Melis Buyruk

593

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Melis Buyruk’a sorduk;

Bize kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Melis Buyruk. Aslen sanatçıyım. İstanbul Suadiye’ de bir seramik atölyem var. Bunun haricinde de, bu roportajımıza sebep olan; 4 senedir hayatımda köpeğimiz Thor var. Eşim ve aynı zamanda bu işteki ortağım Haktan’ın da senelerdir catering sektöründeki tecrübeleri ile hayvan sevgimizi ve sektördeki eksiği birleştirerek bu yola adım attık.

Happy tail’in hikayesi nedir? Böyle muhteşem bir proje nasıl doğdu anlatır mısınız?

Thor’ u sahiplendiğimizde 1,5 aylıktı. Sokağa atılmak üzere hasta bir bebekti. Sonra parvovirus yani kanlı ishal olduğunu öğrendik. Bebekler için çok tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır bu. Veterinerimizin erken teşhisi, doğru tedavisi, bizim ilgimiz ve Thor’ un da yaşama azmi ile iyileşerek hayata döndü. Bu süreçte hem çok şey öğrendik hem de Thor’ u çok iyi gözlemlemeye başladık. En iyi markalar olduğu söylenen mamaları alıyorduk ama yine de sindirim sisteminin çok iyi çalışmadığını, vücudunda bir takım yapay kokular olduğunu ve çok fazla su içtiğini görüyorduk. Kendimizden çıkarım yaparak bunun normal olmadığını farkettik ve araştırmaya başladık. Mamaların içeriklerinde neler olduğuna bakarak aslında hiç bir canlının tabağına konulamayacak türde koruyucu ve katkı maddelerinin var olduğunu ve içeriklerinin yeterli olmadığını gördük. Ardından dünyada taze beslemenin çok yaygın olduğunu ama bunun Türkiye’ de uygulanmadığını öğrendik ve Haktan’ ın ( eşim ve ortağım) yemek sektöründeki tecrübelerinden güç alarak bu işe girmiş olduk. Hikayemizin, köpeğimiz Thor’ un hayatımıza girmesi ile başladığını söyleyebilirim.

Evcil hayvanlarımız için aldığımız mamalar hangi özellikleri barındırıyor olmalı? Sağlıklı beslenmeleri adına nelere dikkat etmemizi tavsiye edersiniz?

Piyasada bulduğumuz mamaların çoğu ithal mamalar. Gümrük süreci ve raflarda bekleme süreleri hesaba katarsak eğer raf ömrü uzatıcı ve katkı maddeleri içermekteler.

Katkı maddeleri, tatlandırıcılar ve raf ömrü uzatıcılar gibi yapay içeriklere tamamen karşıyız.

Tıpkı bizler gibi, kedi ve köpeklerimizin de taze ve gerçek içeriklerle oluşturulmuş, katkı maddesiz yiyeceklerle beslenmelerini doğru buluyoruz ve bu yüzden varız. Evcil hayvan sahiplerinin öncelikli olarak dikkat edecekleri hususların başında katkı maddeleri gelmektedir.

Bunun dışında kedi veya köpek beslenmesinin temelini hayvansal proteinler oluşturmaktadır.

Hayvansal Protein miktarının yeterli oranda olduğundan emin olmalarını önerebilirim.

Biz tüm risk faktörlerini bertaraf etmek adına, ısıl işlemden geçmiş mamaların verilmesini öneriyoruz.

Ayrıca evcil hayvanlarımızın doymaktan fazlasına ihtiyaçları vardır. Vitaminler ve mineraller açısından ihtiyaçlarını karşılayabilecek, tam dengeli bir seçenek seçmelerini öneririz.

Tüm bunlara ek olarak, evcil hayvan sahiplerine veteriner hekimlerine de danışarak, Balık yağı takviyeleri ile doğal yollarla probiyotik takviyeleri vermelerini önerebiliriz.

Kuru mama yemeyi reddeden bir köpek kuru mamaya nasıl alıştırılabilir? Sevdirmek için ne yapmak gerekir?

Köpek kuru mamayı red ediyorsa bununla ilgili köpeği o mamayı yemeye mecbur bırakan bir takım eğitim yöntemleri var. Ancak biz bunu doğru bulmuyoruz. Happy Tail içeriklerimiz tamamen taze, gerçek ve insan tüketimine uygun yüksek kaliteli bileşenler oldukları için köpeklerin reddemeyecekleri lezzete sahiptirler. Biz köpeği kuru mama yemeyen hayvan sahiplerine Happy Tail’ ın gerçek yemeklerini denemlerini tavsiye edebiliriz.

 

Köpeklerin asla yememesi gereken yiyecekler için örnek verir misiniz?

Soğan, şeker, çikolata, süt, patlıcan, avokado köpekler için toksik içerikli ve zararlı kabul edilen yiyeceklerdir.

Ayrıca evde kendi yemeklerinden kalanları köpeğine veren çok sayıda evcil hayvan sahibi var. Bizim öğütebildiğimiz baharatlar, salça ve yağlar onlar için sindirimi zor gıdalardır. Ayrıca yemeklerden kalmış kemikler köpekler için zararlıdır. Özellikle de tavuk kemikleri köpekler için ölümcül tehlikeler taşımaktadır.

Tüy dökülmesi, cilt üzerinde yara oluşması, fazla kilo, ishal ya da kusma ve özellikle alerji gibi beslenmeye bağlı problemler yaşayan köpekler ve kediler için nasıl bir beslenme düzeni oluşturmak gerekir?

Tüm bu hastalık belirtileri köpeğinizde kalıtsal veya viral bir rahatsızlığa bağlı ortaya çıkabileceği gibi doğru beslenmeme sonucu vücudun verdiği sinyaller de olabilir. Öncelikle köpeğinizi muayene edecek veteriner hekimin bu konudaki teşhisi çok önemlidir. Cilt problemlerinin çoğunluğu beslenme biçimi ile oluşabilmektedir. Sindirim yolu rahatsızlıkları da aynı şekilde doğru beslenmeyen hayvanlarda çoklukla gözlemlenmektedir. Biz insan tüketimine uygun, taze ve sağlıklı mamalar ile beslenen köpeklerimizde bu rahatsızlığı yaşayan çocuklarda çoklukla iyileşme gözlemleyebilmekteyiz. Gerçek, taze ve pişmiş içeriklerin sindirimleri evcil hayvanlar için kolay olmaktadır. Bu da genel sağlık durumlarına yansımaktadır.

Fazla kilo ise özellikle de kısırlaşma sonrası çok gözlemlenmektedir. Biz porsiyon kontrolü yaptığımız ve her bir öğünü tek pakete porsiyonladığımız için köpek ve kedileri ideal kilolarına getirebilecek bir beslenme programı hizmeti sunmaktayız.

Evcil hayvan sahiplerinin özellikle de kilo problemi olan çocuklarda, porsiyon kontrollerini kendileri yapıyorlarsa eğer bunu doğru yapmalarını ve dışarıdan hiç bir yemek, atıştırmalık vermemelerini öneririz.

Sağlıklı ve temiz mama satın almak isteyenler Happy tail’e nasıl ulaşabilirler? Satış noktalarınız nelerdir?

www.happytail.pet bizim online alışveriş adresimiz. Müşterilerimiz bu adrese girerek, tüm formüllerimizi ve içerikleri detaylı bir şekilde inceleyebilir, köpek ve kedilerine özel sunacağımız hizmet için  bir profil oluşturabilir ve buradan sipariş verebilirler.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.