Magnezyuma İhtiyaç Duyuyor Olabilirsiniz!

467

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Vücudunuzda yeterince magnezyum yoksa bedeniniz bir takım sinyaller göndererek sizi uyarmaya çalışıyor olabilir. Şiddetli migren ağrıları, aniden bastıran tatlı krizleri, kronik yorgunluk, kas tutulmaları magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir.

Endüstriyel tarımın besin değerlerini düşürmesi ve insanların beslenme şeklini değiştirmesi vücudun ihtiyacı olan mineralleri almasını engelliyor.

Bir yetişkinin gereksinim duyduğu magnezyumun eksikliği halinde pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Örneğin; sindirim sorunları yaşıyorsanız, yüksek tansiyonla mücadele ediyorsanız, kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız ya da ruh haliniz depresyona eğilim gösteriyorsa magnezyum eksikli yaşıyor olmanız mümkün.

Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık % 60’ı kemiklerde bulunur, geri kalanı da kas, yumuşak dokular ve kan dahil olmak üzere sıvı dokulardadır.

Magnezyumun ana rollerinden biri, enzimler tarafından sürekli olarak gerçekleştirilen biyokimyasal reaksiyonlarda bir kofaktör veya “yardımcı molekül” olarak görev yapmasıdır.

Magnezyumun vücudunuzda yarattığı etkiler;

Enerji yaratma: Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

Protein oluşumu: Amino asitlerden yeni proteinler oluşturmaya yardımcı olur.

Hücre yenileme: DNA ve RNA’yı oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur.

Kas hareketleri: Kasılmanın ve kasların gevşemesinin bir parçasıdır.

Sinir sistemi düzenlemesi: Beyniniz ve sinir sisteminiz boyunca mesaj gönderen nörotransmiterleri düzenlemeye yardımcı olur.

Ancak ne yazık ki, yapılan araştırmalar insanların yaklaşık %50’sinin önerilen günlük Magnezyum miktarından çok daha azını aldıklarını göstermekte.

Magnezyumun yaşamsal öneminden bahsetmek gerekirse, kan şekerini dengelemeye ve kaslarınızı hareket ettirmeye yardımcı olur. Egzersiz sırasında kaslarda birikerek ağrıya neden olabilen laktik asidi yok eder. Ayrıca insülin ve stres hormon düzeylerinde azalmayı sağlayan magnezyum, beyin fonksiyonlarında ve duygu durumda kritik bir rol oynar ve magnezyumun düşük seviyeleri artan depresyon riskine neden olur. 

Bazı uzmanlar, modern gıdaların düşük magnezyum içeriğinin birçok depresyon ve duygu durum bozukluklarına neden olabileceğine inanmaktadır.

Magnezyum ayrıca tip 2 diyabet hastalarına yarar sağlar. Çalışmalar, tip 2 diyabetli kişilerin yaklaşık % 48’inin kanlarında düşük seviyelerde magnezyum olduğunu göstermektedir. 

Bir başka çalışma, her gün magnezyum alan tip 2 diyabetli kişilerin, bir kontrol grubuna kıyasla, kan şekeri ve hemoglobin A1c düzeylerinde anlamlı iyileşmeler gösterdiklerini tespit etmiştir.

Ancak, bu etkiler gıdadan ne kadar magnezyum aldığınıza bağlı olabilir. Bir başka çalışmada, magnezyumun yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğünü, ancak normal seviyelerde olanlarda hiçbir etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

Düşük magnezyum alımı, yaşlanma, obezite ve kronik hastalıkların etkenlerinden biri olan kronik inflamasyon ile bağlantılıdır. 

Migren baş ağrıları ile birlikte seyreden bulantı, kusma, ışığa ve gürültüye duyarlılık magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. 

Nitekim, cesaret verici birkaç çalışma, magnezyumun migreni tedavi etmede ve hatta önlemede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir çalışmada, 1 gram magnezyum takviyesi, bir akut migren atağından, ortak bir ilaca göre daha hızlı ve etkili bir şekilde rahatlama sağlamıştır. Ayrıca, magnezyum açısından zengin gıdalar migren semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

İnsülin direnci , metabolik sendrom ve tip 2 diyabetin önde gelen nedenlerinden biridir. Kas ve karaciğer hücrelerinin kan dolaşımınızdaki şekeri uygun şekilde emmesini engelleyen  bozulmuş bir yapı ile karakterizedir.

Bir çalışmada, bu mineral düzeyindeki insülin direncinin ve kan şekeri düzeylerinin, normal kan seviyesine sahip kişilerde bile desteklendiği gözlemlenmiştir.

Magnezyum sağlıklı bir vücut için gerekli minerallerin başında gelir ve tavsiye edilen günlük doz erkekler için günde 400-420 mg ve kadınlar için günde 310-320 mg’dır.

Magnezyum içeren besin kaynakları;

Kabak çekirdeği

Ispanak, pazı

Bitter çikolata (% 70-85 kakao)

Fasulye

Kinoa

Badem

Kaju fıstığı

Uskumru

Avokado

Somon

Bunlar genellikle iyi tolere edilse de, belirli diüretikler, kalp ilaçları veya antibiyotik alan kişiler için güvenli olmayabilirler. İyi absorbe edilen ek formları, magnezyum sitrat, glisinat, orotat ve karbonattır.

Yeterli magnezyum almak hayati önem taşır. Birçok gıda magnezyum içerir ve aynı zamanda yüksek kaliteli gıda takviyeleri mevcuttur.

Makalede yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Eğer tıbbi bir durumunuz varsa, magnezyum takviyeleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.