9.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 30, 2020
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Estetik Op. Dr. Gülay Boztosun; Yüz Bakımı ve Tedavi Yöntemleri

  Op. Dr. Gülay Boztosun; Yüz Bakımı ve Tedavi Yöntemleri

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style tavsiye eder🔝

  D’She Kadını Sevgili Gülay Boztosun’a sorduk;

  Çevresel faktörler, değişen hava şartları, beslenme ile yaşa bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, çizgiler ve çeşitli cilt problemlerini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Cilt bakımı ve tedavi yöntemlerinden bahseder misiniz?

  Mevsimsel geçişler cildimizi yıpratır, bizi mutsuz eder. Çok genç yaşlarda dahi hemen herkeste görülen gözaltı çizgilenmeleri, dudak çevresinde mimikle oluşan çizgilenmeler, ayrıca deride ortaya çıkan yoğun soyulmalar, ya da aşırı siyah noktalar yanlış ürün kullanımı ve mevsimsel geçişte cildin yıpranma habercisidir.

  Cilt bakımları kişiye özel cilt tipine göre olmalıdır. Beraberinde kullanılan ürünler cilt bakımının devamlılığını sağlamalıdır. Cilt bakımı hafife alınacak bir uygulama değildir; uzmanından yardım almaya devam edilmesi gereken ciddi bir uygulamadır; zira mevsimsel ve hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda ise uygulamalar aynı kişilerde dahi değişir.

  Bu konuda dünyada yapılan birçok otör organizasyonlarda geliştirilen cilt bakım ürünleri, cihazlar, leke, sivilce gibi sorunlara yönelik tedaviler önemli bir bölüm oluşturmaktadır. Cildin tipine ve yıpranma durumuna göre kullanılacak ürünün ve programın seçildiği medikal bakım, ayda birkaç defa yapıldığında sonuçları hızlı ve kalıcıdır. Cildin temel ihtiyacı olan oksijeni sağlar, parlaklık, tazelik, canlılık verir. Medikal bakımdan sonra cilt üzerine koruyucu bir tabaka yerleştirilir. Böylece kırışık oluşumu geciktirilir, cilt genç ve sıkı kalmış olur. Uygulama sırasında gözeneklerin ve siyah noktaların temizlenmesi çok önemlidir. Cilt bakımı işlemi, yapılacak bakımın özelliklerine göre 45 – 90 dakika sürmektedir. Vücut bakımı ve yüz bakımı artık birbirinden ayırt edilmeden ihtiyaca göre kombine gidilerek yapılmaktadır.

  Yüz ve vücut bakımında uygulanan tedaviler nelerdir?

  Son yıllarda uygulanan yöntemlerle bilinenin aksine on yaş küçük gösteren insanlar çoğaldı. Ancak önceleri yaşlı gösteren boyun ve el için bir tedavi yoktu. Artık her bölgeye uygulanan, yaşı zamana karşı durduran tedaviler var;

  Örneğin;

  PRP ve Dolgu birlikte uygulandığında inanılmaz mucizeler yaratmaktadır.

  Ayrıca ek olarak Peeling ve Yağ enjeksiyonları hem cildi nemlendirmekte hem de inanılmaz genç bir görünüm sağlamaktadır.

  Bu yöntemlerin kombinasyonları ile genç yüz ve vücuda sahip olmak mümkün ve kombinasyon işlemlerde düzelmeler kısa sürede sonuçlanmaktadır.

  Dolgu alternatifleri nelerdir?

  Dolgu olarak pek çok alternatif mevcut;

  Hyaluronik asit dolgular; derimizin yapısında yer alan bu madde tüp içerisinde kullanıma hazırdır. Özellikle görünür haldeki̇ damarların üzerini örtmek gerekir. Yağ enjeksiyonları ise kişinin kendi yağ dokusu alınarak uygulanır. Doku kokteyli uygulamaları; bu da vücudumuzda bulunan dokularda oluşturulan kokteylin deri altına yerleştirilmesidir.

  Ciltte oluşan lekelenmeler için nasıl bir tedavi uygulanır? PRP ve Peeling uygulamalarından bahseder misiniz?

  PRP uygulamaları; yüz ve vücutta derideki lekeler için ve deri altına uygulanabilmektedir. 4-5 seans uygulamak gerekir. Yine leke problemleri olan ciltlerin tedavileri, leke tipi ve lekenin ciltte bulunma süresi ile ilintili olup uzun soluklu ve aşamalıdır.

  Peeling; yüz ve vücutta lekelere uygulandığında derideki yıpranmayı da azaltır. Aynı zamanda derinin iyileşme için verdiği immün cevap sayesinde derimiz kendi kendine iyileşirken kalınlaşır da. Peeling beraberinde PRP ve dolgu maddeleri de kombine edildiğinde her yaşta çok güzel sonuçlar alınmaktadır.

  Sağlıklı, canlı ve ışıltılı bir yüz için çözüm önerileri nelerdir?

  Ne kadar sıkı ve gergin olursa o kadar fresh ve genç görünürüz. Deri bakımı aşamalıdır. Ama alttaki yağ doku eksiklikleri yerine koymak en önemli basamaktır ve derimizi canlandırır, gençliğe götürür hepimizi…

  *Kök hücre,

  *PRP,

  *SOMON+HA kokteyli;

  Ve

  **Deri altı hacmi yerine koymak…

  *Dolgu ya da

  *Yağ enjeksiyonu; ile yer değiştiren/ azalan volümü yerine koymak şarttır.

  Bunların yanında pek çok cihaz kullanmaktayız;

  **Altın iğneli radyo frekanslı cihazlar elastik ve kollojen lifleri sıkılaştırırız Ciltte onarım mekanizmalarını harekete geçirerek Kollojen sentezini sağlar. Ciltte sıkılık artar, parlaklık artar, çatlak, akne ve ameliyat izleri ve kırışıklıklar azalır

  **Çeşitli lazerler (Cilt tipine göre deride sıkılaşma ve aynı anda lekeler içinde etkili olabilmekteler)

  **HIFU artık hastalar direk bunu isteyerek geliyor, etkisi kanıtlanmış ve pek çok aşamada yardımcı olan bir cihaz ve cerrahi olmayan ciltte gençleşme etkisi oluşturan cihazlardır. Akustik dalgalar cildin kollojen doku esnekliğinde artışa neden olur ki; kan akışında artış ve enzimatik aktivitelerde artma ile yeni kollojen oluşumu artırmaktadır.

  Bu cihazlar ve diğer enjeksiyonlar kombine edilerek ciltte sıkılık sağlanmaktadır.

  Güneş ışınlarının zararlı etkilerine bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin bakımı ve tedavisi için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

  Gelişen teknolojiyle leke tedavileri son yıllarda çeşitlendi ve başarı oranı da buna paralel arttı. Bu konu özel ilgi alanım ve kendim de bu konuda yıllardır emek veriyorum, yaklaşık yirmi yıldır güneş koruyucu kullanıyorum. Lekenin tipine göre ve oluşum süresine bağlı olarak; değişen tedavilerle değişen sürelerde sonuçlar alıyorum. Leke tedavisinde temel prensipler vardır, tedavi esnasında hasta bunlara ne kadar dikkat ederse o kadar başarılı sonuçlar elde edebilir.

  Temel olarak güneş koruyucu kullanılmalıdır, leke tedavisine başlayan hasta bunu çok iyi yapıyor olmalıdır. Yaz kış bahar aylarında her zaman korumak gerekir hatta beyaz ışıklı ortamlarda yine ciddi iyi korumak gerekir. Bilindiği gibi evden çıkmadan en erken yarım saat içinde güneş koruyucu sürülmüş olmalı ve güneşe ya da ışığa maruz kalmak zorunda isek saat başı sürmek zorundayız. Tabi çok konforlu bir işlem değil. Ama bütün hastalarıma güneş koruyucu üzerine makyaj yapmalarını mineral bazlı fondöten ve pudraları kullanmalarını öneriyorum. Makyaj sanıldığı gibi zararlı değildir, tam tersi mineral bazlı cilde hava aldıran ürünler kullanılmalıdır. Artık teknoloji o kadar gelişti ki ürünler gerçekten çok kaliteli ve makyajı temizlemek kolaylaştı. Dışarıda kirli hava egzoz güneşin zararlarına karşı korumak daha önemli hale gelmiş durumda.

  Leke tedavisine gelirsek; leke tiplerini (doğumsal, güneşe bağlı olabilir ve derinliği de önemlidir) incelemek ve lekenin tipine geçmişine göre bir yol belirlemek şarttır. Güneş lekeleri yüzeysel ve bir yıl gibi yakın zamanda olmuş ise en kolay tedaviler bunlarda olur ve 3-5 seansta kurtulmak mümkündür. Lekeye göre bu tedaviler yıl içince 10-15 seans sürebilir.

  Leke tedavisi; en çok bilinen Lazer ve Peelinglerdir.

  Lazer olarak en sık *Fraksiyonel lazerler, varyasyon teknoloji ve isimlerde karşımıza çıkar.

  Peeling olarak en çok bilinen *Kimyasal peelingler, *Enzim peelingler *Asidik peelingler

  Pigment giderici enjeksiyon uygulamaları *PRP *Mezoterapi

  Bu yöntemleri daima hastaya göre kombinlemekte fayda vardır.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Son Yazılar

  Gözenek Bakımında En İyi 10 Ürün

  D’She Style güzellik🔝 Cilt bakım rutini söz konusu olduğunda, genişlemiş gözeneklerle uğraşmak; akne ile savaşmak veya kırışıklıkları önlemek kadar büyük bir sorun gibi görünmeyebilir. Ancak...

  Rengarenk French Manikür

  D’She Style güzellik🔝 90’lı yılların başlarında hayatımıza giren French manikür diğer tüm renklerin ve manikür biçimlerinin içinde bir klasik olma özelliğini korudu. Saydam beyaz renkte top...

  Gergin Bir Cilt İçin Yüz Yogası

  D’She Style güzellik🔝 Yüz yogası, cildi daha sıkı ve gergin tutmak için yapılan etkili egzersizlerdir. Yüz yogası yaparken önemli olan nokta doğru kaslara doğru sinyaller...

  Evde Manikür Yapmanın Kolay Yolları

  D’She Style güzellik Şimdilerde hepimiz evde çok daha fazla zaman geçirdiğimiz için güzellik rutinlerimizi kendimiz yapmamız gerekebilir. Cilt bakımımız için ev yapımı maskeler hazırlamak, saçlarımızı...

  Ellerinizi ve Ayaklarınızı Şımartmak için Ev Yapımı Maskeler

  D’She Style güzellik Elleriniz ve ayaklarınız hiç durmadan çalışır ve doğal olarak yıpranır. Onları şımartmak için besleyici, onarıcı bileşenleri içeren maskeleri evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Doğal...