Pınar Özdemir Hotiç

798

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Pınar Özdemir Hotiç’e @pinarhotic sorduk;

Türkiye güzellik kraliçesi unvanını taşıyan tescilli bir güzel olmakla birlikte, aynı zamanda başarılı kariyer hayatına sahip, mükemmel eş ve çok iyi bir annesiniz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Babam havacı olduğundan dolayı küçükken çok farklı şehirler gezerek büyüdüm. Liseyi İtalya’da İnternational School’da okudum. Marmara Üniversitesi İngilizce işletme fakültesi mezunuyum. Türkiye Güzellik Kraliçeliğini takiben o dönemin ilk özel televizyonunda 1,5 sene çalıştım. Gençlik programı hazırlayıp sundum, pek kimse bilmez ama 2 dizi filmde oynadım. Genç yaşta edinilen bu tecrübeler iş hayatıma da çok katkı sağladı. Ardından dönemin en iyi reklam ajanslarından Cenajans’ta 5 yıl, Milano Grey’de 1 yıl, Türk Ekonomi Bankası’nda 2 yıl ve TBWA’de 9 yıl yönetici pozisyonlarında çalıştım. Çok iyi markalar ve reklam kampanyaları yönettik ekiplerimizle. Ardından da kendi işimi kurdum.

Reklamcılık kariyerinizde kurumsal iş hayatından ayrılıp kendi işinizi kurma öykünüzü anlatır mısınız?

2009 senesinde 17 yıllık profesyonel reklamcılık hayatımı geride bırakıp uzun yıllar çalıştığım TBWA‘den ayrılıp biraz dinlenmeye ve ardından yeni bir girişim yapmaya karar vermiştim. 2010 senesinde de ortağım Asli Keçeci ile birlikte Communique Creative Agency’yi kurduk. Artık yıllardır cebimde biriktirdiğim bilgi ve deneyimlerimi kendi işime aktarma zamanı gelmişti ve bu kendi işimi kurma isteği artık oldukça baskın geliyordu, bu nedenle de cesaretle bu işe girdik. 8 yıl oldu.

Kendi işini kurmak ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

Bu kişilerin tamamen vizyonuyla ilgili ama çok çalışmak gerektiğini bilmeleri gerek diye düşünüyorum. Planlı çalışmak, ekibi iyi kurmak ve azimle yılmadan devam etme gücü bulmak lazım. Yolda çok tökezlediğimiz günler olmuyor mu tabi ki oluyor ama inanç ve azim varsa gerisi de geliyor. Bir de güncel kalmayı başarabilmek çok önemli. Bu konuda da sürekli gelişim şart.

Mutlu, sevgi dolu bir çocuk yetiştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Mutlu ve sevgi dolu bir aile hayatı sürdürerek. Çocuklar bizden ne görürse onu öğreniyor. Sadece oğlumla olduğum zamanlarda neşeli ve telefonsuz olmaya dikkat ediyorum.

Hem kariyerinizde başarılı olmak hem de annelik sorumluluklarınızı en iyi şekilde gerçekleştirmek için nasıl bir denge sağlıyorsunuz? Çalışan annelerin kimi zaman bir tercih yapmak zorunda kaldığına tanık oluyoruz. Çalışan, yaratan, üreten kadınlar için, hem başarılı bir iş kadını hem de çocuğuna kaliteli zaman ayıran bir anne olmak adına tavsiyeleriniz nelerdir? Çocuğunuzla birlikte nasıl vakit geçiriyorsunuz?

Denge kurmaya çalışıyorum ama her zaman mümkün olmuyor. Daha çok değil daha akıllı ve planlı çalışmaya dikkat ediyorum. İyi bir planlama ve destekle yapılabiliyor. Kendi işim olduğu için aslında hiçbir zaman tam anlamıyla off olamıyor insan ama aynı zamanda kendim işim olduğu için de kendi ajandamı daha iyi planlama fırsatı oluyor. Aslında her gün en iyisini yapmaya çabalıyorum diyelim. Ama mükemmel denge diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çalışan her annenin de zaman zaman suçluluk duyduğunu düşünüyorum ama elimizden gelen en iyiyi yapmayı becerebilirsek zaten harika. Kaliteli zaman kavramına inanıyorum. Çalıştığım ürettiğim için mutlu olup, iş hayatından da beslenip çocuğumu daha iyi yetiştirdiğimi düşünüyorum. Oğlum 5, 5 yaşında olduğu için oyun oynayarak, resim yaparak, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, sinemaya giderek vakit geçiriyoruz.

Yoğun temponuzun arta kalan zamanlarında neler yapıyorsunuz? Nefes alacağınız anlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Kendileri için zaman yaratmaları adına kadınlara tavsiyeleriniz neler olabilir?

Vakit buldukça yürüyor ve pilates yapıyorum. Arkadaşlarım ve ailemle yemekli sohbetler oldukça hoşuma gidiyor. Kendimi geliştirmek benim için bitmeyen bir yolculuk. Özel ilgi alanıma giren sertifika programlarına katılıp, podcastlar ve konuşmalar dinlerim. Geceleri kitap okurum. Eskiden şiir yazardım ama artık yazamıyorum. Nefes alanlarım önemli, her gün olmasa da mutlaka kendime zaman ayırmaya çalışırım, bazen tek başıma bir yerlere gidip oturur biraz rahatlarım. Arada kaçıp tek başıma sinemaya gitmeyi de seviyorum. Sabah ritüellerim var mutlaka yaparım. Seyahatler da çok yardımcı oluyor ara nefeslere. Stresli bir mesleğim var bunları da yapmasam hayat daha zor geliyor. Zaman yaratmak için ajandamıza yazdığımız her şeyin iş kadar eşit derecede önemli olduğunu farkına varmak lazım. Öncelikler hayat kalitesini getiriyor.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.