Meltem Tahrancı

783

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Meltem Tahrancı’ya sorduk;

Markanızı anlatır mısınız? Markanızın tarzını nasıl tarif edersiniz?

‘Meltem Tahrancı’ markası altında son 18 senedir kendi tasarımlarımı kimi zaman bana özel tasarlanmış camlarla, kimi zaman değerli ve yarı değerli taşlarla hayata geçiriyorum. Bu keyifli yolculuk, 2000 yılında yaptığım Hindistan seyahatinde Rajastan’da karşılaştığım muhteşem mücevherlerin büyüsüne kapılmamla başladı. Beni mistik ve otantik auralarıyla etkileyen bu mücevherlerle karşılaşmamın ardından, İstanbul’a döner dönmez, kendimi mum ve metal tekniği gibi farklı eğitimlere verdim.

Kısa bir zamanın ardından üretime; kendimi, düşüncelerimi, ve o zamana kadar içimde biriktirdiğim duygularımı altın ve gümüşle ifade etmeye başladım. İlk tasarladığım gözyaşı kolyelerimden spiritüel semboller taşıyan camlı tasarımlarıma kadar bütün tasarımlarımda, markamın en temelinde bu bahsettiğim kendimi ifade etme iştahını görebilirsiniz.

Metal ve cam benim için bir yazarın kalem kağıdı gibidir – markam ise benim tasarımlarımın özgünlüğünden, duygularımın onların üzerinden yansımalarından ibarettir. Benim mücevherlerime sahip olan insanlar, benim hikayemin de bir parçası haline gelirler; ister Balıkesir’den müşterilerim olsunlar, ister Zürih’ten.

Tasarımlarınızın her biri birbirinden özel ve hepsinin adeta birer ruhu var. Yaratıcılığınızı nasıl besliyorsunuz?

Bu yorumunuz benim gibi özgün çalışmalar yapan, duygularını tasarımlarına yansıtmayı ilke edinen bir tasarımcı için en güzel hediye. Yaratıcılığımı nasıl beslediğim konusuna gelince, hayatın ta kendisi diyebilirim.Yaşadığım tatlı, acı her ne varsa ruhumda kutucuklara yerleşip zamanı gelince oradan çıkıp, kucağıma dökülüyorlar. Yaşanmışlıkların yanı sıra hayatın içinde gözüme ilişen bir tablo, aldığım bir hediye, doğanın muhteşem görüntüleri veya bir film karesi de bu tasarımların oluşmasında pay sahibi olabiliyor.

Koleksiyonlarınızı hangi aralıklarla yeniliyorsunuz?Etkilendiğiniz temalar ya da hikayeler nelerdir?

Koleksiyonlarımı bir konsept altında toplayıp, o konseptin ruhuna uygun tasarımları vücuda getirebildiğimde sunmayı tercih ediyorum. Yeni koleksiyon oluşması bazen yılda bir, bazen daha uzun aralıklarla olabiliyor. Buradaki anahtar nokta takıların ergonomik olması, taktığınızda vücudunuzla bütünleşip fonksiyonel olmaları.

Etkilendiğim temalar, hikayeler ise o kadar birbirinden farklı ki; örneğin bu yıl satın aldığım ajandamın kapağı beni inanılmaz etkiledi. Son koleksiyonum olan ‘Listen to Your Soul’ da aynen böyle oldu. Paulo Coelho Freedom Day Planner 2018 içeriği, yazarın çeşitli eserlerinden alıntılarla beni ruhuma kulak vermeye kadar götürdü.

Bir evvelki koleksiyonum ‘Dream Catcher’ da bana hediye edilen bir rüya kapanının hikayesini okumak ve onu kendimce yorumlayarak, tasarımlarımı takan herkesin hayallerinin peşine düşmesi ve gerçekleştirebilmeleri temennisiyle oluştu.

Aksesuar tasarımlarınızda semboller yer alıyor. Sembollerin gücüne inanıyor musunuz? Örneğin uğur getiren, koruyan, şansı arttıran semboller için fikriniz nedir?

Dünya üzerinde birçok toplumda kendine yer bulan nazar inanışı, İslam dininde de yeri olan bir olgudur. Tarih boyunca nazarın insana zarar verdiğine ve ruhsal olarak etkilediğine inanılmıştır. Bu sebeple ben de tasarım yolculuğuma insanların üzerlerinde taşımakla kendilerini korunuyor hissettikleri nazarlıklarla başladım.

Takip eden yıllarda ise koleksiyonlarımı farklı kültürlerin benimsedikleri ve uğuruna inandıkları sembollerden yola çıkarak tasarladım. Son koleksiyonum olan ‘Listen to Your Soul’ da 7 adet Şaman sembolünü ve anlamlarını çok sevdiğim için seçtim;

 Savaşçıyım
 Işıldıyorum,
 Meşaleni yak ve korkularınla savaş
 İyileşeceğim
 Kendimi seviyorum
 Sonunda gerçek aşkı bulacağım
 Güçlüyüm ve seviliyorum

Aksesuar seçiminin stil ile bütünleşmesi, uyum sağlaması için D’She Kadınları’na neler tavsiye edersiniz? Sizce aksesuarlarda modayı takip etmek mi, beğeniye göre seçim yapmak mı gerekir?

Tasarımlarımda hiçbir zaman modaya bağlı kalmadım. Benim için öncelik her zaman duygularımı ve vermek istediğim mesajı tasarımlarıma doğru şekilde yansıtabilmekten yana oldu. Bunun sonucu olarak zamansız takılar yaptım. Buradan yola çıkarak, aksesuar seçimi yapacak kişinin tercihini zamansız, özgün, kişiliğini yansıtan takılardan yana kullanması gerektiği düşüncesindeyim. Kıyafet seçimi de aynı mantıkla yapılırsa takı ve kıyafet birbirini tamamlayacak ve kişinin stili ile bütünleşecektir.

Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.