıp farklı formlara yönelmek… Birçok yöntem var. Unutmamak gerekir ki bu uzun soluklu bir yol. Sağlıklı beslenmenin sürdürülebilir olması gerekli. Çocuğun sadece bu öğün sebzesini yemiş olması değil mesele. Sevdirmek ve alışkanlığı oturtmak için süreklilik ve rutin önemli.

Çoğu çocuk için yemek yemek zorlayıcı olabiliyor. Yemek masasında geçen uzun saatler, annelerin ısrarıyla çocuk için eziyete dönüşebiliyor. Yemek yemeyi bir çocuk için keyif alınacak hale getirmek nasıl mümkün olabilir?

Yine konu anne babaya geliyor. Sofra saatinin keyifli geçmesi esastır. Bu da annenin sorumluluğudur. Anne eğer strese giriyor ve sofranın tadı kaçıyorsa, sonuç olumlu olmaz. Anneler yemek yemenin çocuklar için tuvalet ihtiyacını gidermek kadar natürel bir ihtiyaç olduğunu unutmamalı. Alkışlamak da, zorlamak da bu işin doğal akışını bozuyor. Güç savaşına girmek yerine tabağına daha az yemek koymak ve dilerse daha fazlasını çocuğun talep etmesini sağlamak iyi bir yol. Kısır döngüyü kırar. Annelerin gerginliğinin altında “Çocuğum yeterince gelişmezse” korkusu yatıyor. Eğer doktoru gelişimini normal buluyorsa, çocuk neşeli ve hareketli ise yeterince yiyor demektir. Öncelikle bu kaygıdan kurtulmak gerek. Anneye düşen, doğru beslenme rutinini sağlamak ve yiyecekleri sağlıklı şekilde sunmaktır. Ne kadar yiyeceğine çocuk karar vermeli. Anne de saygı göstermeli.

İştahsız çocukların yemek yemekten keyif alabilmesi için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

Ben yine anneye tavsiyede bulunacağım 🙂 Çocukları iştahsız diye etiketlemeyin. Her çocuğun bünyesi farklıdır. Genetik kalıtımı etkilidir. Hamilelikte annenin nasıl beslendiği etkilidir. Hastalık, diş çıkarma, psikolojik sıkıntılar gibi dönemsel durumlar da iştahsızlık yapabilir. Önemli olan çocuğun doktorunun gözlemidir. Büyüme eğrileri diğer çocuklara göre nerede, kendi içinde istikrarlı mı? Bunlara bakar doktor. Sıkıntı varsa zaten uzmanlığı dahilinde konuyu ele alır. Şunu kafalarda revize etmek gerekiyor, çok iştahlı olmak sağlık için harika birşey değildir. Az yemek yemek kötü değildir. Anahtar kelime “Yeterli Beslenme”dir. Bu nesli ileride bekleyen en büyük tehlike yetersiz beslenme kaynaklı gelişim geriliği değil; tam tersi kötü ve fazla beslenme kaynaklı obezitedir. Bu yüzden sağlıklı gıdalar tüketiyorsa ve gelişiyorsa çocukların az yemesine fazla takılmamak gerektiğini düşünüyorum ben.

Gelişme çağındaki bir çocuk için günlük beslenme planı nasıl olmalıdır?

Bu aslında bebekliğin ve çocukluğun farklı evrelerine göre bir beslenme uzmanının yanıtlayabileceği bir konu. Ancak genel anlamda 3 ana, 2 ara öğün prensibi çocuklar için de geçerli. Kahvaltı çok önemli. Öğle ve akşam yemekleri mümkünse farklı besin gruplarının tümünü ya da birçoğunu dengeli olarak içermeli. Ana öğünlerde eksik kalan besin gruplarını telafi etmek için 2 adet sağlıklı ara öğün iyi bir fırsat. www.gurmebebek.com da beslenme uzmanları öncülüğünde her yaş dönemine göre örnek beslenme planları ve menüler mevcut.

Gurme Bebekten bize bahseder misiniz?

Gurme Bebek’i çocuklarım doğduktan sonra, 2011 de kurdum. Onların beslenme yolculuğu başladığında, bu konunun ne kadar kulaktan dolma bilgilerle ilerlediğini gördüm. Bunun için doktorlar, beslenme uzmanları, pedagoglar ve gıda mühendisleri ile çok ciddi bir çalışma yaparak bebek çocuk beslenmesinin bir literatürünü oluşturmak istedim. Açık çok net, ihtiyaç çok büyükmüş. İlk günden itibaren trafikler inanılmazdı ve organik şekilde arttı. Annelerin bu konuda iletişime geçip tecrübelerini ve tariflerini de paylaşabilecekleri bir platform oldu gurmebebek.com . Annenin kendini çok yetersiz ve çaresiz hissedebildiği bir alan, bu yüzden çok ciddi bir bağ oluştu. Herkes birbirine el verdi. Yetmeyen her noktada biz uzmanlarımızdan destek alıp bilgiyi besledik. Bu şekilde büyüdü. Üzerine Anne Bundan Yine Yap! İsimli bebek çocuk beslenmesinin referans kitabını yazdım. 2. Baskısını yaptı. Yeni kitabım ise Anne Bunu Kendim Yiycem! Çocukların tamamen kendi kendilerine yiyebilecekleri çok iyi tarifler içeriyor. Her ikisi de www.gurmebebekkitap.com da satılıyor. Bebeklerin ismine imzalayıp sevgimizle birlikte gönderiyoruz.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.