Osteoporoz Hakkında Her Şey

455

D’She Style tavsiye eder🔝

Osteoporoz denince aklınıza çok da karmaşık bir kavram gelmesin, aslında kadınlarda sıkça görülen kemik erimesinin ta kendisi. Özellikle menopoz dönemiyle birlikte kadınların karşılaştığı sorunlar arasında ilk sırada gösterilen osteoporoz nedir, neden kaynaklanır, tedavisi nedir, bu rahatsızlık için önceden önlem alınabilir mi, neler yapılabilir? Bu soruların cevapları ve osteoporoz ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi D’She Style araştırdı.

İleri yaşlardaki kadınlarda kemik ağırlığının ve dayanıklılığının azalması sonucu kemiklerde oluşan dayanıksızlık ile birlikte gözenekli bir yapının gelişmesi osteoporoz olarak adlandırılır. Küçük bir darbe etkisi ile kemiklerde kırılmalar yaşanabilir. Omurga, kalça kemikleri, kaburgalar ve el bilekleri, osteoporozdan en çok etkilenen bölgelerdir.

Osteoporoz kadınlarda, erkeklere nazaran daha çok görülmektedir. Yapısal nedenler, genetik faktörler, sigara ve alkol, egzersiz yapmamak, D Vitamini ve Kalsiyum eksikliği, düzensiz beslenme gibi sebepler osteoporoza zemin hazırlayan nedenlerdendir. Bunun yanı sıra menapoz yüzünden gelişen östrojen eksikliği de osteoporoz riskini arttıran etkiler arasındadır.

Osteoporoz kimi zaman kolaylıkla fark edilemeden gelişir. Uzun yıllar bu hastalığa sahip kişilerde kemiklerinde küçük çatlaklar ve kırıklar gözden kaçabilir. Kemiklerde güçsüzlük ve ağrılar arttıkça osteoporozdan söz edilebilir.

Kemik yoğunluğu osteoporozun önüne geçmek için oldukça önemlidir. Doğal şartlarda kemik ağırlığı, çocukluk dönemi boyunca artmakla beraber 25 yaşına gelindiğinde maksimum seviyeye ulaşır. 35 yaşından sonra ise bu miktar azalmaya başlar.

Östrojen hormonu kemik yoğunluğunun korunması için belki de en önemli etkendir. Menopoz ile beraber östrojen seviyesi azalacağı için kemik kaybı da artacaktır. Menopozdan sonraki 10 yıl içinde toplam kemik ağırlığının 2%-4%’ü neredeyse her yıl kaybedilir.

Özellikle menapoz sonrasında hızlanan osteoporoz için süreci yavaşlatacak tedbirler almak gerekir. D Vitamini ve Kalsiyum almak, sigarayı ve alkolü bırakmak, düzenli beslenmek, egzersiz yapmak hastalığı yavaşlatan etkilerin başında yer alır.

Osteoporozun etkilerini yavaşlatmak için alınacak bir başka önlem ise şiddetli zayıflamaktan kaçınmaktır. Zayıflamak kemiklerin gücünü azaltan bir neden sayılır. Zayıf kemiklere sahip olmanın en büyük tehlikesi çatlaklara karşı hassas olmalarıdır. Düşük kalçalarını kıran yaşlılar bir daha eski hallerine dönemeyebilir. Omurga kemiklerindeki çatlaklar fark edilmeyebilir. Şiddetli ağrı ve kısıtlanan hareket bir başka nedene bağlanabilir. 

Osteoporozdan korunmak ve süreci yavaşlatmak için beslenme büyük önem taşıyor.

* Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içeren kayısı tüketin.
* Vücuttaki D vitaminini aktif hale getirmek için günde en az 15 dakika güneş ışığından faydalanın.
* Her gün D vitamini içeren süt ve süt ürünleri ile yumurta sarısı tüketin.
* Çayı ve kahveyi azaltın.
* Yeşil sebzeler A, E ve C vitaminleri ve Kalsiyum içerir, mutlaka tüketin.
* Deniz ürünleri Kalsiyum deposudur. Haftada iki defa deniz ürünlerini öğünlerinize ekleyin.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.