Op. Dr. Sibel Malkoç – Genital Estetik

488
D’She Style söyleşi🔝
D’She Kadını Sevgili Op. Dr. Sibel Malkoç’a sorduk;
Genital estetik uygulaması nedir? Anlatır mısınız?
Genital Estetik Uygulaması; genital bölgede dış dudak, iç dudak , klitoris ve vajinaya yapılan her türlü fonksiyonel ve kozmetik cerrahiyi kapsayan bir terimdir.
Genital bölgeye yapılan estetik uygulamalar laser yardımı ile cerrahi uygulamadan da yapılabilir. Laserin ısı ve ışık etkisi ile esnemiş, salgısı azalmış vajinada gençleştirme yapılabildiği gibi, dış genitalde renk açmada uygulanabilir.  Bunun yanında ileri derecede esneklik  veya dudaklar arasında asimetri veya büyüklük var ise cerrrahi olarak da dış ve iç dudaklar küçültülüp, simetrik hale getirilebilir ve esnek vajina yapısıda cerrahi olarak daraltılabilir. İlişki anında ses çıkması, normal doğumlardan sonra oluşan doğum kesi ve yırtıkları, iri iç dudaklar; kadının kendisini kötü hissetmesine ve özgüven kaybına neden olmaktadır. İşte tüm bu nedenlerle kadınlar genital estetik cerrahi için  bize baş vurmaktadırlar.
Hangi durumlarda genital estetik uygulanabilir?
     *  Genital bölgede küçük veya büyük dudakların iriliği veya asimetrisinden rahatsız olan hastalar.
     * Fonksiyonel olarak vajinada esneklik veya ses çıkması.
* Vajinada kuruluk ve haz almada azalma.
* İdrar torbasında sarkıklık ve vajinadan dışarı çıkma.
* Eski doğum yırtığı ve kötü iyileşmiş dikişi olan hastalar.
Uygulama için belirli bir yaş aralığı var mı?
21 Yaş üstünde bu amaçla bize başvuran ve muayene sonrası gereği tespit edilen her kadına kozmetik genital cerrahi uygulanabilir.
Genital estetik tedavisinin uygulanamayacağı hasta özellikleri nelerdir?
Genital Estetik Kimlere UYGULANMAZ!
* 21 yas altı hastalar.
*  Gebeler veya gebelik ihtimali olan kadınlar.
* Ciddi  ve tekrarlayan genital enfeksiyonu olan hastalar.
* Genital kanseri olan hastalar.
* Psikiyatrik Bozukluğu olan Hastalar.
İdrar kaçırma sorunu hangi sebeplerden kaynaklanıyor?
Zor normal doğumlar, birden fazla iri bebek ile normal doğum yapmış olmak, sık kilo alıp vermek, yaş, menopoz idrar kaçırma sorununun başlıca nedenleridir.
Menopozla beraber kadınların hemen hemen yarısı öksürme-aksırma, zıplama veya gülme ile idrar kaçırmaktadır. Hele de birden fazla zor normal doğum öyküsü var ise o kadında menopozda idrar kaçırma şikayeti kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bu şikayetler çok ilerlemeden koruyucu ve durdurucu laser tedavileri ile beraber, idrar kaçırma şikayetlerini minimuma  indirmek ameliyatsız bir şekilde mümkündür. Laser Tedavileri ile idrar torbası altındaki destek yapıyı uyararak, şikayetlerini önüne geçmek veya azaltmak mümkündür. Daha ileri vakalarda farklı yöntemler ile cerrahi uygulayarak hastaları tedavi etmek olasıdır.
Tedavi edilmemesinin yaratacağı problemler nelerdir?
İdrar kaçıran kadın bir süre sonra sıvı alımını azaltmaya başlayacaktır. Bu da diğer sistemlerde olumsuz etkilere neden olacaktır. Ayrıca zaman içinde fiziksel aktivitesini kısıtlayacak, hatta eve kapanacaktır. Menopozla beraber  bu depresyon ve birçok sistemik hastalıkları da beraberinde getirecektir. İşte bu yüzden, idrar kaçırma tedavisi için lütfen yardım istemekten çekinmeyin.. Utanmayın..
Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.