Prof. Dr. Yeşim Erbil; Hastalık Yoktur, Hasta Vardır

473

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Prof. Dr. Yeşim Erbil’e sorduk;
Her hastalığın hasta özelinde değerlendirilmesi gerektiğinden bahsederken, bir hekim olarak, hastalıkların tanı ve tedavi süreçleri ile hasta arasındaki ilişkinin nasıl yönetilmesini tavsiye edersiniz?
 
Hasta ve hastalık üç sayfa rapor sonucundan ibaret değildir.
 
“Hastalık yok hasta vardır” hekimlik mesleğinin belki de en önemli cümlesidir bu… Hastalıklarda tanı ve tedavi süreçlerini yönetirken uluslararası kabul görmüş bilgileri kullanırız. Örneğin bir infeksiyon hastalığı ile karşılaşınca “ben bir hastaya aspirin vermiştim ve infeksiyonu da düzelmişti” demeyiz.
Ancak her hastalık hasta özelinde değerlendirilmelidir. Örneğin Graves hastası 38 yaşında bir hasta bize tüp bebek düşündüğünü söylüyorsa, hastalığın tedavi seçeneği atom olsa bile tüp bebek meselesinden dolayı cerrahi seçeneği öne çekeriz.
Hasta tedavi süreci hakkında bilgilendirilirken nasıl bir yaklaşım sergilenmelidir?
Hastaya özel yaklaşımın dışında hastalığa ve hastaya bütüncül yaklaşım da çok önemlidir. Örneğin hasta tiroid kanseri nedeni ile ameliyat edilecek ise, ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında yaşanabilecekler ile ilgili çok detaylı bilgilendirmek gerekir. Bir cerrah endokrin cerrahisi ile uğraşıyor ise mutlaka endokrin bilimine de çok hakim olmalıdır. Bu hâkimiyet yetersiz olunca iş sadece “teknisyenlik” boyutunda kalır. Yani mimar olmak ile teknik ressam olmak gibi…
Bir örnek vermek isterim. Tiroid kanseri nedeni ile ameliyat olan bir hasta atom tedavisi görmüş olsun. Normal koşullarda Nükleer Tıp tarafından 6 ay sonra yeniden vücut taraması yapılır. Hastanın 2 ay ilacı kesilir, hasta hipotiroidinin tüm olumsuz etkilerini yaşar, tarama yapılır ve ilacına yeniden başlar, ortalama 3 ay sıkıntılı bir süreç geçirir. Süreci siz yönettiğiniz zaman, bu yıpratıcı tetkikin gerçekten gerekli olup olmadığına bakarsınız, belki onun yerine hastayı yıpratmayacak başka bir yöntem ile taramayı yaparsınız. Hele ki tümör metastaz açısından yüksek risk taşımıyorsa bu yıpratıcı süreçlere hiç sokmazsınız hastanızı. Hastanızın olabilecek tüm şikayetlerini dinleyip onları hafifletici önlemler alırsınız, hatta bunu ameliyattan hemen sonra yapmaya başlarsınız. İşte bu bütüncül yaklaşımdır. Tabi bu yaklaşımların arkasında her zaman kanıtlanmış bilgiler olur.
Bir hastalığın tanı ve tedavi sürecini nasıl yönetiyorsunuz?
Buradan paylaştığım bazı çok temel bilgiler var. Örneğin tiroid hormonu nasıl kullanılmalı, kan tahlili yaparken nelere dikkat etmeli gibi. Doğal olarak ameliyatını yapmadığım yani süreci baştan yönetmediğim hastaların özelinde yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü hasta ve hastalık iki üç sayfa rapor sonucundan ibaret değildir. Onun aile yaşantısı, ne yediği içtiği yani her şeyini bilmek gerekir. Bütüncül yaklaşım da budur.
Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.