Sahur İçin Beslenme Tavsiyeleri

387

D’She Style tavsiye eder🔝

Ramazan ayını enerji eksikliği hissetmeden tamamlamak, oruçlu geçen süre içinde açlık ve susuzluk hissini en aza indirgemek için sahurda yapılacak öğün büyük önem taşıyor. Gün boyu aç ya da susuz hissettirmeyecek, metabolizmayı zorlamayacak besinler tüketmek, yoğun açlık nedeniyle iftarda hızlı ve çok miktarda yemek yemenin de önüne geçiyor.

 

Ramazan’da doğru ve bilinçli beslenme döngüsünün en önemli kısmı olan sahur öğününde sağlıklı olduğu kadar aynı zamanda tok tutan yiyecekleri D’She Style araştırdı ve yazdı;

Sahurda düşük kalorili hafif yiyecekler olan tahıl ve lif oranı yüksek besinlerin tercih edilerek, özellikle şeker içeren beyaz ekmek, pilav, makarna, meyve suyu gibi seçeneklerden uzak durulması gerekir. Ramazan boyunca gerek iftarda gerekse sahurda dikkatli beslenmek vücudun insülin dengesini korur ve enerji kaybını olabildiğince azaltır.

 

Sahur öğününde mutlaka yer alması gereken besin grubunun başında proteinler gelir. Bunun en iyi örneği ise yumurta tüketmek olacaktır. Kaliteli protein kaynaklarından birisi olan yumurta uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir.

Yumurtanın yanı sıra yüksek lif içeren elma ve yulaf ezmesi, kalsiyum ve D vitamini içeren süt ile birlikte muz, avokado, peynir, yoğurt, tam tahıllı ekmek, badem, ceviz, fındık, salatalık, ananas, erik de tok tutan besinler arasındadır.

 

Ayrıca yine sahur öğününde tüketilecek zeytin, peynir ve tereyağının mümkün olduğunca tuzsuz olanını tercih etmek gerekir.

Her sahur öğününde insülin dengesini koruyan ve tokluk hissi yaratan besin seçeneklerini değiştirerek tüketmek, sıklıkla aynı öğünü yapmanızın önüne geçer.

Gün boyu oruç esnasında kendinizi hem hafif hem de tok hissetmenizi sağlayacak sahur öğününe dikkat ettiğinizde vücudun su kaybetmesinden ötürü yaşanan halsizlik probleminin de önüne geçmiş olursunuz.

Ramazan’da kilo artışının gözlemlendiği durumlara sebep olan etkenlerin başında uzun saatler yaşanan açlık ve susuzluk hissi ile iftarda çok miktarda yiyecek tüketmek gelir.

Oysa oruç tuttuğunuz süre boyunca dikkatli ve dengeli beslenme şekline uygun hareket etmek sıklıkla karşılaşılan kilo artışının önüne geçecektir.

Sahurda hafif ve protein ağırlıklı beslenmek ve vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak, iftarda ağır yiyeceklerden kaçınmak ile birlikte beslenme düzeni oluşturmak herhangi bir sağlık sorununu da engeller.

Sahur öğününe eklenmesi doğru olan bir başka besin ise zeytinyağı. Yeşilliklerin ve domatesin üzerine eklenecek zeytinyağı vücudun lif ve su oranını karşılayacağı gibi aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırır.

Beslenme ile birlikte içecek tercihi de dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı. Sahurda asitli içecekler, kahve, siyah çay, meyve suyu tüketmekten kaçınmak gerekiyor.

Susuzluk hissini azaltan kefir, ayran, süt ya da papatya çayı ve ıhlamur ile elbette su içmenizi tavsiye ediyoruz.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.