Nihal Harmanlı

665

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Nihal Harmanlı, profesyonel iş hayatından ayrılıp, kendi çocukluk anılarına hayat verdiği markasını yaratan ve çok kısa bir sürede on beş şehirde satış noktası kuran bir tasarımcı.

Nihal Harmanlı’ya nihi markasının hikayesini sorduk ve kalbinin sesini dinleyerek kariyerine yön vermek isteyen D’She Kadınları için her biri pozitif yaşam enerjisiyle dolu tavsiyelerini öğrendik;

Bize kendinizden ve markanızdan bahseder misiniz?

Ben yıllarca ev tekstili sektöründe yurtdışı satış sorumlusu olarak çalıştıktan sonra, birden aklıma gelen bir fikirle çocukluğumdaki anları çizmek istediğimi hissettim. Aklımda kalan mutlu anları çizerek yaklaşık 4 defterden oluşan bir hikaye çıktı. O kız karakteri çizdikçe değişti ve bugünkü nihi® tiplemesi haline geldi. Bu karakteri 3. Ayımda çocukluk lakabım olan ‘nihi®’ ismi ile markalaştırdım.

Bir sene boyunca gündüzleri normal işime gidip gelirken, akşamları her birinin bir hikayesi olan ve çocukluğuma dokunan nihi®kızlarını, bununla beraber bu karaktere kişiye özel çizimler yapmaya başladım.

Her birinin kendi hikayesi olan kahramanları yaratma fikri nasıl doğdu?

Markanın mottosu ‘içimdeki çocuk’ dolayısıyla birçok insanın içinde yaşayan o güzel çocukluk dönemleri nihi® karakterleri ile ifade edilme yolu buldu. Bir sene içinde nihi®markası çok sevildi ve birçok ürüne baskı yaptırarak bir koleksiyon oluşturdum. Bez Çanta, tişört, kupa ilk ürünler idi ve fason baskı yaptırıyordum.

Zamanla çok sevilince daha fazla çeşitte ürün eklemeye başladım. Sweatshirtler, farklı aksesuarlar, elbiseler.. Bu arada da karakterler sürekli çoğalmaya devam ediyordu. Çizdiğim her karakter benden bir parça taşıyor zaten böyle olmasa o ifadeleri veremezdim.

Çizimlerinizi yaparken ilham kaynağınız nedir? Nelerden besleniyorsunuz?

Sanırım, ki hiç saymadım 50’den fazla karakter var. Her birinin bir hikayesi ve kendini ifade etme biçimi var. İlham kaynağım tamamen anılarım ve mutlu çocukluğum. Markanın diğer mottosu da ‘mutlu bir çocukluğun uzantısıyım’ şeklinde. İnsanları yakalayan da bu oldu.

Şu an 20’ye yakın farklı ürün var ama en sabit olan ürünler çanta, tişörtler, sweatshirtler. Ülkede maalesef butik üretime önyargılı yaklaşan üreticiler çok, benim ilk başladığım dönemde daha da zordu. Az adette üretim yapmayı kimse istemiyor, zora koşuyordu ve yılmamak lazımdı. Hala maliyetler çok çok yüksek ama devam ediyorum..

İlk yıldan sonra maaşlı işimden istifa edip nihi® markasını büyütmek amacı ile şahıs şirketimi hemen kurdum. Satış kanalları; online mağaza, instagram, satış noktaları ve tasarım etkinlikleridir.

4 senede yaklaşık 15 satış noktasını sabitledim; Bozcaada, Selimiye, Bursa, Ankara, Sapanca, Yalova, Bodrum, Pamukkale, Urla, Antalya ve İstanbul’da birkaç noktada nihi ürünlerinin klasikleşmiş desenleri bulunabiliyor. Online mağaza; nihi.sopsy.com

Sizin gibi kalbinin sesini dinleyerek kariyerine yön vermek isteyen D’She Kadınları’na neler tavsiye edersiniz?

Hep kalplerinin sesini dinlesinler ve korkmasınlar. Yapmak istedikleri her ne ise farklı ve özel olduğu sürece yolunu bulacaktır. Bir de en önemlisi ne yapıyorlarsa, onun mutlaka bir ‘hikayesi’ olsun.

Markanızın ana teması içimizdeki çocuk. Siz hayatın her anından keyif alan ve mutluluğu yaşam biçimi olarak kabul eden bir duruşa sahipsiniz. Hayata bakış açınızı nasıl tarif edersiniz?

Hep pozitif olmak, iyi niyet ve sakinlik. İş konusunda çok çalışmak, talep ve sorulara hızlı dönüşler ve dürüstlük.

D’She Kadınları’na mutlu anları çoğaltmak için tavsiyeleriniz nelerdir?

En önce kadınların birbirini çok desteklemesi lazım ama gerçek manada ve temiz kalple. Hep pozitif düşünüp doğa ve hayvan sevgisini maksimumda tutmak ve hep verici olmak.

Gündelik hayatınızdan bahseder misiniz?

Sabah ilk iş mesaj ve maillere cevap yazıyorum, kahvemi içip hemen siparişleri düzene sokup, artık ofisim olan evdeki üretim ve baskı bandını çalıştırıyorum. Evet, artık iki senedir evde baskı makinam ile hızlı kaliteli ve daha makul maliyetli üretim yapıyorum:) Ürünleri üretince, paketleme ve kargo kısmı başlıyor. Yani çizimden başlayıp kargolama işine kadar markanın tüm safhalarını bizzat kendim yapıyorum. Çok yorucu ancak hata payı minimum.

Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

Motivasyon bana ürün sonrası dönüşlerde insanların mutlu sözleri ve paylaşımları oluyor. Eşim tam destek ve müsaitliği el verdiğince yardımcı ve tabii en büyük mutluluk kedim Maydonoz.

Hayvan sevginizin çok büyük olduğunu biliyoruz. Öyle ki ünü büyük kitleleri kapsayan bir kediniz ve onun kendi instagram sayfası var. Maydonoz’un her halini paylaşma fikri nasıl ortaya çıktı?

Benim için hayvan ve doğa sevgisi hemen hemen her şeyin üstünde. Sık sık destek bağış ve besleme yapıyorum sokak hayvanları için. 6 yıldır da Greenpeace destekçisiyim. Kedimiz Maydonoz sokaktan yavru iken bize geldi. Sürekli köpekli yaşamdan sonra kedili yaşam önce garip ve zor ama çok ilgi çekici oldu. 4. Ayında Maydonoz’a aşık olduk. Öyle enteresan bir olay ki kedili yaşam, kesinlikle anlatmak mümkün değil. Mutlaka yaşanmalı!

Maydonoz nasıl fenomen oldu anlatır mısınız?

Ben instagramda @harmanli hesabımda ( aynı zamanda nihi® resmî hesabıdır) Maydonoz’un günlük komik hal ve durumlarını fabl ( hayvanlara insan diyalogları gibi konuşturmak) yaparak paylaşıyordum. İnanılmaz yorumlar ve beğeniler gelmeye başladı, çok gülüyor eğleniyorduk o fotolarda. Zamanla bu ilgi arttıkça ‘Maydonoz’a özel hesap açın artık’ baskıları gelmeye başladı ve serüvene ilk adım böyle oldu.

Maydonoz’un kişiliği tam da yansıttığım gibi, ne fazla ne eksik. Onun bir hikayesi var, onu anlatıyor. Kendini kraliçe ilan etti, eşim Burak’a çok düşkün. Ben onu sıkıştırarak ve öperek sevdiğim için benden uzak duruyor ve sürekli beni kölesi gibi çalıştırıyor. Kendi sözlüğü var. Örneğin biraz kilolu olduğu için göbeğine Göbül adını taktı. (şu sıralar göbül’e ayrı hesap açın diyenler bile olmaya başladı)

Kısaca çok özellikli, mani yazan, biraz huysuz, sevgiye kapalı, iştahlı ve karpuz seven bir kedi. Her fotoğrafının altına yazdığım her kelime Maydonoz’un bana ilhamından ileri geliyor. O kadar fenomen oldu ki; gazeteye çıktı. Onu bilip beni bulan yüzlerce kişi var. Etkinliklere sadece Maydonoz’u konuşmak için gelenler bile var.

Ben onu da çizdim ve ürünlere uyguladım. O ürünlerden elde ettiğim tüm gelir hep sokak hayvanlarına yemek yada sağlık desteği oldu, oluyor. (İnstagram hesabı; @maydonozkedisi)

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.