Mutluluğu Başkasında Aramayın!

46

Mutluluğu başkasında aramak bir dramdır. Bir düşünün; birinin iki dudağının arasında gizlenmiş sözlere bel bağlamak esaret değil midir?

Sevdiklerinizle keyifli vakit geçirirken mutlu olursunuz. Kedinizin iyileştirici mırıltısı size mutluluk verir. Valizinizi toplayıp yola çıkmak mutluluktur. İyi bir film seyretmek, güzel bir yemek yemek, temiz çarşaflarda uyumak, ayağını toprağa basmak, güvenli bir eli tutmak mutlu hissettirir.

Ne denli mutlu olacağınıza siz karar verirsiniz. Birinin izin verdiği kadarıyla yetinmek, biraz daha fazlası için beklemek, bir türlü elde edilemeyen bir umuda tutunmaksa hayatını alıp bir çöp poşetine koymaktan farksızdır.

‘Olsun, ben bana layık görüldüğü kadar mutluluğa razıyım’ demek, kabulde kalmak değil, çaresizliği kabullenmektir. Kabul bambaşka bir boyuttur. Sahip olunanlarla mutlu olabilmektir mesela. Şikayet kapısını kapatmaktır, kendi yarattığı mutluluk alanına şükretmektir.

Siz siz olun, kendi mutluluğunuzun sebebini bir başkasına bağlamayın. Seçimlerinizi özgür iradenizle yapabilme gücünüz olsun. Mutsuz olduğunuz yerden gidebilme cesaretiniz olsun.

Çünkü mutluluk bir ödül değildir. Kendini mutlu hissetmek bir ruh halidir. Oraya ulaşmaksa sizin seçiminizdir.

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu