Özlem Gürses

1384

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Özlem Gürses’e sorduk;

Başarılı kariyer yolculuğunuzda sizi besleyen, motive eden etkenler nelerdir ?

Başarılı mı ? Bilemem.. Benim için başarılı çok sevdiğim bir işi, inandığım biçimde yapmaya devam edebilmek… Bu açıdan 25 yılın sonunda hiç değilse bunu başardım, evet.

Ben ODTÜ Mimarlık mezunuyum aslında, mimarlığı en büyük hayalim olan gazetecilik uğruna bıraktım. “Hayat”la her zaman bir meselem vardı, hoş hala da var ! Etki alanımı bazı şeylerin iyilik güzellik adına değişmesi için kullanmak istedim… Beni bu meslekte en çok motive eden de bu düşünce.

Kariyer adına hayallerinizi gerçekleştirdiniz mi ?

Maalesef hayır… Ne yazık ki dünyada ve ülkede içinden geçtiğimiz dönem benim mesleğimin belki de en zorlu yılları. Eğilmeden, bükülmeden, dünya görüşünüzü rencide etmeden bu işi yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Yine de devam !

Yoğun çalışma temponuz ile birlikte aile yaşantınızı ve özellikle annelik rolünüzü nasıl dengeliyorsunuz ?

Her şeyi oğlumla paylaşıyorum. Benim işim bir meslekten çok, bir yaşam biçimi. Oğlum Uzay ne yaptığımı, neyle ilgilendiğimi, işimin her anını bilir ve gazeteci arkadaşlarımı da çok yakın tanır.

İkimiz birlikte çok seyahat ediyoruz, geçen sene gazete için izlediğim uluslararası bir konferansa bile birlikte gittik, her oturumu benimle takip etti.

Eşim ise benim 3 katım çalıştığı için hiç sıkıntı olmuyor.

Her zaman enerjiniz yüksek, şık ve bakımlısınız. Sağlıklı yaşam ve bakım adına neler yapmaktasınız ?

Enerji yüksekliği sevdiğiniz hayatı yaşamakla çok ilgili. İşime tutkuyla bağlıyım. Biraz da yapım böyle, çocuksu bir tarafım var ve bu enerjime yansıyor, biliyorsunuz çocuklar da asla yorulmaz !

Son 8-9 yıldır çok dikkatli besleniyorum, yürüyüşlerimi dünyanın neresinde olsam yaparım, hayatımda hiç sigara içmedim. Cilt bakımımı ihmal etmem, ama hayatımda hiç botoks dolgu vs. yaptırmadım. Biraz da genetik bu işler…

Spor giyiniyorum aslında ama sanırım kalpten bir gülümseme sizi şık yapıyor, benim de sırrım bu.

D’She Kadınlarına yaşam mottonuz doğrultusunda neler tavsiye edersiniz ?

Birinci ve belki de tek tavsiyem şu : Elalem ne diyor diye hiiiiç ama hiç takmasınlar! Bu ülkenin en büyük terör örgütü “ELALEM”. Bu örgütten kurtulduğunuz an, kendi yaşamınızı özgürce ve kendi aklınızla yaşamaya başladığınız an, göreceksiniz her şey nasıl da bir anda değişecek.

Bir de kendilerini geliştirmekten asla vazgeçmesinler. Kalplerini ve zihinlerini dünyanın tüm seslerine ve renklerine açsınlar…

Neye sahip olduğunuz, ne giydiğiniz ne taktığınız değil, bıraktığınız iz önemli.

Bir röportajınızda ciddi bir trafik kazası geçirdiğinizi okumuştum. Bu beni derinden etkiledi. Bu olayı cesurca karşılamanız, hayata sımsıkı sarılmanız ve adeta yeniden doğmanızdan bahseder misiniz ?

Uzun bir hikaye ama… kısaca şu : 25 yaşında kendi kullandığım arabada 7 takla attım. Kırılmadık yerim kalmadı ! O kazanın izleri hala bedenimde, bir bacağım kısa, kalçam eğri, skolyozum var.

Sadece bedenim değil, tüm yaşamım değişti. Bugün kendim olabildiysem o kazanın verdiği cesaretle başardım. Mimarlığı bıraktım, evliydim boşandım, Ankara’dan İstanbul’a taşındım ve medyada iş aramaya başladım.

Kırıklarım karşılığında, elalemden kurtuldum, yolumu buldum. Az şey mi ?! Bence bana bir armağandır o kaza…

Hayatın getirdiği iyi ya da kötü tüm durumları ayırt etmeden kabullenmek, farkındalık kazanmak, yola devam etmek adına D’She Kadınlarına tavsiyeleriniz nelerdir ?

Damdan düşmek lazım önce, inanın başka türlü halden anlanmaz. Kadınlar konuları hem uzatıyor, hem kanatıyor… bundan vazgeçmemiz şart !

Yaşamda iyiliğe güzelliğe alan açmak gerek. Neye inanırsanız ona dönüşüyorsunuz. İyi olacağına inanmak, bunu düşünmek çok önemli.

Bir de enerji vampirlerinden kurtulmak…

Geçimsizleri, kötümserleri, hep ayar verenleri, sürekli konuşup hiç bir şey yapmayanları, sizi ve hayatı sevmeyenleri gönderin gitsin!

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.