Nihan Alyanak

433

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Nihan Alyanak’a sorduk;

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Uzun yıllar çocuklarım vasıtasıyla İngiltere’deki okullar, yaz kampları ve yerleşkeleri bizzat gezme ve değerlendirme şansım oldu. Bu süreçte de İngiliz eğitim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma fırsatı buldum. Özellikle okulların teşvikiyle de bu işe başladım. Arkasından 2015 yılında İngiltere’de eğitim olanakları sağlayan özel bir eğitim danışmanlık kurumu olan Bonas MacFarlane’in düzenlediği British Boarding Schools Show İstanbul için danışmanlık teklifi aldım. O günden bu yana hem fuarın danışmanlığını yapıp hem de Bonas MacFarlane Türkiye direktörü olarak devam etmekteyim. Ailemle birlikte Londra’da yaşıyorum. Kişi olarak benim, kurum olarak Bonas MacFarlane’in amacı, İngiltere’de eğitim görmek isteyen çocuklarınıza en uygun koşullarda hizmet vermek.

Bu yıl 27 – 28 Nisan’da Çırağan Sarayı’nda 4. kez düzenlenecek olan ve yatılı ortaöğretim & lise eğitimi konusunda bizi İngiltere’nin en köklü okulları ile buluşturacak olan British Boarding Schools Show’dan biraz bahseder misiniz?
British Boarding Schools Show, 12 yıldır Londra’da, Battersea Park’da Kasım ayında yaklaşık 200 okulun katılımıyla düzenlenen en büyük özel okul organizasyonu. BBSS global bir organizasyon olup Dubai, İstanbul, Malezya, Singapur ve Hong Kong’da her yıl düzenlenmektedir. Ayrıca her yıl  farklı bir ülkeyi de fuar programına katmaktayız.

 


Bu 2 günde veliler, tercih ettikleri okulların temsilcilerinden nasıl bir danışmanlık alacaklar? Bu okullarla İstanbul’da buluşmanın avantajı nedir?
Fuar tanitimini, katilimci okullari sosyal medya ve ilanlarla duyuruyoruz. Ayrica https://www.istanbul.schoolsshow.co.uk/tr/ adresinden de ayrintili bilgiye Türkçe olarak da ulaşabilirler. Fuar alanına gelmeden okullar hakkında bilgi alıp , okullarin temsilcileri ile görüşerek en doğru bilgiyi alma imkanı bulacaklar. Ayrica fuar alanında konusunda uzman danismanlarimiz ve okullar ile görüşürken de İngilizce konusunda destek bekleyen ailelerimize yardim edecek danışmanımız da bulunmaktadır.
Bu yıl Sanat direktörümüz de bizimle birlikte fuara katılıyor. Kendisi şimdiye kadar Turk öğrencilerle pek çok başarıya imza attı. Liselere yerleştirirken öğrencilerin sanat bursları, ya da üniversitelerin bilinen sanat programları yerleştirmelerini konusunda Turk öğrenciler ile çok uyumlu çalıştı.  Cocuklari sanat konusunda çalışmak isteyen ve portfolyo konusunda bilgi almak isteyen aileler de kendisiyle fuar alanında çalışma fırsatı bulacaklar.


Bu köklü okulların yaz okulları ile ilgili de bilgi almak mümkün mü?
Gelen bazı okulların kendi yaz programları da var. Yaz programi hakkında bilgi de alınabilir. Ama fuarın ana konusu İngiltere’de eğitim olmakla beraber yaz okulu sadece katılan okulların programları ile sınırlı.

Siz Bonas MacFarlane olarak velilere okul seçerken nelere dikkat etmeyi önerirsiniz?
Okul seçerken en önemli nokta öğrenciye uygun ve mutlu olabileceği okulu seçmektir. Çünkü mutlu olduğu yerde başarı daha kolay gelir. Bizim ve şirketteki danışmanlarımızın en büyük önceliği bu. Okul arayışında okulun popülerliğinden cok öğrenciye ne kadar uygun olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

27 ve 28 Nisan’da düzenlenecek bu özel platforma katılım için ne yapmamız lazım?
27-28 Nisan’da bu özel platforma katılıp bilgi almak için aşağıdaki linkten ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz. Okullar ve ailelere yardim edecek danismanlarimiz fuar alaninda sizleri bekliyor olacaklar.

https://www.eventbrite.co.uk/e/british-boarding-schools-show-istanbul-2019-tickets-52316242289?aff=website&_eboga=1777657713.1379844581

 

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.