9.2 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 12, 2021
Daha Fazla

  Moda Dünyasının En İkonik Tasarımcısı Coco Chanel

  D’She Style moda🔝

  Coco Chanel’in hikayesi binlerce kez anlatılmış olabilir. Yetimhanede büyüyen, hayatı boyunca dikiş dikmeyi bilmeyen ve yirminci yüzyılın başlarında, kadınlar için yeni kazanılmış özgürlük dönemi ile hayatlarımıza giren Gabrielle ‘Coco’ Chanel, dünyanın en devrimci kadın moda efsanelerinden biri.

  ‘Küçük siyah elbise’ ile birlikte rengarenk, klasik tüvit ceket etek takım, trençkot, sigarette pantolon gibi tasarımlarıyla moda sektöründe yepyeni bir devir açan, kapitone çantaları, büyük inci kolyeleri, zarafetin imzası Chanel No. 5’i ve kamelya figürü ile Coco Chanel’in, dünyanın en lüks markalarından birinin yaratıcısı olması ve O’nun peşinden gelen insanların üzerindeki çarpıcı etkisi tartışılamaz.

  Moda tarihçileri, Coco Chanel’in modernist ilkeleri terzilik için uygulayan tek ya da ilk tasarımcı olmadığını savunuyorlar. Yine de, ‘Basitlik, gerçek zarafetin tek ilkesidir.’ diyen ve yapmak istediği basit giysiler ile tam olarak kadınların beklediği şeyi onlara veren Coco Chanel’in şıklık ve zarafeti birbirinden ayıran keskin çizgisi, 1920’li yıllardan bu güne kadar ikonikleşmiş Chanel stilini tarif ediyor.

  Coco Chanel’in Moda İmparatorluğunun hikayesi için sayfayı kaydırın.

  Henüz 20’li yaşlarındayken 1910’da Paris’teki Rue Cambon’daki ilk mağazasını açan Chanel, moda dünyasına şapka satmaya başlayarak adım attı. Deauville’de bir dükkan daha açtığında şapkaları o kadar iyi satıyordu ki, 1914’te Paris’e taşındı. Çok geçmeden, müşterileri Coco’nun şapkalarını satın almak için sıraya girerlerken, bir anda “küçük elbiseler” ile tanıştılar. Kıyafet başarısının ilk etkisi soğuk bir günde eski bir kıyafeti yeniden tasarlayarak giydiği bir elbise ile geldi. Elbiseyi nereden aldığını soran birçok kişiye yanıt olarak, onlar için bir tane yapmayı teklif etti.  Coco Chanel moda dünyasındaki yükselişini “Servetim, Deauville’de soğuk bir günde giydiğim eski bir giysiye dayanıyor” sözleriyle yazar Paul Morand’a anlatır.

  Coco, kendi başına bir moda haline geldiğinde bir gün bir erkek trençkotu ile yarışlara gitti. Büyük dikkat çeken trençkotu sayesinde bir sonraki hafta trençkot siparişleri giyilmek üzere çoktan hazırdı. 1920’de bir parfümcüden bahar gösterileri için bazı kokular yaratmasını istedi. Parfümcü biri 1’den 5’e, diğeri 20’den 24’e kadar iki dizisini sundu. Son derece batıl inançlı Coco, ‘Koleksiyonumu beşinci ayın beşinci gününde göstereceğim ve 5’i seçeceğim.’ dedi ve böylece Chanel No. 5 dünyanın en ünlü parfümü oldu.

  Koku, aynı zamanda mağaza sahibi Théophile Bader ve iş adamları Pierre ve Paul Wertheimer tarafından da desteklendi ve Chanel, Pierre ile yakın bir dostluk geliştirdi. Sonuçta Wertheimer fabrikalarında parfüm üretmek için Chanel No. 5 karının yüzde 70’ini alacağı, Bader’ın yüzde 20’sini ve Chanel’in ise sadece yüzde 10’unu aldığı bir anlaşma yapıldı. Yıllar boyunca, Chanel No. 5 büyük bir gelir kaynağı olduğu için, sürekli olarak anlaşma şartlarını yeniden görüşmek üzere dava açıldı.

  Chanel, Parisli edebiyat ve sanatsal dünyalarda popüler bir figür haline geldi.  Bale Russes ve Jean Cocteau’nun Orphée’nin oyunu Orphée için kostümler tasarladı ve arkadaşları arasında Cocteau ve sanatçı Pablo Picasso’yu saydı.

  İkonik Chanel takımını ve küçük siyah elbiseyi sunduktan hemen sonra kadınlar için daha rahat kıyafetler tasarlamaya vurgu yaptı. Böylece kadınların korseler ve diğer sınırlayıcı giysiler ile vedalaşmalarına yardımcı oldu.Kendisi de, birkaç inci gibi harika aksesuarlarla eşleştirilmiş basit ama sofistike kıyafetleriyle bilinen çok saygın bir stil ikonu haline geldi.

  1930’ların uluslararası ekonomik çöküşünün Chanel’in şirketi üzerinde olumsuz bir etkisi oldu, ancak II. Dünya Savaşı’nın patlaması, işini kapatmasına neden oldu. Çalışanlarını kovdu ve dükkanlarını kapattı. Chanel, savaştan sonra Paris’ten ayrıldı ve birkaç yıl İsviçre’de sürgün geçirerek Roquebrune’deki kır evinde yaşadı.

  70 yaşında, 1950’lerin başında, Chanel moda dünyasına muhteşem bir dönüş yaptı. İlk önce eleştirmenlerin dikkat çekici eleştirilerini aldı, hemen ardından göz kamaştıran tasarımları kısa sürede dünyanın dört bir yanındaki kadınlara ulaştı.

  Moda Simgesi Coco Chanel, 10 Ocak 1971’de Hotel Ritz’deki dairesinde öldü.  Asla evlenmedi, bir keresinde “Bir erkeğe bir kuştan daha fazla önem vermek istemedim” dedi. Moda ikonuna veda etmek için yüzlerce kişi, Madeleine Kilisesi’nde bir araya geldi. Tribünde, yas tutanların çoğu Chanel takım elbiselerini giymişti.

  Ölümünden on yıldan biraz daha fazla bir süre sonra, tasarımcı Karl Lagerfeld, Chanel mirasını devam ettirmek için şirketin dizginlerini aldı. Bugün şirket Wertheimer ailesi tarafından yönetiliyor  ve her yıl yüz milyonlarca satış ürettiğine inanılarak gelişmeye devam ediyor.

  Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Büyük Beden Stil İçin 9 İpucu

  Hangi beden ölçüsünde olursanız olun, vücut şeklinize göre seçimler yaparak doğru stil kodlarını bulabilirsiniz.🌺🍃 İnce ya da kilolu olun, her şeyden önemlisi kendinizi sevmek ve...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...