Omega-3 Ne İşe Yarar?

493

D’She Style tavsiye eder🔝

Omega-3, sağlığa büyük yararı olan ve doymamış yağ asitleri grubunda bulunan bir esansiyel yağ asidi grubuna verilen isimdir.

Kalp ve damar sağlığını koruyan, hafızayı güçlendiren, otoimmün sistemi destekleyen Omega-3’ler vücut tarafından üretilmiyor ve dışarıdan mutlaka alınması gerekiyor.

En çok deniz ürünlerinde bulunan Omega-3 yağ asitleri, alabalık, orkinos, ton balığı, ringa, sardalya ve somon balıklarından elde ediliyor.

Omega-3 yağ asitleri genellikle bitki ve deniz ürünlerinde bulunuyor. Yüksek miktarda Omega-3 bulunduran iki çeşit yağ asidi var:

Eicosapentaenic asit(EPA) Omega-3 yağ asididir. Genellikle Omega-3 yağı asidinden bahsederken EPA’den bahsedilir. Balıklar EPA üretmez, yedikleri deniz yosunundan alırlar.

Docosahexaenoic asit (DHA)  ise retina ve beynin serebral korteksinin önemli bileşeni olan yağ çeşididir. Beyindeki doymamış yağ asitlerinin Omega-3 doymamış yağ asitleri grubunda olan bir esansiyel yağ asidi grubuna verilen isimdir.

Adını yani “Omega 3” terimini kimyasal yapısında bulunan ilk çift bağın, üçüncü karbon atomunda olmasından alır. Ayrıca retinanın yüzde 60 lık kısmını yine DHA oluşturur ve anne sütü de DHA  bakımından zengindir.

Balık yağlarının sağlığa faydaları.

1.Uykusuzluk

Omega-3 faydaları içinde tüketimi sayesinde düzenli bir uyku için en önemli adımlardan biri olarak kabul edilir. Yapılan araştırmalarla da bu kanıtlanmıştır. Omega-3 tüketmeyen insanların, tüketenlere nazaran daha sık uyku problemleri ve uyku apnesi gibi sorunlar yaşadıkları gözlemlenmiştir.

2.Doğum sonrası depresyonları

Hamilelik döneminde tüketilen balık yağının anneleri doğum sonrası depresyonundan koruyabileceği ihtimali vardır. Connecticut üniversitesi hemşirelik okulu başkanına göre hamilelik sırasında kabul edilebilir miktarda alınan DHA anneleri doğum sonrası depresyonu riskinden uzak tutabilir.

3.Zihinsel sağlığa faydaları

Yapılan bir araştırmaya göre, balık yağlarının davranışsal problemi olan gençlerde ve çocuklarda etkili olduğunu göstermiştir. (Özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) olan gençlerde.)

8 haftalık araştırma sonucunda günde 8 ila 16 gram balık yağı tüketen çocukların davranış bozukluklarında gözle görülür gelişmeler olduğu gözlemlenmiştir.

4.Hafızaya faydaları

Omega-3 yağı tüketiminin sağlıklı gençlerde hafızaya olumlu yönde etki ettiği gözlenmiştir. Ancak yaşlı nüfusta algısal fonksiyonlar üzerinde etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. Iowa üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmada Omega-3 yağ asitlerinin yaşlı nüfusta algısal düşüşe bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.

5.Kalp sağlığına faydaları

Omega-3 yağ asidi tüketimi kalbi mental stresten koruyabilir. 1 aydan fazla kullanılan balık yağı asitleri mental stres altındaki insanların kardiyovasküler fonksiyonlarında olumlu sonuç vermiştir.

  • Triglisert düzeylerini düşürür. Trigliserit yüksekliği kalp damar hastalığı riskini arttıran ciddi bir faktördür. Yapılan araştırmalar Omega-3 yağ asitlerini tüketmenin, kan trigliserit düzeylerinde düşüşe yardım ettiğini gösteriyor.
  • Damar tıkanıklığını önler. Kalp krizi ve inme gibi durumlar damar tıkanıklığı ile ilişkilidir ve çok sık görülür. Omega-3 yağlarını tüketmek hem kanın pıhtılaşıp tıkaç oluşturma riskini azaltır hem de damar duvarında tortu birikimini önler.
  • Tansiyonu azaltır. Yüksek tansiyon damar duvarının bozulmasına, kanamalara ve daha birçok kalp damar hastalığına sebep olur. Yapılan araştırmalar Omega-3 yağlarının tansiyonu azalttığını göstermekte.

6.Alzheimer’dan korunmaya faydaları

Yıllarca normal balık yağlarının alzheimer’a karşı etkili olduğu söylense de 2010’da yapılan büyük bir araştırma sonucunda herhangi bir etkisi olmadığını kanıtlamıştır.

7.Görüş kaybına etkileri

Yeterli miktarda DHA tüketiminin yaşlanmayla oluşabilecek görüş kaybına olumlu etki ettiği Kanada’lı araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır.

8.Epilepsi

2014 yılında yayınlanan bir makalede düşük dozda tüketilen Omega-3 balık yağının epilepsi kriz sıklığını azalttığı açıklanmıştır. UCLA üniversitesi ecza bölümü bulgularının ilaç tedavisine tepki vermeyen epilepsi hastalarında etkili olabileceğini belirtmiştir.

9.Psikotik bozukluklar

Türünün ilk ve tek örneği olan araştırma sonuçlarında, araştırmacılar Omega-3 yağı asitlerinin psikoz riskini azaltabileceğini açıklamıştır. Konu hakkında yayınlanan makalede 12 aylık Omega-3 tedavisi yüksek derecede psikotik bozuklukları riskini azalttığını açıklamıştır.

Depresyon eğilimi olan bireylerde Omega-3 seviyeleri düşük tespit edilmiş, bununla ilgili yapılan birçok çalışmada düzenli ve yeterli Omega-3 alımının depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemlerin giderilmesinde etkili olduğuna işaret edilmiştir.

10.Cilt sağlığı

Omega-3 kadınlarda da cilt dokusu üzerinde olumlu etkilere sahip olup, cilt altı bağ dokusunu koruyarak yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etki gösterir.

Omega-3 bakımından zengin besinler:

  • yağlı balıklar; ançüvez, sardalya, somon, alabalık, ringa balığı ve orkinos
  • keten tohumu
  • ceviz
  • chia tohumu
  • turp
  • ıspanak
  • Avokado
Omega-3’ten zengin gıdalar ile beslenenlerde takviyeye gerek olmayabilir. Ancak, düzenli ve Omega-3 bakımından zengin beslenmiyorsanız besin desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir çok hastalıktan korunmak için günde en az 1 g Omega-3 yağ asidi alınmalıdır. Maksimal etki için omega-6 içeren yağların (mısır, ayçiçeği, soya, pamuk) tüketimi de iyice azaltılmalıdır. Piyasada çeşitli balık yağı preparatları bulunmaktadır.

Yağların opak şişelerde saklanması ve ısı ve güneşe maruz bırakılmamaları gerekir. Fazla miktarda poliansatüre yağ asidi tüketimi serbest radikalleri artırır. Bu nedenle balık yağı alanların beraberinde mutlaka E Vitamini gibi bir antioksidan alması şarttır. Piyasadaki balık yağı preparatlarında antioksidan mevcuttur.
Makalede bulunan veriler bilgilendirme amaçlı olup, her türlü sağlık sorununda mutlaka bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederiz.
Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.