Sağlıklı Bir Yaşam İçin Uyku Kalitenizi Arttırın

320

D’She Style tavsiye eder🔝

Evinizde en çok vakit geçirdiğiniz alanların başında oturma odası geliyor olsa da, aslında dış dünyadan uzaklaştığınız ve dinlendiğiniz yer yatak odasıdır. Yatak odalarının sağlıklı bir uyku uyumak ve mutlu uyanmak için elverişli olması ise bir hayli önemli. Çünkü, yeterince dinlenmiş bir beyin ve beden ile güne başlamak tekrar uyumak üzere yatak odanıza geri döneceğiniz vakte kadar olan tüm günü etkiliyor.

Yatak odalarında kendinize konfor yaratmanız için dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunuyor. Sağlıklı bir uyku için ihtiyacınız olan her şey yazının devamında.

Eğer sabahları boğaz ağrısı, kaşıntılı gözler veya burun akıntısı ile uyanırsanız, yatak odanızdaki bir şeye karşı alerjiniz var demektir ve şüphelenmeniz gereken suçlu toz akarlarıdır. Toz akarları halı gibi yumuşak malzemelerde yaşarlar. Ne kadar iyi temizlenirse temizlensin, halıların içinde barınan akarlardan tamamıyla arınmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu yüzden özellikle yatak odanızda halı bulundurmamanız alerjenlerden korunmanıza yardımcı olur.


Hepimiz reklam afişlerinde, dergilerde ve kataloglarda gördüğümüz cesur, parlak ve  renkli yatak odalarını seviyoruz. Ancak yoğun renkler uykusuzluğa eğilim yaratabilmektedir. Parlak renkler yerine uykuya kolayca dalmanızı sağlayan ve huzuru çağrıştıran mavi ve sakinleştirici toprak tonlarını kullanmak doğru olacaktır.

Yatak odalarında kullanılacak olan perdelerin ince ve beyaz renkte olmaması gerekiyor. Sokak lambalarından ya da başka evlerden ve araba farlarından gelen ışık kirliliğini engellemek için ışığı filtreleyen perdeler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yatak odasında telefonla vakit geçirmek yerine uykuya dalmadan hemen önce hafif bir ışıkta kitap okumak beyninizi dinlendirmenize, sakinleşmenize yardımcı olur.

Yatağın yerinin sağlıklı bir uyku için oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Yatağınızı yerleştirirken kapıyı görebileceğiniz şekilde konumlandırmanız ve pencereye paralel olmasını tercih etmeniz doğru olacaktır.

 

Yatak odanızın dekorasyonunda mümkün olduğunca küçük objeler, soft renklerde tablolar kullanmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, yatak odanızın sade ve sakin bir dekorasyona sahip olması kaliteli bir uyku için büyük önem taşıyor.

Yatağa uzanıp televizyon seyretmeyi sevmeyen yoktur. Ancak, televizyonların yaydığı elektrik tam anlamıyla dinlenmenizi engeller. Aynı zamanda uyumadan önce seyrettiğiniz her şey bilinçaltınız tarafından kayıt altına alınır. Bu yüzden yatak odasında televizyon bulundurmak yerine, portatif bir müzik çalardan meditatif müzikler dinlemeniz sağlıklı bir uyku sağlayacaktır.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.