Sağlıklı Saçlar Hakkında 10 Mit

240

D’She Style güzellik

Kimsenin saçlarınıza kesinlikle yapmanız gereken bir şey olduğunu söylemesine izin vermemelisiniz, çünkü aslında duyduklarınızın pek çoğu saç efsanesi olabilir. Saçlarınız için o kadar çok farklı sözler ve “kurallar” vardır ki, hangilerinin gerçekten yararlı olduğunu ve hangilerinin sadece birer mitten ibaret olduğunu bilmek kafa karıştırıcı hale gelebilir. Saçların daha sağlıklı, daha canlı ya da daha bakımsız ve daha yıpranmış görüneceğinden bahseden tavsiyeler yazının devamında…

  1. SAÇLARI KESTİRMEK, UZAMASINI HIZLANDIRIR

Hiç düzenli saç kesiminin saç büyümesine yol açtığını duydunuz mu? Kesim, saçın sağlıklı kalmasına ve korunmasına, aynı zamanda bölünmüş uçları uzak tutmaya yardımcı olurken, saçın gerçekte büyüme şeklini etkilemez. Saç uçlardan değil köklerden büyür! Bu düzenli olarak kestirmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece uzunluğu veya büyümeyi artırmadığını unutmayın.

  1. ŞAMPUANI SIK SIK DEĞİŞTİRMEK GEREKİR

Aynı şampuanı kullanıyorsanız bir süre sonra etkisini kaybedeceğini duymuş olabilirsiniz. Kulağa gerçek gibi geliyor değil mi? Oysa yanlış! O kadar çok yayılmış halde ki, birçok insan bunun doğru olduğuna inanıyor. Şampuanınızın işe yaramasını sağlamanın yolu saç tipiniz için temel bileşeninin mükemmel olanını bulmaktır. En sevdiğiniz şampuanın hangisi olması ile tekrar tekrar kullanımının sağlıksız saçlar ile arasında gerçek bir bağlantı yoktur. Şampuanınızı seviyorsanız, kullanmaya devam etmekten çekinmeyin!

  1. BEYAZ SAÇLARI KOPARMAK ONLARI ÇOĞALTIR

Beyazlaşmış saçları koparmak, onların daha fazla büyümesini sağlamaz. Ancak, saçın kopması folikülü tahriş etme eğilimindedir. Tahriş olmuş foliküller, muhtemelen efsanenin kaynağını aldığı sağlıksız saçlara yol açabilir! Mümkünse koparma alışkanlıklarından tamamen uzak durmaya çalışın!

  1. BİR KEZ ŞAMPUANLAMAK YETMEZ

Sadece bir kez şampuanlamak gayet iyidir! Tekrar etmek zorunda değilsiniz. Aslında, iki kez şampuanlama yapmazsanız muhtemelen daha iyidir! Bir saç stilistine sorarsanız, bir kereden fazla şampuanlamanın aslında saçlarınız için iyi bir şey olmadığını söyler!

  1. GÜNEŞ IŞIĞI SAÇLARI BESLER

Güneş ışığı genellikle saç tonu eğer elverişli ise rengini açar, fakat saçlarınızı beslemek için uygulamanız gereken bir yöntem değildir. Popüler inanca rağmen, kafa derisi çok hassastır ve güneş yanığına, hasarlı foliküllere eğilimli olabilir ve hatta saçınızın kuru ve donuk hissetmesine neden olabilir. Bu yüzden saçınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız, bunu daha doğal bir aydınlatma ürünü ile yapmaya çalışın ve sert güneş ışınlarından uzak durun.

  1. HER GECE 100 KEZ FIRÇALAMAK YARARLIDIR

Saçlarınızı düzenli olarak fırçalamak iyi bir fikir olsa da, ünlü “yatmadan önce gece 100 fırça” saçınızın büyümesine veya daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaz. Bu, inanç sisteminizden kurtulmaktan memnuniyet duyabileceğiniz bir efsanedir, çünkü çoğumuzun zaten bunun için zamanı yoktur. Yatmadan önce saçınıza iyice fırçalayın ve yıpratmamak için uçlarında kıllara sahip bir fırça kullanın. Mümkünse parmaklarınızla hafifçe kabartın ve saçlarınız güzel ve pürüzsüz olana kadar fırçanızla hafifçe fırçalayın.

  1. SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ İLE UYUMAK YARARLIDIR

Saçlarınızda bakım yağlarıyla uyuduğunuzda saç derinizin nefes almasını sağlayarak saçlarınızın büyümesini kolaylaştıran eski bir efsane var. Aslında, bakım ürünleri sürerek yatmak saçlarınızda dolaşmalara neden olabilir ve özellikle cildiniz hassassa saçlarınızdaki yağlar sivilce yapabilir.

  1. SAÇLARI TOPLAYARAK UYUMAK UZATMAYA YARDIMCI OLUR

Saçlarınızı sıkıca yukarı çekmek yerine gevşek bir klips veya topuzla bükmek daha iyidir, fakat bu da kırılmalara neden olur. Başınızın üstündeki gevşek bir klip veya topuz saçları sadece yüzünüzden uzak tutar ve kafa derinizin gerilmesi saçlarınızı uzatmaz.

  1. PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENMEK SAÇLAR İÇİN YARARLIDIR

Et ve süt endüstrisindeki birçok insan tüketicileri hayvansal ürünlerin bir çare olduğuna inandırmaya çalışıyor. Bir efsane, hayvansal protein kaynaklarının saçınızın bitki kaynaklarından çok daha iyi büyümesine yardımcı olacağıdır. Oysa, et ve süt ürünlerini diyetinizden kaldırdığınızda saçlarınız çok daha hızlı büyür. Tabağınızı protein açısından zengin yiyecek olan spirulina bitki proteinleri, mükemmel bir amino asit kaynağı olan keten tohumu, chia tohumu, ham bitki protein tozu ve tonlarca yapraklı yeşillik ile doldurduğunuzda saçlarınızı içten dışa besleyen protein ve besin açısından zengin bir diyete sahip olabilirsiniz.

  1. SOĞUK SU İLE DURULAMAK SAÇLARI CANLANDIRIR

Soğuk su saç sağlığınızı etkilemez. Bununla birlikte ister su ister saç boyası, hatta güneşten gelen aşırı ısı saçınıza zarar verebilir. Ilık su orta zeminde en iyisidir. Aslında, soğuk suyla durulamak, saçlarınızı daha parlak hale getirmez. Ilık su saç derinizdeki folikülleri uyarmak için en iyisidir, bu da saçlarınızın soğuk sudan daha hızlı büyümesini sağlayabilir.

 

Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.