9.2 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Daha Fazla
  Ana Sayfa Seyahat Roma Gezi Notları - 1. Gün

  Roma Gezi Notları – 1. Gün

  D’She Style seyahat🔝

  Roma; çeşmeleri, sokakları, kiliseleri, sevimli cafeleri, kareli masa örtüleri ile restoranları, her köşeyi dönünce tarih kokan yapıları, balkonsuz evleri, vespa motorları ve küçücük arabalar ile cıvıl cıvıl yolları, eski püskü görünen ama tarihin ne demek olduğunu size öğreten kalıntıları, yemekleri ve sanatı ile baş döndüren bir şehir.
  Roma tatillerinin ilk gününde Şebnem, Nil, Gonca ve Alya valizlerini otele bırakıp vakit kaybetmeden şehrin gezilecek yerlerine doğru yola çıktılar.
  İlk günün gezi notları ise şöyle;
  Her sokağı diğerinden daha güzel olan Roma’nın Arnavut kaldırımlı yollarında yürümek, güzellikleri keşfetmek heyecan verici. Pantheon’da işte böyle bir yerde. Roma döneminden kalan en güzel yapılardan birisi olan Pantheon, M.S 118-125 yıllarında Roma tanrılarına adanmak için yapılmış. Görkemli bir mimari şaheser olan Pantheon görülmesi gereken ilk yerlerden biri.
  Filmlerde sıkça gördüğümüz Navona meydanı Roma’nın en güzel meydanlarından biri. Restoran ve cafelerin çevrelediği meydanda gösteri yapanları ve seyyar satıcıları götebilirsiniz. Ayrıca, Dört Nehir Çeşmesi görülecek bir başka tarihi doku. Adına Dört Nehir denmesinin nedeni ise, dört kıtada bulunan en büyük nehirleri, yani Asya (Ganj), Afrika (Nil), Avrupa (Tuna) ve Amerika (Rio de la pata) nehirlerini temsil ediyor olması.
  Sant Agnese in Agone Kilisesi de Navona Meydanı’nda yer alıyor. Fotoğraf çektirmek için büyüleyici bir yer.
  Roma’ya gelip de Aşıklar Çeşmesi’nde dilek dilemeden ve para atmadan olmaz! 1732 yılında yapılmış olan bu çeşme, tam 30 yılda tamamlanmış. Asıl adı La fontana di trevi.
  Roma’da hemen herkesin toplandığı bir yer olan İspanyol Merdivenlerinin hemen üst kısmında bulunan Trinita dei Monti Kilisesi güzel bir manzara sunuyor. Merdivenlerin tam karşısındaki sokakta, meşhur Via Condotti caddesi bulunuyor.
  Roma’da Türk, Ortadoğu, Hint, Çin mutfağını temsil eden bolca restoran mevcut. Bunların bir kısmı atıştırmalık yiyecekler alabileceğiniz yerler olduğu gibi bir kısmı da birkaç saat keyifle zaman geçirebileceğiniz yerler. Restoranlar genellikle öğle yemekleri için açılır, ardından birkaç saat ara vererek akşam yemeği için tekrar açılır. İşletmeye göre farklılık göstermekle beraber yaklaşık bir süre vermem gerekirse 12:00–15:00 arası öğle yemeği, 19:00–23:00 arası akşam yemeği servisi yapılır. Bunun dışında restoranlar haftada bir gün de kapalıdır. Bu, işletmenin tercihine göre genelde Pazar veya Pazartesi günleridir.
  Öğle yemeği için Armando Al Pantheon bugünkü tercihimizdi. 1961 yılından beri İtalyan lezzetleri sunan restorana mümkün olduğu kadar önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Okumadan Geçme

  Antalya; Kaş

  0
  D’She Style tavsiye eder🔝 Antalya ile Fethiye arasındaki yarımadada bulunan Kaş, göz kamaştırıcı tarihi dokusu, huzurlu doğası ve berrak denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

  Aslı Şen