Ana Menü

Lizbon Gezi Rehberi

Shares
Dikkatlice Oku
D’She Style seyahat🔝
Manzaralı terasları, tramvayları, restoranları, inişli çıkışlı mimarisi ile yokuşları, rengarenk çinileri ve samimi haliyle Lizbon mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri.
Dünyada tepelerin üzerine kurulan üç şehirden biri olan Lizbon, kendine has atmosferi ve kültürel dokusu ile sürprizli bir şehir. Lizbon’da gezilecek mekanları, yeme – içme rotalarını, eğlence hayatını Lizbon gezi rehberinde bulabilirsiniz.
Lizbon İçin öncelikle yeme içme ve diğer  önerilerimiz şöyle;
1- Bairro do Avillez ( Portekiz mutfağı )
Sakin, rahat ve lezzetli yemeklerin olduğu bir mekan arayanlar için güzel bir mekan. İçinde birkaç bölüm var. Girişteki bölüm rezervasyonsuz ve tüm gün açık, Patio içindeki kısım ise rezervasyon ile kabul ediyor.
2- JNcQuoi
Libardade’de bulunan restoran mutlaka gidilmesi gereken mekanlardan biri. Rezervasyonsuz pek yer olmuyor ama tüm gün açık. Altta bar kısmı bulunmakta. Eğer üst katta yer yok ise akşam barı güzel olur.
3- Ramiro
Rezervasyon almıyor. Pazartesi hariç öğlen 12.30’dan gece 00.30’a kadar açık.
Etli ekmeğini mutlaka denemelisiniz. Hamonu ve tüm kabukluları bulabileceğiniz en iyi yer denilebilir. Mutlaka gidilmeli. Ya tam 12.30’da öğlen yemeği için ya da saat 17.00 civarı erken akşam yemeği için gidin. Yoksa çok sıra beklersiniz
4- A cevicheria
Keyifli vakit geçirebileceğiniz çok güzel bir mahalle. Principal Real’de yürüyebilirsiniz. Karşı sırasındaki Ebaxia binasına girip içindeki dükkanları gezebilirsiniz. Alt bahçe katında A Talho’da et yemekleri yiyebilirsiniz. Yine aynı sırada Beatriz çikolatacı çok çok iyidir. Sadece kahve ve çikolata için harika bir mekandır. Biraz daha aşağıda Pau Brazil dükkanı farklıdır, hoşunuza gider.
Bu bölge antikacıları, restoranları ve dükkanları ile mutlaka gezmesi gereken bir bölgedir.
5- Momo hotel Principal Real
Hem otel hem de restoran olarak güzeldir. (Principal Real de) Özellikle Alfama’daki Memo otelin terası manzarası ile harikadır.
6- Solar Dos Presuntos
Lizbon şehrinin çok eski restoranlarından biri. Balık ve et tercih edenler için oldukça güzeldir.
7- Time Out Market
Mutlaka gidilmesi gereken bir başka lokasyon. İçinde tüm ünlü şeflerin ufak büfeleri bulunmakta. Lizbon’a özgü tüm lezzetleri bir arada bulabileceğiniz marketin dört bir yanı taze taze yemek hazırlanan farklı tezgahlar ile çevrili. Ortada da hepsinin ortak kullandığı masalar var. Alfama da muhteşem lezzetlerin bir arada bulunduğu bir başka rota.
8- Sea me
Deniz mahsüllerini sevenler için gidilmesi gereken bir mekan. Üstelik menüde sushi de var.
9- Seen
Keyifli bir akşam yemeği yemek ve gece eğlenmek için gitmenizi tavsiye ederiz.
10- Rossio Meydanı civarından geçerken mutlaka yapılması gerekenlerden biri meşhur vişne likörü “ginjinha” içmek. Bu likörün kendine has bir bardağa dökülüş şekli var. Servisi yapan kişi, minik bardağa şişeden dökerken kapağı hızlıca açıp kapatarak 1-2 tane de vişne tanesi atıyor.
11- Sky bar
Muhteşem Lizbon manzarası ile keyifli saatler geçirmek için doğru seçim.
Müzeler
1- Berardo
Berardo Collection Museum diğer bir koleksiyon müzesi. İnsanların kendi zevklerine göre oluşturdukları koleksiyonları görmek büyüleyici.
2- Maat
Museum of Art, Architecture and Technology, 2016 yılında açılan kuşkusuz en çok fotoğrafı çekilen müzelerden biri. İngiliz mimar Amanda Levete tarafından tasarlanan bina, Tagus nehri kıyısında yer alarak ziyaretçilere muazzam bir seyir terası olma görevini de üstlenmiştir.
3- Gulbenkian
Mısır, Greko-Romen, Mezopotamya, İslami dönem, Ermenistan, Uzak Doğu ve Batı sanatı bölümleri altında heykel, kitap, resim, 18. Yüzyıl Fransız dekoratif objeler, İznik çömlekleri, İran, Türkiye, Suriye ve Kafkasya’ya ait bir çok halı örneğini görebilirsiniz. Çok geniş bir koleksiyona sahip olan bu binada mutlaka ilginizi çeken bir şeyler olacaktır.
Lizbon’da Şehir Turu
Şehri anlamak İçin hop in hop off otobüsler ile turu tavsiye ederiz. Daha eski şehiri gezmek için de Alfama ve civarını Tuk Tuk kiralayarak dokaşabilirsiniz. Hiç kuşkunuz olmasın, çok zevklidir.
Lizbon’a araba ile 20-25 dakika mesafede bulunan Cascais, gezmekten hoşlanacağınız bir sahil kasabası. Okyanus kenarındaki plajlar oldukça güzel. Ayrıca Avrupa’nın en uç noktası da burada ve görülmeye değer. Bu bölgede de Furnas da Guincho ve Mar do Inferno yemek için çok güzel balık restoranları.
Yine Lizbon’a 20-30 dakika mesafede bulunan Sintra bölgesini de gezebilirsiniz. Dağlık bölgede harika bir kasabada meşhur Pena Saray’ı var ve merkezi, doğası görülmeye değer.
Lizbon’un tarihi dokusunu ve kültürel yapısını yansıtan dükkanlar ise görülmesi gereken diğer mekanlardan. 1732’den beri açık ve dünyanın en eski kitabevi ünvanına sahip Livraria Bertrand ve 1913’de kurulan Livraria Sa2 Da Costa merkezde bulunan iki ayrı kitapçı. 1829 yılından bu yana kimliğini koruyan şekerlemeci dükkanı Confeitaria Nacioanal, 1782 yılında açılmış olan ve hala Fernando Pessoa’ya ayrılmış bir masası bulunan Martinho de Arcada bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca Embaxiada tasarım mağazası da görülecek bir başka yer.
Lizbon, sahip olduğu tarihi, hafif akdeniz renkleriyle süslü binaları ve dik yokuşlardan inen tramvayların sesi ile büyüleyici bir şehir.
Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.
Yukarı