Ruken Mızraklı

766

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Ruken Mızraklı’ya sorduk;

Girişimciliğiniz ve başarılı kariyeriniz ile erkeklerin egemen olduğu iş sektöründe kendinizi nasıl ispatladığınızdan, nasıl söz sahibi olduğunuzdan bahseder misiniz?

Ben kariyerimin tamamını işin doğası gereği hep erkeklerin baskın olduğu deri sektöründe sürdürdüm. Özellikle Türk deri sektöründeki kadın-erkek oranına bakıldığında büyük bir uçurum olduğunu görüyoruz. Böyle bir ortamda Türkiye’de ilk ve tek Deri Fabrikası ortağı kadınım. Dünyada da bu pozisyonda olan benim bildiğim sadece iki kadınız. Her sektörde özellikle de deri sektöründe daha fazla kadın olmasını arzu ediyorum.

Ülkemizde, iş gücüne katılım oranında kadın–erkek eşitsizliği çok dramatik boyutta. IMF’in “Women, Work and Economic Growth: Leveling the Playing Field” araştırmasına göre Türkiye, kadınların iş gücüne katılımında %28 ile OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede. Oysaki maça yarım kadroyla çıkmayıp, kadınların iş gücüne katılımını güçlü politikalarla erkeklerle aynı seviyeye getirebilirsek, kişi başı milli geliri 10 bin dolardan 15 bin dolarlara yükseltebiliriz. Ve bunu yapmalıyız, çünkü yapılan her ayrımcılığın faturasını tüm Türkiye ödüyor.

İş hayatında kariyer hedeflerini gerçekleştirmeleri için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz? Mutlu oldukları ve yeteneklerini ortaya koydukları işe sahip olmaları için nasıl bir yol izlemeliler?

İş hayatında başarılı olmak için çok zeki olmaya gerek yok. İstikrar, odaklanabilmek, hep sahada olmak, bıkmamak, vazgeçmemek çok daha önemli parametreler.

Ben iş hayatına girdiğim ilk günden itibaren kadın olmanın olası dezavantajlarını aklımdan çıkarıp, her zaman işime odaklandım. Tüm kadınlara da bunu öneriyorum. Kendine güvenen, işini seven, bilgili, gayretli, çalışkan ve her ne iş yaparsa yapsın o işte fark yaratmaya çalışan kişilerin her zaman önü açık oluyor. Ayrıca kadın olmanın pek çok avantajı da var. Aynı anda birden fazla konuya konsantre olabilmek, bir konunun hem en ince detayına inebilip hem de bütünsel bakabilmeyi başarabilmek, empati yapmak, analitik düşünmek ve zamanı iyi yönetmek bunlardan sadece birkaçı.

Hem çocuklarımıza rol model olmak, hem ekonomik bağımsızlığımız, hem de ülkemizin sosyal refahı açısından kadınların iş gücüne katılımı çok çok önemli.  Kadının kendisine saygısı, kendisini yararlı hissetmesi,  geliştirmesi için, ayrıca kendi kararlarını verebilmesi ve yapacaklarıyla ilgili kimseden izin alması için ömür boyu çalışması lazım.

İş dünyasının ve cemiyet hayatının stil sahibi kadınlarından birisiniz. Stilinizi nasıl tarif edersiniz? Tarzınızı yansıtan markalar hangileri?

Eskiden daha spor ve avantgarde bir giyim tarzım vardı. Ancak hem iş hayatı hem de yönetiminde bulunduğum STK ‘lar nedeniyle daha klasik giyinmeye başladığımı fark ediyorum.

Genelde düz, net, tek renk ve çoğunlukla siyah renkte, klasik ve fütüristik çizgiler içeren, bununla birlikte illa ki güncel bir detayı olan kombinleri, büyük, sıra dışı, tek bir mücevher veya aksesuarla tamamlamayı çok seviyorum.

Yoğun bir hayatım olduğundan giysilerin içinde rahat hareket etmeyi önemserim. Gündüz iş için seçtiğim pantolon ceketli bir takımla yeri geliyor, iş sonrası sosyal hayatımda bir programa da katılabiliyorum. O yüzden rahatlık, zarafet ve fonksiyonelliğin bir arada olması benim için en önemli kriter.

Dekorasyonda konforlu ve rahat mekânlar oluşturmanın incelikleri sizce nelerdir, anlatır mısınız? Yaşam alanınızda tercih ettiğiniz renkler ve stiller nelerdir?

Bir mekânın konforlu ve rahat olabilmesi bana göre rafine ve doğal malzemelerle tasarlanmış mobilyalar ve aksesuarlarla dekore edilmesine bağlı. Yalınlık ve sadelik de çok önemli. Çok fazla objeyle doldurulmuş, gerek renk gerek detay anlamında karmaşık bir dekorasyon stili insanı yoruyor. Oysa hayatın koşuşturmasıyla yorulan bedenimiz ve ruhumuz günün sonunda evimize geldiğimizde doğallık, saflık ve rahatlıkla beraber gelen lüksü hissetmek istiyor.

Kendi evimde modern deri mobilyalar ile oryantalist tabloları harmanlayan ve odağın sanat eserlerinde olduğu bir stili benimsiyorum.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.