Narsist İstismarı Anksiyete Bozukluğu ve Depresyon Sebebi Olabilir!

840

D’She Style tavsiye eder🔝

Yapılan araştırmalar anksiyete bozuklukları ve depresyonun narsistik davranışlara maruz kalmakla yakından ilgisi olduğunu gösteriyor. 

Anksiyete; en yaygın psikolojik sorunlardan bir tanesidir, ama her zaman anksiyete bir “sorun” değildir. Aslında, hissettiğiniz endişe, size yönelen tehditleri tespit etmenize ve bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olan, size kodlanmış evrimsel bir uyarıdır.

Psikolojik taciz konusunda yapılan çalışmalar, “psikolojik mağduriyetin fiziksel mağduriyetten daha zararlı olabileceği” sonucuna varıyor.

Kronik stresin, çocuklukta yaşanan travmalara bağlı olduğunu anlatan uzmanlar, stresin merkezi sinir sistemi üzerinde “uzun süreli” kısa ve uzun vadeli etkilere yol açtığını ve kronik stres yaşayanların psikolojik bozukluklara daha yatkın olduğunu belirtiyor:

 • Majör depresyon 
 • Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
 • Bipolar bozukluk

Aşırı çocukluk stresi yaşadıysanız, beyniniz ve nöroendokrin sistem, yaşamın ilerleyen kısımlarında, özellikle de psikolojik strese karşı aşırı duyarlı olabilir. 

Narsist bir istismarcıyla ilişki içinde olanlar, bu ciddi psikolojik bozukluklardan birine maruz kalmaya eğilimli olabilirler.

Narsistlerin belirgin özellikleri nelerdir?

Narsistler, utanç temelli bir sistem üzerinde çalışırlar ve kendi içsel utançlarını bir mağdurun üzerine yansıtırlar.

Dışarıya yansıttığı görünüm ise, bir narsistin iç dünyasında sürekli bir boşluk hissetmesi ve kendinde kusur bulması ama kendine hayran gibi görünmektir.

Kendilerini psikolojik eksiklikleri konusunda daha iyi hissetmelerini sağlamak için narsistler, yıkıcı savunma mekanizmalarını, onlara önem verenleri incitmek ve derin psikolojik yaralar açmak için kullanırlar. 

Narsistlerin zarar verme biçimlerinin bazıları şunlardır:

 • Manipülasyon – bir davranışı etkilemek için dolaylı etki
 • Sözlü taciz – aşağılama, suçlama
 • Rekabetçilik – tek yönlü rekabet, kurallarda hile yapma
 • Sabotaj – kasıtlı olarak bozucu girişim
 • Sömürü – manevi yönden yararlanma
 • Katılaşma – aşağılayıcı, insanlık dışı davranış
 • İzolasyon – çevreden koparmak, bir destek ağına erişimi kesmek

Narsist istismarcılar, şefkatli, iyimser, empatik ve güven veren ve iyi insanları hedef alma eğilimindedir.

Bir narsist ile ilişki kurabilirsiniz, çünkü onu anlamak ve ona yardım etmek istiyorsunuzdur. Siz onun hayatınıza girmesine izin verene kadar, taciz edici doğasından haberdar değilsinizdir.

Narsistler, kurban seçtikleri birinin psikolojisini tahrip edebilir, ancak zaten çocukluk stresinin veya daha önce istismarın kurbanıysanız, süreç daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Çünkü, geçmişte yaşanan strsler ve travmalardan ötürü fizyolojik değişikliklere dayanan olumsuz sonuçlara daha yatkın olursunuz.

Onlar, sizin kendi hayatınızı üstlenmeye, özgüveninizi bozmaya, kendinizden şüphe etmenize, kendinizi zihinsel olarak alt etmenize yol açacak davranışlarda bulunurlar. Böylece kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaya çalışırlar. Daha da kötüsü, hayatınızda istikrarsız olan bir şeyler olduğuna ikna etmek için çalışacaklarıdır.

Narsist, sizi yıpratmak için doğal savunma mekanizmanıza müdahale eder. Maruz kaldığınız müdahale ise, sizi anksiyete veya majör depresyon gibi psikolojik bir bozukluğa karşı daha savunmasız hale getirir. Sevdiğin birine yardım etmeye çalışırken, aslında ruh sağlığınızı feda edebilirsiniz. 

Eğer narsistik bir istismarcı tarafından abluka altına alındığınızı düşünüyorsanız ve sizi içine ittiği kısır döngüden çıkamıyorsanız profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz. Çünkü, bir narsistle ilişki içinde olduğunuz süre uzadıkça fiziksel ve ruhsal anlamda her geçen gün kötüye gitmeye devam edersiniz. 

Yapılacak adımlar şunları içermelidir:

 • İstismarın niteliğini belirlemek ve doğrulamak için bir uzmanla konuşun
 • Kendi gücünüzü yeniden kazanmak için strateji belirleyin 
 • Kendinizi istismar durumundan çıkarın
 • Ruh sağlığınızı ve benlik saygısını yeniden inşa edin
 • Gelecekteki olası istismarı tanımak ve önlemek için araçlar geliştirin 

Narsistik bir istismarcıya inanmayı seçmek sizin suçunuz değil. Ne yazık ki, bir narsistin hedefi olmuş olabilirsiniz, çünkü en iyi ihtimalle siz iyi bir insansınız.

Bir narsist, gidişat değişmeye başladığında, yani sizi manipüle edemediğinde ya da kendinizi berbat hissetmenizi sağlayamadığında, size suçlu olduğunuzu düşünmeye yönlendirecektir, fakat bu kesinlikle doğru değildir. Bu aşamaya geldiğinizde ondan kurtulmaya ve özgürleşmeye başladığınızı fark edin. Artık bir narsistin tuzağına düşmeyeceğinizi kanıtladınız ve oyunu bozdunuz! 

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.