9.2 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 13, 2021
Daha Fazla

  Renklerin Gücü

  Renklerin insan üzerindeki etkileri sadece ruh hali olarak değil,sağlık,psikoloji zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda da ön plana çıkmakta.


  Renkler genellikle yoğunluğuna ve insanların üzerinde bıraktığı etkilere göre sıcak ve soğuk renkler olmak üzere iki grupta ele alınıyor

  Kırmızı

  En sıcak renk kırmızıdır ve tutkunun rengidir. Enerji, güç, kararlılık ve arzu ile ilgilidir. Kırmızı fiziksel anlamda hareketliliği,dinamikliği ve coşkuyu temsil ederken,duygusal anlamda,azmi,mutluluğu,aşkı ve samimiyeti temsil eder. İnsan metabolizmasını hızlandırır, solunum hızını arttırır ve kan basıncını yükseltir. Görünürlüğü çok yüksektir, bu nedenle dur işaretleri, stop lambaları ve dikkat çekici ekipmanlar genellikle kırmızıya boyanır.

  Açık kırmızı ise sevinç, cinsellik, tutku, duyarlılık ve sevgiyi temsil eder. Pembe romantizm, aşk ve dostluk anlamına gelir.

  Koyu kırmızı , canlılık, irade, liderlik ve cesaret ile ilişkilidir. Kırmızı iç mekanda kullanıldığında öfke ve tehlike güdülerini harekete geçirir.

  Turuncu

  Turuncu her zaman canlılığı ve enerjiyi temsil etse de rengin asıl simgelediği yeni başlangıçlardır. Evinizde veya ofisinizde tercih edeceğiniz turuncu renkler size her daim enerjik hissettirecektir. Turuncu kırmızının enerjisini ve sarının mutluluğunu birleştirir. Sevinç, güneş ışığı ve tropik bölgelerle ilişkilidir. Turuncu coşku, hayranlık, mutluluk, yaratıcılık, kararlılık, cazibe, başarı, cesaret ve uyarımı temsil eder. İnsan gözüne göre turuncu çok sıcak bir renktir, bu nedenle ısı hissi verir. Bununla birlikte, turuncu kırmızı kadar agresif değildir. Beyne oksijen arzını arttırır, canlandırıcı bir etki yaratır ve zihinsel aktiviteyi uyarır. Narenciye rengi olarak turuncu, sağlıklı yiyeceklerle ilişkilidir ve iştahı uyarır. Turuncu, sonbahar ve hasat rengidir. Hanedanlık armasında turuncu, güç ve dayanıklılığın sembolüdür.

  Sarı

  Sarı güneşin rengidir. Geçiciliği temsil ettiği gibi yine kırmızı gibi dikkat çekicidir. Bu sebepten ötürü genellikle taksilerin rengi sarıdır. Sarı, ısınma etkisi yaratır, neşeyi tetikler, zihinsel aktiviteyi uyarır ve kas enerjisi üretir. Sarı genellikle gıda ile ilişkilidir. İç mekanlarda kullanılan hafif sarı tonları üzerimizde olumlu etkiler bırakırken, aşırı yoğun sarı rengi kıskançlık, ihanet gibi negatif duygu durumlarını açığa çıkartır.

  Yeşil

  Yeşil doğanın ve huzurun rengidir. Aynı zamanda güveni temsil eder. Büyüme, uyum, tazelik ve doğurganlığı simgeler. Koyu yeşil de genellikle para ile ilişkilidir. Yeşilin iyileştirici gücü büyüktür. İnsan gözü için en huzurlu renktir; vizyonu iyileştirebilir. Yeşil, istikrar ve dayanıklılık önerir. Yeşil doğayla doğrudan ilişkilidir, bu nedenle sakinleştirici bir etkisi vardır.

  Mavi

  Mavi, gökyüzünün ve denizin rengidir. Genellikle derinlik ve stabilite ile ilişkilidir. Güven, sadakat, bilgelik, zeka, inanç, gerçek ve cenneti sembolize eder. Mavi zihin ve beden için yararlı kabul edilir. İnsan metabolizmasını yavaşlatır ve sakinleştirici bir etki yaratır. Mavi, huzur ve sakinlik ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Mavi, bilinç ve akılla bağlantılıdır ve iştahı bastırdığı bilinmektedir.

  Açık mavi sağlık, şifa, huzur, anlayış ve yumuşaklık ile ilişkilidir.

  Koyu mavi bilgi, güç, bütünlük ve ciddiyeti temsil eder.

  Mor

  Mor, mavinin dengesini ve kırmızı enerjisini birleştirir. Gücü, asaleti, lüksü ve hırsı simgelemektedir. Zenginlik ve savurganlık taşır. Mor bilgelik, haysiyet, bağımsızlık, yaratıcılık, gizem ve sihir ile ilişkilidir. Anketlere göre, ergenlik öncesi çocukların yaklaşık yüzde 75’i diğer tüm renklere moru tercih ediyor.

  Açık mor romantik ve nostaljik duygular uyandırır.

  Beyaz

  Beyaz ışık, iyilik, huzur ve temizlik ile ilişkilidir. Beyaz başarılı bir başlangıcı temsil edebilir. Görsel olarak sessiz bir alana ihtiyacınız varsa, beyaz ve nötrler mükemmel bir seçimdir. Saflığın ve duruluğun simgesi beyazın herhangi bir negatif etkisi yoktur.

  Siyah

  Siyah, güç, zarafet, formalite ve gizem ile ilişkilidir. Siyah, gücü ve otoriteyi belirtir; çok resmi, zarif ve prestijli bir renk olarak kabul edilir. Siyah, parlak renklerle iyi bir kontrast oluşturur. Kırmızı veya turuncu ile birleştirilen – diğer güçlü renkler – siyah, tutkulu ve dramatik bir renk düzeni sağlar.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Büyük Beden Stil İçin 9 İpucu

  Hangi beden ölçüsünde olursanız olun, vücut şeklinize göre seçimler yaparak doğru stil kodlarını bulabilirsiniz.🌺🍃 İnce ya da kilolu olun, her şeyden önemlisi kendinizi sevmek ve...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...