Özge Kopuz

576

D’She Style tavsiye eder 🔝

D’She Kadını Sevgili Özge Kopuz’a @ozgekopuz sorduk;

Başarılı bir avukat ve çok iyi bir annesiniz. Sosyal medyadaki paylaşımlarınızda çocuklar için etkinlik, moda, sağlık, beslenme önerileri veriyorsunuz. Anne ve çocuk arasında sağlıklı iletişimi sağlamak, çocuğun kişilik gelişimini şekillendirmek, yeteneklerini keşfetmek için kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Anne ve çocuk arasında sağlıklı iletişim kurma konusu benim uzun zaman kafamı kurcalayan bir konu oldu. Bu konuda çok fazla eğitim aldım, kurslara katıldım sonuç olarak çok fazla da hata yaparak bugün ki durumumuza geldik çocuklar ile. Benim 22 ay içinde 3 çocuğum oldu. İlk kızım Mira 22 aylıktı ikizler geldiğinde hali ile işim oldukça zordu.

Bu 4 senede başarı olan sırlarıma gelirsek;

En önemlisi baş başa anne saati;

On beş günde de bir de olsa mutlaka her çocuğumla tekli anne-çocuk günler yapıyoruz. O gün sadece o ve ben, onun istediği her şeyi yapıyoruz. Parka gidiyor, beraber sıcak çikolata içiyoruz, kitapçıda yere oturup kitap okuyoruz ve bunu yapmak hepsine çok iyi geliyor.

İkinci tüyom ise asla eşit olmaya çalışmamak. Eşit değil, adil olmak çok daha önemli. Kimin bana ne konuda ihtiyacı varsa öncelik onundur.

3 numaranın ise her ne olursa olsun kendi işini kendi yapmak prensibi diyebilirim. 3 yaşından beri bizim evde herkes kendi giyinir, odasını kendi toplar, kendi yer, tabağını kendi kaldırır.

Çocukların yeteneklerini keşfetmek ve geliştirmek için en önemli şeyin ise, onları özgür bırakmak olduğunu düşünüyorum. Onlara asla bir boyama kitabı vermeyin. Bir boş kağıt ve bolca renkli kalem asıl ihtiyaçları olan.

5 sene önce olsa, ‘Çocuk da yaparım kariyer de’ cümlelerini kurardım, ama şimdi hem çok iyi bir iş kadını hem de çok iyi bir anne olmanın bence imkansız olduğunu söyleyebilirim. Çok zor ve bence biz kadınlar için fazla acımasız bir dayatma bu. Yeni dönemde her şeyi yapmaya çalışan ve hatta her şeyi yapan mutsuz kadınlar görüyorum. Hayatta öncelik sıranız vardır bana göre, her şeyi aynı anda yapmanız imkansızdır. Ben kendi adıma mükemmel olma isteğini çoktan bıraktım. Öncelik sıramın en tepesinde çocuklarım ve ailem var. Onlardan kalan zamanımı işim ve arkadaşlarım bölüşüyor. Bir de bu sıralamadan bağımsız bir tepe noktam var; o ise kendim. Kendime mutlaka zaman ayırıyorum. Bu zaman bazen çocuklardan, bazen de işten çalınıyor.

Kısacası artık çocuklarında benimde nelerden mutlu olduğunu bilen bir kadın olarak hayat benim için planına uygun gidiyor.